REKLAMA

Gavariš pa ruski?

REKLAMA
Vyšívané sukně, šaty i košile, vysoké kozačky, kožešiny. Pestré kombinace barev a vzorů. Ale také květované šátky, beranice nebo kabáty připomínající svou strohostí vojáky Rudé armády – letošní zima bez diskusí čerpala na Východě. A svou inspiraci východní Evropou a Ruskem vzala opravdu zodpovědně.

Modelky předvádějící kolekce na letošní zimu tak vypadaly, jako by byly hrdinkami Anny Kareninové či vystoupily z jiného ruského románu (oblíbené období a spisovatele si lze volně dosadit, inspirace totiž byla opravdu široká).

Značka Miu Miu nabídla vyšívané šaty a šátky, Herm`es výrazně zdobenou ušanku, Giorgio Armani zase kozáckou strohost. A zatímco Anna Sui neváhala sáhnout ani k šátku, jehož způsob uvázání trošku připomíná kolchoznice (či pracovnice JZD), značka Andrew Gn ukázala, jak krásně vypadají copy v kombinaci s elegantní černou. Bohémstvím a vizuální nespoutaností východoevropských cikánů se zase rozhodl inspirovat Jean Paul Gaultier, který představil opravdu dlouhé volánové sukně. Obchody jako Zara, H & M a další samozřejmě nemohly zůstat pozadu – byť přinesly především kabáty ve stylu carské armády nebo košile, které svými vzory připomněly legendární ruské matrjošky.

Móda, ze které nám trochu běhá mráz po zádech, ovládla západoevropské ulice. Co dělat, musíme do toho skočit taky!

Inspirace sama sebou
Po období, kdy se móda inspirovala nejrůznějšími etnickými vlivy od Afriky po Peru, se teď ke slovu dostal náš ,vlastní‘ folklor, tedy oblast východní Evropy a Ruska.

Náznaky, že východní styl přijde, se objevovaly už delší dobu – v určitých prvcích poslední čtyři roky. Teď ale tato posedlost slovanským duchem a stylem propukla naplno. Car Petr Veliký by mohl být spokojen – Rusku se konečně podařilo dobýt Západ. Byť trochu jinak, než asi zamýšlel.

Pro nás Východoevropanky je to dost zvláštní: vždycky jsme toužily vypadat spíš jako Pařížanky než jako naše vlastní babička.

Pro některé z nás je to silná káva – navštívit teď Paříž, Londýn nebo Kodaň a potkávat ženy, které mají na hlavě vysmívanou ušanku nebo třeba květovaný šátek, úplně stejný jako ty, které se nosily na Hané, u Ostravice nebo v Košicích.

Samozřejmě, velká část východní inspirace nepochází ,od nás‘, ale především z Ruska – přece jen místní zimy nebyly tak tuhé, aby vyžadovaly beranice, a naše slovanství mnohem méně překypovalo city, a tak i barvami.

Na druhou stranu, některé prvky jsou důvěrně známé i z našeho folkloru (jako vyšívané bílé košile s nabíranými rukávy, součást krojů) i skříní našich babiček (volánové sukně a spodničky).

A i ty, které jsou spíš ruské, známe dost dobře třeba z filmů nebo (někteří) z hodin ruštiny. Vždyť zlaté výšivky, bohatost barev a copy a šátky, to je přece i zbožňovaný a nenáviděný Mrazík, kolorit každých českých Vánoc.

Rozmanitá cesta na Východ
Letošní cesta na Východ je ale opravdu zevrubná – takže není problém vybrat si, zda se cítíte spíš jako romantická ruská kráska, nebo jako členka národa kozáků, připravená k jízdě i boji.

Právě svou rozmanitostí se přitom současná inspirace Východem liší od malého výletu, který tímto směrem podnikl už v sedmdesátých letech Yves Saint Laurent, když ve své kolekci ,ruské baletky‘ nabídl tradiční vyšívané košile.

V režii roku 2006 je ale ,východní posedlost‘ zcela jiná. Siluety připomínající svižné kozáky, vojenské kabáty, které svou strohostí hned vyvolají vzpomínky na Rudou armádu, a na druhé straně výšivky, samet, perzián – to vše vytváří podmanivý svět, bohatý, trochu divadelní, a především romantický.

A právě tato bohatost, plnost citů a exaltovanost tak přitahuje – v pravoslavných kostelích, ve výtvarném umění, stejně jako v dekoru nebo módě.

