ELLE travel: Prodloužený víkend v Kodani

1. Půjčte si kolo 

cph2 a83fc

Tím začněte. Kodaň je rovné město postavené kolem sítě vodních cest. Můžete si ho snadno prochodit pěšky, ale lepší je předstírat, že jste místní, a svištět všude na kole. Jen se přizpůsobte místnímu rychlému a ostrému stylu jízdy. Lehce se dostanete k turistickým místům, jako je Nyhavn (odkud můžete pokračovat na lodi až k budově opery) a Tivoli Gardens, ale i do klidnějších a alternativnějších částí, jako je Østerbro, Nørrebro, Vesterbro nebo ostrovy Brugge, kde narazíte na malé uličky a spoustu malých, nezávislých obchodů, butiků a pohodových kaváren.


 

2. Nevynechte stylové kavárny

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 14.45.49 eb296

Když už jsme u kaváren, je v Kodani pár takových, které by vám ujít rozhodně neměly. Náš favorit je Atelier September, ve kterém dost možná potkáte i Pernille Teisbaek (dánskou stylistku a návrhářku, o jejímž skvělém stylu jsme psali tady). Jsou vyhlášení příjemným prostředím a vynikajícími avokádovými chleby. Výbornou kávu si dáte i v ParterreCoffee Collective nebo Copenhagen Coffee Lab.


 

3. Ochutnejte, co můžete

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 15.03.06 a84c8

V Kodani je celkem 16 michelinských restaurací a nejznámější z nich Noma, každopádně stojí za návštěvu. Ale jelikož se o ní ví, že je nejtěžším místem, kde sehnat rezervaci, je nutné být připraven, a to dlouho dopředu. Pokud tedy vyrážíte na spontánní prodloužený víkend, doporučujeme spíše lokální menší restauranty a bistra. Na zdravou a lehkou snídani je úžasné bistro Grod. Na pořádný brunch (a výborné wafle) doporučujeme Wulff & Konstali. Jestliže hledáte něco rychlého k obědu, Torvehallerne je na to ideální. Je to jídelní market v centru města s 60 stánky a čerstvým zbožím, jako je maso, ovoce, ale najdete tu i různé sendviče, tacos a tapas, včetně barů se skvělými drinky. Pokud jste dostali chuť na typické dánské chlebíčky, vyzkoušejte ty v Orangeriet ApS. Na příjemnou večeři je skvělá restaurace Studio - The Standard nebo bistro Host, kterému se občas přezdívá "druhá Noma".


 

4. Vyražte za uměním

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 15.58.18 8bbe9

Zhruba hodinku jízdy z Kodaně je úžasná galerie: Louisiania Museum od Modern Art. Kromě rozsáhlých expozic a úžasných výstav nabízí tato galerie úžasnou uměleckou zahradu a krásné výhledy. V dobrém počasí uvidíte až na Švédsko.


 

5. Objevte dánské značky

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 16.06.13 6cd9b

Dánové jsou svým citem pro design i módu proslulí a své lokální značky tedy náležitě podporují. Na jejich butiky padnete v každé oblasti a na každém rohu. Pokud chcete drobný designový suvenýr, je nejlepší, když navštívíte vlajkový design shop značky HAY anebo Muuto. Z módy doporučujeme butiky značek Ganni, Wood Wood, By Malene Birger, Stine Goya, Moss Copenhagen anebo surrealistický svět v butiku Henrika Vibskova.


 

6. Malá mořská víla

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 13.35.56 25e6f

Socha malé mořské víly (Den Lille Havfrue) je asi nejznámějším symbolem Kodaně. Nachází se hned vedle přístavu a naproti pevnosti Kastellets. Bez její návštěvy se neobejdete, to by bylo, jako kdybyste v Kodani vůbec nebyli. 


 

7. Svobodná komuna uprostřed města

Snimek obrazovky 2016 10 26 v 16.05.51 1ccfa

Svobodné město Christiania je anarchistické území. Bylo prohlášeno autonomní oblastí a nachází se ve čtvrti Christianshavn. Pokud si chcete oddechnout a zažít něco nového, neměla by vám tato část Kodaně uniknout. Ve svérázné čtvrti s vlastními pravidly najdete spoustu vegetariánských restaurací, hippie krámků s vlastními výrobky i marihuanou, alternativních tetovacích studií a dřevěné chaty, kterou obyvatelé postavili vlastními silami a bez stavebního povolení. Stojí to za to.


 

8. Co si zabalit?

Dánové jsou prostě styloví. Ale zlehka a s nonšalancí. Počasí se tu mění raz dva, proto kromě klasických kousků sáhněte i po teplých materiálech - kašmírová šála a vlněný svetr bude váš nejlepší kamarád. Navrch přidejte něco nepromokavého, pár cool tenisek a máte vyhráno.


 

Adresář

Atelier September – Gothersgade 30
By Malene Birger – Ostergade 52
Christiania – Badsmandsstraede 43
Coffee Collective – Godthabsvej 34B
Copenhagen Coffee Lab – Boldhusgade 6
Den Lille Havfrue – Langelinie 17
Ganni – Store Regnegade 12
Grod – Linnesgade 17
HAY – Ostergade 61
Henrik Vibskov – Krystalgade 6
Host – Norre Farimagsgade 41
Louisiania Museum od Modern Art – GI Strandvej 13, Humblebaek
Moss Copenhagen – Kronprinsensgade 5
Muuto – Ostergade 36
Noma – Standgade 93
Orangeriet ApS – Kronprinsessegade 13
Parterre – Overgaden Oven Vandet 90
Stine Goya – Gothersgade 58
Studio - The Standard – Havnegade 44
Tivoli Gardens – Vesterbrogade 3
Torvehallerne – Frederiksborggade 21
Wood Wood – Gronnegade 1

EBC promo