Ceny Czech Grand Design 2008

Akademie designu ČR – sdružení odborníků, kurátorů, teoretiků a novinářů - letos již potřetí udělila Ceny Czech Grand Design. V osmi kategoriích cen bylo celkem nominováno 174 osobností (firem).

V kategorii Designér roku se vítězem stal Jan Čtvrtník, nominovaný za vázu „Droog Aalto“, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser. V kategorii Oděvní designér roku zvítězila Monika Drápalová za kolekci Cache – Cache. V kategorii Grafický designér roku se vítězem stal Robert V. Novák za design knihy Bruselský sen a grafický design žaltáře Trapistů. V kategorii Fotograf roku zvítězili historicky podruhé Salim Issa a Štěpánka Stein nominovaní za kolekci fotografií pro DesignGuide 2009, kalendář Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi.

V kategorii Výrobce roku - Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu si cenu odnesla firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon od designéra Reného Šulce. Vítěz kategorie Výrobce roku bude vyslán na státní náklady na vybraný veletrh. V kategorii Obchod roku je vítězem Dox by Qubus za otevření nového obchodu v galerii Dox. V kategorii Objev roku – cena České spořitelny zvítězil Vladimír Žák, nominovaný za diplomovou práci na VŠUP, křeslo a pohovku Kubikula pro UP závody, židli Therapia pro Prowork/Divan Design a návrh křesla UŠÁK. Součástí ocenění v této kategorii je i šek na 50 000 Kč. Česká centra v rámci svého nového projektu Mladá kreativita/Young Creativity odmění vítěze kategorie Objev roku odbornou týdenní stáží na jednom z 24 Českých center.

Do síně slávy za rok 2008 byl uveden Jan Kaplický. Mattoni Grand Designérem, tedy autorem ceny Czech Grand Design 2009, se stal Jan Čtvrtník.
Pokud jste práce nezhlédli na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (trvá do Velkonočního pondělí), máte šanci navštívit brněnský Hotel Avion, kde budou k vidění od 22. dubna do 24. května.