Vitra postavila neočekávaný dům

Společnost Vitra se specializuje na výrobu a prodej nábytku od designérů nejslavnějších jmen. Pro prezentaci svých výrobků otevřela nový prostor, který má návštěvníkům zprostředkovat výlet do dějin designu a možnost setkání s pracemi předních současných designérů.
Donedávna si návštěvníci při příchodu do areálu společnosti Vitra, tedy do tzv. Vitra Campusu v německém městě Weil am Rhein, nejprve všimli budovy Vitra Design Musea, které navrhl Frank Gehry. Nyní se pozornost všech ubírá k nové budově VitraHausu od Herzoga a de Meurona.
VitraHaus působí dojmem ‚návratu domů‘ nejen díky svým architektům, ale i celou stavební koncepcí. Architekti odkazují na archetypální podobu domu se sedlovou střechou, již lze nalézt v obytných stavbách po celém světě. Tuto základní podobu zkombinovali s celou řadou domů, které se protínají v nejrůznějších vrstvách.

Výsledný interiér má příjemné rozměry a domáckou atmosféru. Stavba nabízí 4000 metrů čtverečních podlahové plochy.
Skládané objemy vytvářejí dramatické úhly a perspektivy. Architektura VitraHausu zavede návštěvníky na cestu plnou překvapení a nabídne jim výhled na Tüllingerské vinice, areál společnosti Vitra a pohled směrem k Basileji a Alsasku.
Jakkoli je stavba rozlehlá, stále si uchovává příjemný a útulný dojem, který je dosažen nejen tématem domova, ale i tvaroslovím násobeného průčelí.
Dvanáct domů naskládaných do pěti pater na některých místech ční až do výšky patnácti metrů a jejich podlahové desky se protínají se štíty ležícími pod nimi. Vzniká tak trojrozměrný soubor – kolos domů, který může na první pohled vypadat téměř chaoticky.