ELLE travel: Jeden den v Brightonu

Podívat se do Brightonu můžete jednoduše, z Londýna jste tam za hodinu vlakem a bude vám k tomu stačit klidně i jeden den. Brighton je malé přímořské město, které zvládnete prochodit celé pěšky. Nenechte se ale zmást, věcí k dělání je tu víc než dost. Užijete si ho jak s rodinou, tak s přáteli či i úplně sami. Brighton má prostě kouzlo!

1. Projděte se po pobřeží

Snimek obrazovky 2016 10 13 v 11.19.51 4f57e 

Většina lidí z vlaku rovnou zamíří ulicí dolů, směrem k moři a známému molu Brighton Pier. Čeká vás tu zábavní park s hracími automaty, spoustou stánků s občerstvením i několik vyhlídek. A racků. Je příjemné projít se jen tak po pláži, až ke starému ohořelému molu West Pier či ke kontroverzní nově otevřené vyhlídkové věži i360, kterou polovina obyvatel miluje a druhá nenávidí. Pohyblivá rozhledna v "donutu" vás vyveze do výšky 138 metrů a celý Brighton uvidíte jak na dlani.


2. Ochutnejte, co můžete

Snimek obrazovky 2016 10 13 v 11.22.41 b1b06

Brighton si zcela určitě zamilují všichni gurmáni. Místní restaurace jsou vyhlášené, jídlem tu lidé žijí a najdete tu i spoustu zajímavých podniků. Nás zaujal například moderní koncept Silo. Pekárna, kavárna a první zero waste restaurace. Co to znamená? Neprodukují tady žádný odpad, všechny suroviny mají přímo od farmářů, nádobí i nábytek z recyklovaných materiálů a v kuchyni dokážou zpracovat úplně všechno. A když ne, tak se to rozdá. Ale nebojte se ničeho "hnědého", zamilujete si to tu, i když nejste hipster nebo biomatka. Jednoduchá jídla o třech až čtyřech surovinách tu totiž vytváří šéfkuchař Douglas McMaster, který pracoval například v známých michelinských restauracích St. John či Noma. Pokud máte spíše chuť na typické britské jídlo, vyzkoušejte pub The Geese. Na mořské plody a výborné ryby si zase zajděte do English's nebo oblíbené Riddle and Fins. Vegetariání si určitě pochutnají v Terre á Terre, kde navíc každý talíř vypadá jako umění.3. Schovávaná před deštěm

IMG 0282 08393

Dešťovým přeháňkám se na podzim nevyhnete, proto na ně buďte dobře připraveni. Příjemně se na chvilku schovat v Brightonu před deštěm můžete třeba v nejstarším mořském akváriu na světě - v Sea Life Brighton. Pokud máte zrovna chuť na film, nevynechte jedno z nejstarších kin v Anglii, Duke of York které se otevřelo už v roce 1910. Rozhodně navštivte i "Taj Mahal v kapesní velikosti" aneb Royal Pavilion, bývalou královskou rezidenci postavenou pro krále Jiřího IV. a jeho milostná dobrodružství. 


4. Nákupy v bludišti malých uliček

Snimek obrazovky 2016 10 13 v 11.18.58 f86fa

Na nákupy můžete v Brightonu vyrazit do typicky malých a roztomilých uliček zvaných The Lanes, kde stojí jeden nezávislý butik vedle druhého, a tak nebudete vědět, kam dřív. Nevynechejte kostel přeměněný na prodejní galerii s názvem Fabrica. Trochu alternativnější je ulice North Laine, útočiště mladých umělců. Spoustu malých suvenýrů a knih si můžete pořídit na Brighton Flea Market.


 Adresář

Brighton Flea Market - 31a Upper St James's St
Brighton pier - Madeira Dr
Duke of York - Preston Rd
English’s - 29-31 East Street
Fabrica - Duke St
i360 - Lower Kings Road
Riddle and Finns - 12b Meeting House Ln
Royal Pavilion - 4/5 Pavilion Buildings
Sea life Brighton - Marine Parade
Silo - 39 Upper Gardner St
Terre á Terre - 71 East St
The Geese - 16 Southover St
West pier - King's Rd

EBC promo