REKLAMA
REKLAMA

V japonském domě

V londýnské Barbican Art Gallery byla na sklonku března zahájena výstava s názvem The Japanese House: Architecture and Life after 1945 (Japonský dům: architektura a život po roce 1945). Barbican sám o sobě je kultovní zástavbou. Ikonický komplex v samotném centru Londýna je prvotřídní ukázkou brutalistní architektury a zdejší kulturní centrum patří k největším na světě. Nachází se v něm mimo jiné několik kinosálů, knihovna, divadlo, galerie a své sídlo tu má i londýnský orchestr. K třicátému pátému výročí vzniku mu tak přišli popřát třeba Benedict Cumberbatch, Jude Law nebo Jarvis Cocker, kteří zde účinkovali.

Výstava mapující vývoj japonské architektury ve druhé polovině dvacátého století potrvá až do 25. června. Ukazuje nejinspirativnější období moderního Japonska. Expozicím zaměřeným na životní styl, kulturu bydlení a design se galerie věnuje pravidelně.

Výstavní koncept je založen na jednoduchém principu. Ostatně minimalismus a čistota je vlastní japonské kultuře a je tím, pro co ji západ obdivuje. Expozice ukazuje, jak se postupně vyvíjelo bydlení v Japonsku od konce druhé světové války po současnost. Odhaluje vlivy, které určovaly kvalitu materiálu i velikost obydlí. Ať už to byla silná ekonomika, nebo třeba zemětřesení. Představuje také posun v uvažování o bydlení – od obchodované, unifikované komodity k obydlí, jako splněnému individuálnímu snu.

Expozice samotná pak rozhodně není nudným souborem fotografií a architektonických modelů. Naopak. První polovinu přízemí dvoupatrové galerie zabírá replika domku Moriyama House od držitele Pritzkerovi ceny Ryue Nishizawa. V reálné velikosti! Její interiéry jsou zabydleny nábytkem a květinami. Ty jsou kompletně přístupné včetně zelených oáz určených k odpočinku. Krom toho hned vedle vznikl i japonský čajový domek speciálně pro tuto příležitost vytvořený architektem Terunobu Fujimori. Návštěvník může plně vychutnat atmosféru, v určitou dobu se zde konají i čajové obřady. A nebojte se na výstavu vzít I děti, nápaditou instalaci určitě ocení, stejně jako ukázky z manga filmů.

Do 25. června 2017 v Barbican Art Gallery v Londýně.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA