VIP Kabelky

Představte si kabelku jako svoji nejlepší kamarádku. Vždy je po ruce a ochotně nosí, co si jen zamanete. V jejích útrobách najdete veškeré nezbytnosti, které budete během dne potřebovat. Od aspirinu až po náhradní pár punčoch. Pro mnoho žen je kabelka mobilní kanceláří – detašovaným pracovištěm daleko od toho betonového, maskérnou připravenou vás  přepudrovat, kdykoli si jen vzpomenete, i jídelnou se sušenkami nebo obědem, ba dokonce miniknihovnou, ve které vždy najdete svůj rozečtený román. Buďme za ni vděčné.

Jistá šéfredaktorka nejmenovaného časopisu kdysi odhodila tašku a vše nosila po kapsách. Umíte si představit, jaké to bylo? U většiny z nás by podobný experiment skončil ztrátou klíčů od bytu, peněženky, mobilu a pokorným návratem k zajeté kabelce. Jako jsme každá jiná, jsou i naše zavazadla jiná. Někdo vystačí s modelem baguette, někdo potřebuje Tote.

Vynechme středověk, kdy funkci kabelky plnily nejrůznější měšce u pasu. Přeskočme lékařské brašny a cestovní kabelky devatenáctého století, přenesme se rovnou do roku 1854, kdy otvírá Louis Vuitton svůj renomovaný podnik na výrobu cestovních zavazadel. Právě v tomto okamžiku dostává život kabelky spád. Vuitton si totiž uvědomuje, že velikost XXXL původních tašek pro cestu dostavníkem je zcela nevhodná pro cestování železnicí nebo zámořskou lodí. Jeho inovace jsou lehounké, z topolového dřeva a obdélníkového tvaru, aby se do vagonu pohodlně vešly.
Damierův potisk (béžovohnědá šachovnice) se objevuje poprvé v roce 1888. V roce 1932 se rodí model podniku – Noemova taška ve tvaru kbelíku, která byla původně určená pro pět lahví šampaňského. Roku 1896 Georges, Louisův syn, vymyslel logo Monogram – kroužek ozdobený květem se čtyřmi lístky a kosočtverec s lehce prohnutými stranami a hvězdou v negativu uvnitř. Tento motiv se střídá s iniciálami LV, jasnou poctou jeho otci.
Ještě ale muselo uplynout několik let, aby se dámy mohly blýsknout prvním psaníčkem. Stalo se tak až v roce 1916. A od té doby není v civilizovaném světě ženy, která by neměla alespoň jednu kabelku.

Pokud vám jedna taková praktická kamarádka chybí, zajděte na stránky http://vanoce.elle.cz/. Tam můžete vyhrát tašku od značky Laura Jonas. Stačí odpovědět správně na soutěžní otázku, a máte ji na dosah.

271553052501698398_EQJ7lsnZ_c

EBC promo