Trend: V přítomnosti porcelánu

A že i tak klasický materiál může působit velmi neobvykle...

Před pár lety jsme si mohli všimnout geniálního tahu: okoukané vzory i formy se dočkaly redesignu. Provedení? Porcelán! Vrátila se mu tak pozornost, kterou si zašloužil.
Pamatujete na kelímek nebo holinku Maxima Velčovského nebo Pelclův cibulákový servis? Uchvátily nejen Českou republiku, ale i zahraničí. Pod slovem porcelán už jsme pak neviděli jen babiččin servis. Módní a čistý design nádob a ozdob mu dodal styl, který nejednoho okouzlil.
Následovalo experimentování s kombinováním materiálů a dalším použitím porcelánu na méně obvyklé předměty nebo vytváření méně obvyklých forem pro klasické využití.

I když porcelán zůstává převážně na stole nebo na policích, ať už jako nádobí nebo dekorace, snaha aplikovat ho na nové a nečekané jeho využití neustále posouvá (i když se zatím jedná spíše o umění než užité). Nejpřekvapivější jsou porcelánové stoličky Quing Zuo holandské designérky Judith van den Boom, originální jsou i německé závěsné mísy na ovoce designéra Junga Myunga Lee nebo díla studentů ateliéru Keramika a porcelán pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.