Casa Lusitana: porto a spol.

Casa Lusitana: Přes tři sta vín především od malých portugalských vinařů a příjemně uvolněná portugalská atmosféra. Spousta slunce v lahvích.

Hledám vína, která v sobě mají něco zvláštního,“ tvrdí Alberto Gola. Motto jeho vinotéky Casa Lusitana, kterou otevřel letos v září, by mohlo znít ,velká vína od malých vinařů‘. Proč právě ta? Podle Alberta dosahují stejné kvality jako vína velkých firem, zároveň ale nesou určitý rukopis – nezaměnitelný, a pro ty, kdo ho mají rádi, i snadno čitelný.

„Víno je každý rok jiné a malý vinař vám to přizná – například že loni měl vynikající cabernet, ale letos ho dělat nebude, protože moc pršelo. Sice tak vím, že teď nebude, těším se ale na další ročník. Samozřejmě, pokud si vybírám víno od menších vinařů, je to obtížnější než udělat každý rok stejnou objednávku u velké firmy, na druhou stranu ale vím, že vína, která nabízím, jsou opravdu skvělá,“ dodává Alberto. Portské Late Bottled Vintage 1998 značky Quinta do Estanho, které z jeho nabídky ochutnáváme, to jen potvrzuje.

Jak se Alberto Gola do Čech a k vínu vůbec dostal? Samozřejmě náhodou. V osmdesátých letech tady studoval, v devadesátých tu pak chtěl obchodoval s kávou (jeho rodina má v Angole kávovou plantáž). Brzy ale pochopil, že tento obchod mu k živobytí nevystačí. Přesto se rozhodl zůstat v Čechách – a víno si k němu našlo cestu samo. Nejprve si ho vozil především sám pro sebe, později stále častěji přijížděl z Portugalska i s vínem pro přátele.

„Zájem ale stoupal, a tak jsem se v roce 2003 začal vínu věnovat profesionálně.“ Založil firmu, posléze malou vinotéku. A teď portugalský dům, Casa Lusitana.

Milovníka vína v sobě Alberto nezapře. Jaké má on sám nejradši? „To záleží na příležitosti. K obědu nějaké lehčí, méně alkoholické. Naopak večer těžší, kořeněné víno, starší a vyzrálejší. A večer bych zakončil skleničkou portského,“ směje se.

Co Casa Lusitana nabízí?
V Casa Lusitana seženete přes 300 druhů vín – většina (asi osmdesát procent) pochází z Portugalska, zbytek z Čech a Moravy, Francie, Brazílie a dalších oblastí. Z portugalských vín pak samozřejmě nechybí portské, madeira, moscatel (víno portského typu, ovšem z odrůdy moscatel), červená vína nebo vinho verde, lehoučké, nepříliš alkoholické víno s ovocným aroma. Seženete tady i všechno, co je k vínu potřeba – třeba otvíráky nebo správné skleničky. Jako správný ,portugalský dům‘ ale Casa Lusitana není jen o vínu – k dostání tu jsou i nejrůznější portugalské speciliaty. Například asi nejrozšířenější portugalský sýr queijo da serre, ovčí sýr queijo da lourenco, presunto (neboli portugalské prosciutto), portugalské zákusky a další.

V čem je Casa Lusitana výjimečná?
Vedle toho, že si v Casa Lusitana koupíte víno, můžete tady i posedět, ať už s přáteli nebo na obchodní schůzce. Každý den je tu navíc v nabídce deset vín k ochutnání, takže se lze seznamovat s novými značkami, abyste si dokázali dobře vybrat. Casa Lusitana je ale také centrem, v němž se o víně hodně dozvíte. Ochotný personál vás se vším seznámí, protože Alberto chce, aby všichni odešli s pocitem, že o ně bylo dobře postaráno. Ve spodním, ,sklepním‘ prostoru Casa Lusitana, který je k pronajmutí pro uzavřenou společnost, se také konají řízené degustace a kursy o vínu.

Kde je Casa Lusitana?
Casa Lusitana se nachází v Křižíkově ulici 115 v Praze 8. Všechno, co byste mohli chtít vědět, než ji navštívíte, najdete na stránkách www.golagroup.cz.