Dva dny v Amsterdamu

Amsterdam je na jaře obzvláště půvabný. Je to prostě ideální místo pro romantické procházky v ulicích, parcích i po bleších trzích.

První den ráno • Začněte svou cestu napříč Amsterdamem třeba na biotrhu Jordan (na Nieuwmarkt), který si oblíbili především místní bobos, tedy buržoazní bohémové. Pak se můžete dlouho přehrabovat u vetešníků – blešími trhy je Amsterdam vyhlášený: ten největší najdete na Waterlooplain. Až vás trhy unaví, sedněte si na kávu u t’Papeneiland (Prinsengracht 2). Interiér této kavárny je typický – stojí v ní stará litinová kamna, zdi jsou obloženy starými dlaždicemi. Po občerstvení se vraťte ve svých stopách opět za trochou ,nakupování‘ do čtvrti 9 Straatjes (9 ulic), která je doslova přeplněna obchody všeho druhu. A kde poobědvat? Doporučujeme omeletu s lanýži v Buffet van Odette & Yvette v ulici Herengracht 309 (tel. +31 204 23 60 34). Všechno jídlo pochází z biofarem nedaleko Amsterdamu.

Odpoledne • Co takhle se trochu pobavit ve čtvrti starožitníků? Skvělou bižuterii najdete v ulici Nieuwe Spiegelstraat v obchodě Inez Stodel v čísle 65 a u Marij Kaak v čísle 47. A klenoty zase nabízí třeba obchodník s diamanty – Gassan Diamonds, Nieuwe Uilenburgerstraat 173–175, tel. +31 206 22 53 33. Můžete si tady prohlédnout brusírnu a na místě si třeba také koupit malý briliant. Všechny drahé kameny jsou tady o 30 % levnější než v jinde v Evropě, ty nejlevnější kousky stojí už okolo 150 eur. Že jste se už dost našlapali? Na konci dne je dobré si trochu odpočinout a uvolnit se – například v centru Koan Float (Herengracht 321, tel. +31 205 55 03 33). Vyzkoušejte masáž Esalen, která napodobuje mořské vlny.

Večer • Zajděte si na večeři k Blakes, což je asijská restaurace s adresou Keizersgracht 384
(tel. +31 205 30 20 10). Typické holandské restaurace téměř neexistují, protože národní kuchyně je velmi jednoduchá až prostá, někdo by řekl nezajímavá. Ale když jinak nedáte, i v Amsterdamu je pár hospod, kde se vaří po holandsku. V restauraci SSK (Falckstraat 3, tel.
+31 203 30 11 28) si můžete objednat třeba stamppot, což je holandská bramborová kaše s kysaným zelím nebo mrkví, popřípadě oliebollen – holandské bramborové šišky. Schází-li vám česká kuchyně, v ulici Kerkstraat najdete restauraci U Švejka s vynikající svíčkovou a vepřovou pečení se zelím a knedlíky. Jedinou chybou podniku je, že české pivo je k dostání jen lahvové. Večer je pak vhodné zakončit třeba koktejlem v Supper Clubu (Jonge Roelensteeg 21, tel. +31 206 38 05 13) na báječně pohodlných sofa. Anebo snad v některém z četných coffeeshopů? Od obyčejných kaváren se liší tím, že kromě obvyklého sortimentu nabízejí legálně také marihuanu či hašiš. Stačí požádat o ,menu‘ a víte, na čem jste. Pokud už v Amsterdamu chcete ochutnat lehké drogy, nikdy je nenakupujte na ulici. Dokonce ani na tyto nabídky nereagujte, je to velmi nebezpečné.

Druhý den ráno • Na výběr máte jogging nebo pěší procházku ve Vondelparku. Zabírá 45 hektarů zeleně v samém centru města. Ve Van Gogh Museu je samozřejmě k vidění největší a nejúžasnější sbírka obrazů proslulého holandského malíře.

Pokud se do Amsterdamu dostanete 4. a 5. května, můžete s Holanďany oslavit Liberation Day. Holanďané slaví svůj státní svátek, který připomíná osvobození od pětileté německé okupace, na dvakrát a také dvojím způsobem. První den oslav je spíš koncipován jako čas pro zamyšlení se nad cenou svobody, 5. květen už patří obvyklému veselí. Až se doveselíte, můžete k pozdnímu obědu zajít třeba do restaurace Plancius (Plantage Kerklaan 61a) naproti zoo a pak si tamtéž prohlédnout velké akvárium.

Odpoledne • Projděte se v Entrepotdok, což jsou skladiště přeměněná na byty a bary podél kanálu (směrem do De Pijp, jižní čtvrť). A ještě se zastavte v čajovně De Taart Van mijn Tante (Ferdinand Bolstraat 10) a dejte si jablečné koláče se skořicí a kyselou smetanou.

Jak se tam dostat? Nejlépe letecky. Ušetříte únavnou cestu autobusem či autem. Cena letenek přitom už není nijak závratná. Pohybuje se přibližně kolem 3000 korun.

Kde spát? U 717 – tento luxusní dům s nadstandardními pokoji (cena od 398 eur za noc) stojí na Prinsengracht 717 (tel. + 31 204 27 07 17 , www.717hotel.nl). • Hotel U Pulitzera je v samém centru města. Tvoří ho 25 domečků, každý jiného vzhledu a každý s velmi intimní a romantickou atmosférou. (Prinsengracht 315–331, tel. +31 205 23 52 77, www.luxurycollection.com/pulitzer). Doporučit lze i ubytování v Acacia – spát budete přímo na hausbótu za 95 eur (Lihdengracht 251, tel. +31 206 22 14 60).

Kde si půjčit kolo? Například u MacBike za 11,50 eur na 3 dny (M. Visserplein 2, tel. +31 206 20 09 85, www.macbike.nl).

Kde získat informace? Nizozemská informační turistická kancelář www.holland.com

EBC promo