Východní krásky
Módní mola to poznala už dávno – dívky z východní Evropy jsou krásné. A to tak, že od devadesátých let s radostí okupují titulky časopisů i pódia, na nichž se předvádějí modely předních návrhářů. Jména jako Karolína Kurková, Hana Soukupová, Natalia Vodianova či Eugenia Volodina mluví sama za sobe. Východní invaze, chtělo by se dodat.

Mezi nejkrásnější ženy světa se ale prosadily i ty z jiných oborů, například tenistky – pozornost vzbudila nejprve Ruska Anna Kurnikova, pak její kolegyně Maria Šarapova (mimo jiné teď účinkuje v kampani pro Nike ) a Jelena Dementěva, nebo nyní Nicole Vaidišová.

Politický svět zase svou východní krásou, zdůrazněnou výrazným copem omotaným pečlivě okolo hlavy, okouzlila nedávná premiérka Ukrajiny Julia Timošenko, již novináři okomentovali, že její půvab je, jako byste nalili pár kapek Chanelu do ruského boršče.

A jsme-li na Ukrajině, nelze nezmínit ještě jednu místní rodačku – o kráse Milici Nataši Jovovič, neboli Milly Jovovich, nemůže být žádná diskuse.

Jak to nosit
Východní styl je letos ,in‘. Při jeho nošení se ale nesmíte proměnit v matrjošku ani exponát z muzea lidového umění. Jak na to?

Pořiďte si jezdecké boty nebo alespoň pečlivě vyleštěte ty, které už máte. Rozhodnete-li se pro jejich nákup, letos je bez problémů seženete všude, u značek jako je Prada či Hermès i těch levnějších. Jsou buď zcela rovné, nebo na středně vysokém podpatku. Jakmile je budete mít, první krok na vaší cestě za vzhledem ostříleného kozáka je učiněn. Co k nim? Skvěle vypadají se vzorovanými šaty, vyšívanou sukní i kalhotami (zastrčenými dovnitř, samozřejmě).

Noste rozevláté tuniky a sukně s výšivkami …ale samozřejmě ne dohromady. Taková kombinace totiž může vypadat dobře na molu na modelkách, které váží méně než čtyřicet pět kilo, nevypadat v ní jako selka je ovšem těžké. K vyšívané sukni si raději vezměte přiléhavý svetřík ve ,slovanských‘ odstínech (čokoládová, švestková, bronzová). Lehkou, rozevlátou tuniku, s výšivkou nebo bez, pak zkombinujte spíš s úzkou sukní a koženými botami.

Zahrajte si na vojáka – toho carského. Se zdobností to nepřehánějte, nebo vás začne do čtrnácti dnů nudit, a raději se inspirujte siluetou. Nejlepší bude vybrat si tmavý, přísně střižený kabát – ženskost vám dodá právě vyšívaná sukně, která z něj bude ,vykukovat‘ při chůzi.

Ruský byt
Chcete se vydat ještě víc na Východ a mít v ruském stylu i svůj byt? Nabízíme vám šest tipů, jak na to.

Sežeňte si umělou kožešinu Možná si pamatujete, že jste ještě za svého dětství mohla v některých bytech vidět pohozenou beránčí kůži – ano, Východ, to je i krutá zima. Na beránka ale zapomeňte a zkuste si pokoj vyzdobit umělou kožešinou, třeba v rezavém odstínu. Je to mnohem zábavnější, navíc spíš navodí dojem ochrany před tuhou ruskou zimou.

Ozdobte zdi zlatem Tedy ne přímo zlatem, ale obrazy či reprodukcemi, které tuhle barvu obsahují. Případně stačí jen bohaté, pozlacené rámy.

Využijte cikánské šátky Velké šátky s třásněmi okamžitě změní náladu bytu, třeba když je jen tak přehodíte přes pohovku. Nejkrásnější jsou ty černé s rudými růžemi. Kde je shánět? Podívejte se po nich ve skříni u babičky nebo navštivte pár bazarů.

Ztlumte světlo Má-li váš interiér okouzlovat sešeřelou atmosférou (jako ortodoxní kostely), zkuste vyměnit lustry za závěsné lampy z barevného skla, do nichž se používají svíčky.

Vyberte dekorace – zkuste sehnat květované polštáře nebo si zaexperimentujte s květy na závěsech. Na druhou stranu buďte s dekoracemi střízlivá, aby to u vás nevypadalo jako u prodejce matrjošek.

Uvařte si boršč Tato známá polévka z masa a zeleniny je pro zimu jako stvořená – je teplá a sytá. Chcete-li k ní přidat něco dalšího, nemusíte ani vzpomínat na hodiny ruštiny a pátrat po receptech – my už přece jsme tak trochu na Východě.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA