Módní oběť koronaviru: Zemřela japonská legenda Kenzó Takada

Japonský návrhář Kenzó Takada, který do evropské módy vnesl barvy, odvahu i diverzitu, zemřel v neděli v pařížské nemocnici na komplikace spojené s prodělanou nákazou Covid-19.

Kenzó Takada se narodil v roce 1939 v Himejdži nedaleko japonské Osaky. Jako jeden ze sedmi sourozenců se o módu začal zajímat skrze lifestylové časopisy svých sester. Studoval na prestižní japonské módní univerzitě Bunka Fashion College v Tokiu a v roce 1965 se rozhodl zkusit štěstí ve Francii, přestože francouzsky neuměl téměř nic. V Paříži se zpočátku živil prodejem ilustrací pro návrháře a módní domy, později se rozhodl podnikat a založit si malý obchod s názvem Jungle Jap. Ve Francii původně plánoval strávit půl roku, nakonec zůstal 56 let. Jako vůbec první japonský módní návrhář, který se usadil v Paříži, otevřel dveře dalším – následovali ho například Yohji Yamamoto nebo Rei Kawakubo. Možná překvapivě se Kenzó nikdy nesnažil napodobit styl tehdejších francouzských ikon řemesla, byl věrný japonské estetice a do evropské módní metropole tak vnesl úplně nový trend – odvahu kombinovat tvary a barvy, optimismus a demokracii. Umně kombinoval to nejlepší z rodného Japonska a velmi módní Paříže a skrze své návrhy nechal proudit diverzitu kulturní i mezigenerační.

Móda není jen pro pár vyvolených – je pro všechny. A neměla by být tak seriózní.

 

 

Kenzo Takada
Info ikona

 

Kenzo: křestní jméno, které zná celý svět

Stejnojmennou značku založil v Paříži v roce 1970 a jeho debutová přehlídka okamžitě přitáhla pozornost na něj i vše japonské. Jen o rok později předvedl svou kolekci na protějším břehu Atlantiku v New Yorku a později v Tokiu. Kenzó se po celém světě proslavil hravými módními show, které připomínaly divadelní představení. Na těch modelky spíš než chodily, tančily. Jedna z nich se odehrála v cirkusovém stanu a na její defilé přijel Takada na hřbetu slona.

V roce 1983 začal tvořit pánskou módu, v roce 1986 také denimovou kolekci a od roku 1988 parfémy. Po smrti jeho partnera Xaviera de Castelly se rozhodl prodat byznys francouzskému módnímu konglomerátu LVMH za zhruba 80 milionů amerických dolarů. V roce 1999 odstoupil z kreativního vedení značky i téměř celého módního průmyslu, který podle něj nabral příliš komerční otáčky. Značka pokračovala pod vedením kreativních ředitelů Humberta Leona a Carol Lim, která přivedla do návrhů zpět Takadova symbolického tygra. Od roku 2019 Kenzo umělecky řídí portugalský designér Felipe Oliveira Baptista.

V roce 2004 navrhl Kenzó Takada japonské dresy sportovců pro olympiádu v Tokiu, pravidelně tvořil kostýmy pro operu i interiérové doplňky.

 

Móda je jako jídlo, také byste němeli zůstávat u jednoho menu.

 

Takada zemřel během pařížského týdne módy, přehlídku pro sezónu jaro–léto 2021 z dílny jeho následovníka Felipeho Oliveira Baptisty si můžete prohlédnout zde: 

 

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA