Dovolená s čistým štítem

Zelených hotelů, ekohotelů nebo biofarem vzniká stále víc! Vybrali jsme pro vás takové, u nichž jejich zaměření vůbec neznamená, že byste byli ochuzeni o luxus, na jaký jste při dovolené zvyklí.

Ekodovolená vám umožní strávit volno v souladu s přírodou, co nejméně ji zatížit a zanechat po sobě minimální ekologickou stopu. A jak vypadá zelený cestovatel? Chová se ohleduplně, respektuje přírodu a místní obyvatele, které svým pobytem podporuje. V ideálním případě jí bio či lokální potraviny, spí na seníku, farmě či v certifikovaných ubytovnách a šetrně k přírodě volí dopravu, zážitky i suvenýry. Nejvíce ekoturistů míří do rozvojových zemí. Nejspíše proto, že pocházejí především ze Severní Ameriky, Japonska a Evropy a třetí svět jim připadá správně naturální. Ekodovolenou si však můžete vychutnat i u ekofarmáře v jihomoravském kraji nebo třeba v hotelu se zelenou kytičkou uprostřed Amsterdamu. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost.

Na netu zadejte hesla ekoturismus, ekodovolená, agroturistika či biofarmy. Na www.prazdninynavenkove.cz si vyberete českou farmu, kde strávíte prázdniny jako u babičky. Mezinárodní ekoturistická asociace spravuje webový rozcestník www.ecotourisme.org.

Kanada Bedwell River Outpost
(www.wildretreat.com)
Kde? Clayoquot v Britské Kolumbii vyhlásilo v roce 1999 UNESCO za přírodní rezervaci. Od května do září tu můžete strávit 3, 4 nebo 7 nocí ve stanovém hotelu, inspirovaném táborem z konce 19. století. Kromě luxusního ubytování a jídla si tu můžete dopřát masáže, rybaření, horolezecké zážitky i kurzy vaření.
Cena? V sezoně od 21. 6. do 26. 8. 2009 5500 CAD/osoba/3 noci, děti do 12 let 2000 CAD

Španělsko The House at Mirador Cruz de la Rauda
(www.alhambravistas.com)
Kde? V těsném sousedství Granady a paláce Alhambra si můžete pronajmout dům s třemi ložnicemi nebo apartmán v loftu, obojí s terasou a výhledem na pohoří Sierra Nevada. V domě najdete klenuté stropy, přírodní zdi, mozaiky a luxusní koupelnu. Moderní lofty prošly rekonstrukcí v roce 2006.
Pro koho? Family friendly hotel má vše připravené pro dokonalou rodinnou dovolenou, ale naprosto spokojeni se odtud vrátí jak starší manželé, tak pár, který zde stráví líbánky.
Cena? Loft 85 €/2 osoby/noc, dům 150 €/8 osob/noc

Francie Orri de Planès
(www.orrideplanes.com)
Kde? Ve výšce 1550 m n. m. ve východních Pyrenejích stojí původně selská usedlost přestavěná na ekologický dům se solárními panely. Majitelé mluví francouzsky, anglicky, španělsky a katalánsky. Hned za domem vede pyrenejská turistická trasa (GR 10). Pokud si chcete sami vařit, můžete si pronajmout chatku z kamene a dřeva (Refugi). Avšak pouze od září do června, pak je otevřená pro horaly. V Orri je deset pokojů, jídelna s krbem, dětský koutek a venkovní bazén.
Pro koho? Pro vášnivé turisty, gurmány a obdivovatele přírody
Cena? Orri 30 €/osoba/den se snídaní, děti do 11 let 25 €, Refugi 15 €/osoba/noc

Česká republika Chateau Mcely
(www.chateaumcely.com/cz)
Kde? V roce 2008 získal hotel ekoznačku jako první zelený pětihvězdičkový hotel v ČR a prestižní cenu World Travel Awards 2008 v kategorii zelených hotelů. V celém objektu proudí výhradně energie z obnovitelných zdrojů, vytápí se spalováním dřevěných štěpků, dešťovou vodou se zalévá anglický park. Dodavatelé potravin jsou převážně z místních zdrojů. Najdete zde čtyřiadvacet unikátně vyzdobených pokojů, restauraci, bar s vybranými sladovými whisky a luxusní lázně.
Pro koho? Pro romantiky, milovníky zdravého luxusu, pro novomanžele a rodiny s miminky (projekt Babymooning).
Cena? V sezoně od 1. 5. 2009 od 3700 Kč/osoba/noc

Nizozemí Vakantiehuis in Dedgum
(www.degdum.com)
Kde? V Degdumu ve Frísku, malebné krajině severního Nizozemí, je na břehu jezera domeček jako z pohádky. Malované stěny, mechová střecha. Do dvou pokojů se vejde šest lidí, kuchyň a koupelna je společná. Ideální na výlety pěšky, na kole nebo v malé loďce.
Pro koho? Pro samostatné dobrodruhy, romanticky založené dvojice i rodiny s více dětmi
Cena? 705 €/týden v hlavní sezoně, mimo sezonu 580 €

Česká republika Hotel Adalbert
(www.hoteladalbert.cz)
Kde? První ekohotel v České republice funguje od roku 2006. Je umístěn na pozemku Břevnovského kláštera. Po prohlídce staré Prahy si odpočinete v barokní budově s moderním vybavením včetně internetu nebo v přilehlé zahradě.
Pro koho? Pro romanticky založené dvojice
Cena? 2500 Kč za dvoulůžkový pokoj mimo sezonu, v sezoně od 1. 4. do 31. 10. 3200 Kč

Německo Zwei Eichen
(www.zwei-eichen.com)
Kde? Pod názvem Dva duby se skrývá dřevěná chatka postavená podle principů feng šuej. Stojí ve vesnici Holm Seppensen v severním Německu, 20 km jižně od Hamburgu. Pohodlně sem dojedete vlakem, ve vesnici je kulturní centrum s galerií. Dům stojí uprostřed zahrady plné sezonního ovoce a zeleniny, v krajině ideální na cyklovýlety a nordic walking. Kočky a psi vítáni. Ubytování je v jedno- a dvoulůžkových nekuřáckých pokojích.
Pro koho? Pro sportovce, romantické duše a milovníky přírody
Cena? 21 €/osoba/noc, příplatek 6,50 € za biosnídani

Skandinávie Scandic Hotel
(www.scandichotels.com)
Kde? V každém hotelu hotelové sítě Scandic najdete kompletní paletu zelených služeb, včetně hracího a vzdělávacího koutku pro děti. Hotely jsou spíše větší (od 100 pokojů), dobře vybavené a zpravidla leží ve městech, například ve Stockholmu, Kodani, Oslu, Helsinkách, Berlíně, v Bruselu nebo třeba v Antverpách. Nabízejí i víkend bez dětí, kdy s nimi sice přijedete, ale hotelová služba vám najde hlídání hodně daleko od hotelu.
Pro koho? Pro milovníky městských prodloužených víkendů
Cena? Od 54 €/osoba/noc