Na lince je Londýn

JÍDLO A PITÍ

SKETCH
Momentálně nejpopulárnější bar ve městě. Svým pojetím a zařízením jednoznačně vede před ostatními: něco sladkého k zakousnutí a šálek čaje v Parlour, obědy a večeře v Lecture Room, oslavy a panáka ve West Bar nebo v intimnější atmosféře East Bar. Můžete se kochat moderním designem, popíjet čaj a lenošit nebo vychutnávat gastronomické umění zdejších kuchařů. Ultramoderní restaurace je umístěna v budově
v gregoriánském stylu, kde kdysi sídlil taky Christian Dior.
9 Conduit St., W1, tel. +448707774488

192
Velmi oblíbené místo, kde se při obědě setkávají manažeři v kravatách, ale po setmění se tam schází bohéma z celého Notting Hillu. Večeře servírují od šesti, kuchyně je mezinárodní, můžete vybírat podle libosti: gazpacho, taštičky s tuňákem a lososem, špenátové ravioli, vejce po florentsku a jiné dobroty.
192 Kensington Park Road, W11 tel. +442072290482

MANOR
Blízko trhu na Portobello Road narazíte na uličku All Saints Road, která zatím úspěšně uniká invazi turistů a žije si vlastním životem. Večery jsou tam pěkně živé: můžete si dát večeři a vybírat z jídel současné evropské kuchyně a popíjet u toho až do jedné hodiny ráno. V sobotu a v neděli od jedenácté dopoledne tam nabízejí vyhledávaný brunch.
6-8 All Saints Road, W11 tel. +442072436363

FLuiD
Populární podnik najdete mezi stanicemi metra Farringdon a Barbican. Tahle čtvrť teď zažívá svůj boom. Restaurace se specializuje na sushi, dobře se tam najíte a skvěle naladíte pro noční toulky Londýnem. V podzemí můžete popíjet až do pozdních nočních hodin. Bar vás omráčí svým neoindustriálním designem, budete si připadat jako ve filmu Blade Runner. Atmosféru dokreslují červené neonové lampičky a japonské litografie.
40 Charterhouse Street, EC1 tel. +442075233444

HakKASAN
Tohle je asi nejlepší čínská restaurace v celém Spojeném království a je jediná, která se pyšní hvězdičkou od Michelina. Šéfkuchař Tong Chee Hwee dřív působil
v hotelu Ritz Carlton v Singapuru a je velice nepravděpodobné, že by ho Londýňané nechali odejít zpět. Perfektní polední atmosféra k večeru nabírá na intenzitě díky ztlumenému světlu a sílící hlasitosti hudby. Po večeři můžete vybírat z koktejlové nabídky (třeba Hakka je namíchán z liči a kokosu).
8 Hanway Place, W1 tel. +442079277000

BEACH BLANKET BABYLON
(je známý i pod zkratkou BBB)
Pro odvážné experimentátory nabízí nouvelle cuisine. Nejzajímavější je ale interiér, nenajdete tam ani centimetr nevyužitého prostoru. Můžete výzdobu nazvat kýčem, ale stejně podlehnete téhle atmosféře. Kvalita jídel je vynikající a obsluha bezchybná a sympatická.
45 Ledbury Road, W11 tel. +442072292907.

E & Q
Jestli hledáte příjemné místo a dobrou ­asijskou kuchyni (thajskou, indickou, vietnamskou, japonskou, čínskou) a máte rády curry, sushimi a dim sum, je tohle nejlepší volba. Podnik byl nedávno oceněn časopisem Time Out jako nejlepší londýnská vegetariánská restaurace. Když s sebou vezmete děti, budete vítány dvojnásob.
14 Blenheim Crescent, W11 tel. +442072295454

FLANEUR
Tomuhle Londýňané říkají Food Hall. Je to vlastně obchod s vybranými potravinami, ­jejichž jediným kritériem je co nejvyšší kvalita. Nakoupíte tu brambory stejně jako čerstvý chřest, vína, likéry a sýry. Po ochutnání ale zjistíte rozdíl. Můžete se tam i najíst a během dne se zastavit na kávu a dortík, dát si aperitiv a něco rychlého k zakousnutí.
41 Farringdon Road, EC1 tel. +442074044422


MÓDA

VIVIENNE WESTWOOD
Skutečná guru anglické módy, která se ve svých začátcích inspirovala punkem a pak se prosadila svými originálními a kontroverzními kolekcemi. V obchodě téhle návrhářky, která v Anglii představuje hotovou instituci, najdete všechny její módní řady.
44 Conduit Street, W1 Tel. +442074391109

STELLA McCARTNEY
V roce 1997 se stala kreativní ředitelkou firmy Chloé a od roku 2001 tvoří vlastní kolekce pod záštitou Gucciho impéria. Její nový obchod byl otevřen loni v dubnu, má tři podlaží a pyšní se jedinečnou výzdobou.
30 Bruton Street, W1 Tel. +442075183100

SHANGhAI TANG
Tuhle značku založil před deseti lety David Tang, bývalý podnikatel z Hongkongu. Dnes je ve světě módy pojmem, ale v Evropě má pouhé dva obchody, takže pokud hledáte skutečně originální kousky, zastavte se. Najdete tu tradiční asijské motivy a materiály použité v duchu funkcionalismu 21. století. To pravé oblečení kosmopolitní éry.
6 Sloane Street, SW1Tel. +442072358778


UMĚNÍ

SAATCHI GALLERY
Nedávno otevřená galerie, mekka moderního britského umění. Nechte se unášet díly takových umělců, jako jsou Sarah Lucas nebo Dinos a Jake Chapmanovi. Jejich tvorba vás možná nadchne a dojme, ale možná taky rozčílí. Ostatně právě tady máte možnost prohlédnout si snad nejznámější a nejkontroverznější objekt: žraloka naloženého ve formaldehydu od Damiena Hirsta.
County Hall, Southbank, SE1 (saatchi-gallery.co.uk)

TATE MODERN
Bývalá elektrárna, přestavěná podle návrhu švýcarských architektů Herzoga a de Meurona. Na místě, kde dříve stávaly turbíny, se najednou otevřel úžasný prostor a výstavní hala získala rozměry katedrály. Najdete tam stálou expozici kvalitního současného umění a vynikající výstavy. Zdá se vám to málo? Pak tam navštivte největší evropské knihkupectví specializované na umění a kavárnu-restauraci s výhledem na řeku.
Bankside, SE1 (tate.org.uk/modern) tel. +442078878000


Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA