ELLEPHORIA: Velký lexikon líčení rtů

Matte

Matné rtěnky zaznamenaly v posledních letech raketový nárust oblíbenosti. Na nějakou dobu zcela vytlačily a upozadily všechny ostatní textury. Nyní se do módy vrací i jiné typy rtěnek, ale rtěnky typu „matte“ jsou stále velmi oblíbené. Nabízí krystalicky čistou a výraznou barvu a hladkou, rovnoměrnou texturu. Toto je rtěnka, po které sáhnete, když máte namířeno na uměleckou vernisáž nebo brunch. Na druhou stranu je tento typ finiše velmi odvážný a není snadné matnou rtěnku nanést, protože neodpouští nedokonalosti. Kromě dokonale provedené kontury také vyžaduje před použitím perfektní přípravu rtů exfoliací a hydratačním balzámem. Jinak hrozí, že zvýrazní všechny jemné vrásky, prasklinky a šupinky, které se na rtech mohou nacházet.

Stain

Jemnější příbuznou matných rtěnek je „stain“. Většinou mají texturu podobnou kapalině a na rtech vytváří méně sytý barevný efekt, který má ale také matný finiš. Lze je nanést jemně pro pouhý nádech barvy na rtech, nebo vrstvením znásobit jejich barevnou intenzitu. Musí se s nimi ale pracovat velmi rychle a obratně. Pokud je nestihnete rozmazat, vytvoří skvrny. Ostatně tomu odpovídá v překladu i jeijch název. Díky tomu, že jsou dlouhotrvající, jsou skvělou volbou pro pracovní dny, kdy rovnou poté zamíříte na na večeři nebo na drink.

Satin

Není to pouze přesmyčka předchozího názvu rtěnky, ale její samostatná kategorie. Jak už napovídá název v překladu – satén – jedná se o rtěnku, která na rtech vytvoří finiš podobný této látce. Převažují v ní matné pigmenty, ale už je přítomný i lehký lesk. Je ideální pro majitelky suchých rtů, kterým jsou nepříjemné matné rtěnky. Dodá vám dobrou barevnou intenzitu, ale už i porci hydratace. Zabraňuje zvýrazňování jemných linek na rtech, ale přesto má stále dlouhou výdrž a odolnost.

Sheer

Jedna z nejklasičtějších rtěnek na trhu vhodná na den i noc. Sheer neboli transparentní rtěnka je skvělou volbou pro každodenní nošení. Nabízí jemný barevný nádech s lehkým leskem a můžete ji nanášet skoro poslepu. Díky tomu, že nevytváří ostré barevné kontury, není tak náročná na precizní aplikaci. Její složení je vlhčí, spíše olejové, takže rtěnka po rtech snadněji klouže a neusazuje se v záhybech. Na druhou stranu ale zase nevydrží tak dlouho jako matná rtěnka a bude po vás vyžadovat častější nanášení.

Cream

Krémová rtěnka je něco jako sestřenice sheer rtěnky. Snadno se nanáší a během aplikace po rtech hezky klouže. Poskytuje dokonalou rovnováhu barvy a textury s nádechem lesku. Zatímco sheer rtěnka má vyšší obsah oleje, krémová rtěnka má větší podíl vosku, což jí dodává větší odolnost. Tento typ rtěnky bývá vyživující a obsahuje třeba hojivou a hydratační aloe nebo vitamín E. Hodí se na všechny příležitosti – když potřebujete vypadat profesionálně i pro neformální look ve volném čase. Jediné jejich úskalí je v tom, že má tendenci se rozmazávat, proto je vždy dobré pojistit jejich linii konturovací tužkou.

Frosted

Barevná rtěnka s matnými třpytkami, která na rtech vyvolá ledový efekt. Byla populární v 90. letech, kdy se nosila hlavně v třpytivých růžových odstínech. S návratem trendů 90. let se na scénu vracejí i ledové neboli frosted rtěnky. V dnešním podání se nanášejí na krémovou, saténovou nebo matnou rtěnku a vytvářejí matný až perleťový lesk. Tento typ rtěnky ale kvůli matným třpytkám rty vysušuje, takže před nanesením potřebují rty být vyhlazené a hydratované. Přesto, že mají rtěnky poměrně dobrou výdrž, barva se časem vytratí a na rtech zůstane především třpytivý film, který se má tendenci se usazovat ve vráskách rtů. Nenanášejte proto frost rtěnky v příliš silné vrstvě.

Metallic

Metalické rtěnky jsou stejně jako ty matné vysoce pigmentované. Mají ale krémovější konzistenci, takže umožňují snadnější aplikaci na rty. Základní barva rtěnky bývá obohacená o zlatý, stříbrný nebo bronzový reflexní třpyt podobný obalu pralinek Ferrero. Jejich třpyt není tak intenzivní jako u frosted rtěnek, ale působí na rtech jako roztavený kov. Stejně jako frosted rtěnky se hodí spíše na party, na denní nošení jsou přece jen trochu extravagantní.

Gloss, Glaze a Lustre

Trio těchto rtěnek spojuje jejich extrémní lesk. Gloss rtěnky vytvářejí efekt lesku, glaze na rtech připomíná lesklou glazuru a lustre působí vyloženě mokrým dojmem. Jejich hlavní sezónou jsou především letní měsíce, kdy mohou klasické rtěnky působit příliš těžkým dojmem. Díky nim vypadají rty šťavnatě a svěže. Žádná z nich ale nevydrží příliš dlouho a je nutné je opakovaně nanášet. Ve světlejších odstínech jsou nositelné i přes den, jejich hlavním úkolem je ale zářit na letních večírcích a všude tam, kde chcete přitáhnout trochu zasloužené pozornosti.
 

O ELLEphorii ve zkratce

Jde o jednu z nejočekávanějších třídenních událostí roku, kde si přijdou na své všichni milovníci kosmetiky, vědění a nových trendů. Seznámíte se zde nejen s vizí top značek, ale i zajímavými osobnostmi. Kdy a kde? Od 4. do 6. listopadu v Empire Hall (Slovanském domě) v Praze – rozhodně nesmíte chybět! Více o eventu najdete na stránkách ELLEphoria.cz.