REKLAMA

Ráj na zemi, díl 1.

REKLAMA

Havajské ostrovy jsou považovány za ráj na zemi. Jejich hřejivá náruč totiž nabízí vše, co si jen můžete přát: tyrkysově modré zátoky, pláže lemované palmami, vysoké hory a neprostupnou džungli i ideální podmínky pro surfování nebo romantickou kulisu pro líbánky… Pokud vás tato představa nutí rozkošnicky zaklonit hlavu a přivřít oči, neváhejte a poznejte skutečný význam slova ‚havaj‘. Uprostřed Tichého oceánu se totiž nachází souostroví, které fascinuje svou výjimečnou přírodou. Podle dávné mytologie vznikly Havajské ostrovy poté, co bohyně moří Namaka vyhnala svou sestru bohyni ohně Pele pomocí obřích vln, a Pele nezbývalo než hledat nový domov. Nakonec se usadila na ostrově Big Island v kráteru sopky Kilauea, jejíž výpary byly pokládány za důkaz přítomnosti této bohyně. Tato legenda není daleko od skutečnosti – Havajské ostrovy byly vytvořeny sopečnou činností, a jsou tak posety hradbami hor, sopek a kráterů.

Který ostrov zvolit?
Souostroví tvoří osm velkých ostrovů, řada ostrůvků a atolů. Nejoblíbenější je Kauai, Maui, Oahu, kde leží hlavní město Honolulu, nebo již zmíněný Big Island.

VlnyKauai se honosí přezdívkou ‚Zahradní ostrov‘ a také nejdeštivějším místem na světě – je jím hora Waialeale, vysoká 1596 metrů, která je ale téměř neviditelná, protože ji stále zahalují husté mraky. Pokud ráda podnikáte výšlapy do přírody, určitě vás nadchnou místní útesy olemované zelení a bující tropické lesy. Obdiv budí zvláště Waimea Canyon, který je téměř stejně hluboký jako Grand Canyon. Kauai nabízí i další dramatické scenerie – například z vyhlídky Kalalau na pobřeží Na Pali, které je pro své pláže a strmé útesy považováno za nejkrásnější havajské pobřeží.

Palmovými plážemi, divokými útesy a hradbami sopečných kráterů vás okouzlí i ostrov Maui. V Lahaiana, bývalém hlavním městě, narazíte na řady velkých hotelů, odpoledne se tudy posunují dlouhé proudy aut. Přesto si město zachovalo svůj původní šarm. Staré dřevěné domy lemují hlavní třídu, je tu spousta obchůdků a barů, které stojí za to objevovat. Hlavní atrakcí ostrova je ovšem kráter Haleakalā, který se svou délkou 11 kilometrů a hloubkou 610 metrů patří mezi největší na světě.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA