REKLAMA
REKLAMA

5 nejčastějších kosmetických problémů

1. Pupínky
Akné nemusí být problém jen pubertální sestry či dcery, ale může se týkat i vás, přestože vám už není ,náct‘. Může za to buď pokles ženských hormonů, nebo se vám malinko zvýšila hladina hormonů mužských. Zánětlivé pupínky se většinou tvoří v okrajových částech obličeje, na bradě nebo pod vlasy. Mnohdy nejsou vidět, přesto ženy znervózňují, a ty mají tendenci je vymačkávat, což je ale ta největší chyba!

Při mačkání praskne mazová žlázka v kůži, a místo aby se vyprázdnila, vytvoří zánětlivý hrbolek, který by jinak vůbec nemusel vzniknout. „Většinou si za své kožní problémy můžou ženy samy. Kdyby si na obličej nesahaly, tak by to na nich zdaleka nebylo tak vidět, jako když si nedají pokoj. Je to těžké, ale opravdu je to jediná cesta, která vám pomůže. Stačí si to uvědomit, kontrolovat se a uvidíte, že se to zlepší,“ radí primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice MUDr. Ivana Krajsová.

Už vás slyším, jak říkáte: Ale já přece nebudu chodit s nevymáčklým beďárkem na tváři! Klid. Když už se vám udělá hnisavý pupínek, otřete kůži desinfekcí, vezměte malou jehlu, tou jemně propíchněte špičku pupínku a nepatrně zmáčkněte. Tím se pupínek šetrně vyprázdní.

Aby pupínek na tváři ,nezářil‘ jako červená na semaforu, zamaskujte ho. V lékárně si kupte například léčivý krém-pastu Aknecolor, Spirig, kolem 100 Kč. Má dobré krycí účinky (jako korektor) a současně léčí. Existuje jen ve dvou odstínech – světlý a tmavý. Když ale oba smícháte, vytvoříte si odstín, který potřebujete. Aknecolor používají i vizážisté. Pokud by se vám zdál příliš hutný, můžete ho smíchat se svým oblíbeným tekutějším make-upem.

Abyste zabránila tvorbě pupínků, je velice důležité správně se odličovat. Každý večer pleť dobře vyčistěte, aby póry nebyly ucpané a mohly dýchat.

Jako prevence proti pupínkům je dobrý peeling. Odstraní starou zrohovatělou kůži, tím se uvolní a otevřou ústí mazových žláz, maz může volně unikat na povrch, takže se nehromadí v podkoží. Používejte jemný peeling na obličej jednou za 2–3 dny.

2. Červené flíčky
Jeden z nejčastějších problémů, které ženy trápí, jsou na- červenalé pupínky (někdy i puchýřky), které se většinou objevují na bradě a okolo rtů. Když se problém zanedbá, můžou postihnout celý obličej. Lékaři tomu říkají periorální dermatitida. „Může to začít zcela nevinně,“ upozorňuje paní primářka Krajsová. „Většinou máte jen drobné akné a jdete pro ,dobrou‘ radu ke kamarádce. Ta vám dá mastičku se slovy ,Podívej, tady mám hormonální mastičku, ta mi pomohla, zkus to taky.‘ Ale to je velká chyba! Tyhle mastičky ze začátku pomůžou, ale po čase můžou samy vyvolat vyrážku nebo třeba periorální dermatitidu. Dříve se tomu říkalo ,letuščí nemoc‘, protože právě letušky se k takovým mastičkám dostávaly nejčastěji,“ dodává paní primářka. Pokud se vám takové flíčky na obličeji objeví, kupte si zubní pastu bez fluoru nebo změňte značku kosmetiky. Pokud ani to nepomůže, návštěvu dermatožky určitě neodkládejte.

Máte-li lupy ve vlasech a k tomu načervenalá ložiska, která bývají v obočí, okolo nosu a v rýhách okolo úst a na bradě, může se jednat o seboroickou dermatitidu. Můžete se domnívat, že máte velmi suchou pleť, protože je poseta šupinkami, ale ve skutečnosti je suchá jen na povrchu. Většinou bývá smíšená.

První pomoc: Někdy se doporučuje obličej několik dní vůbec nemýt tekoucí vodou. V tom případě si do lékárny zajděte pro Jarišovu nebo borovou vodu. Bude vám stačit i voda odstátá. Ráno si ji napustíte do misky a večer použijete, pak napustíte čerstvou, kterou se umyjete zase ráno. Chlor vyprchá a nebude dráždit. Na zklidnění pokožky jsou také dobré obklady ze sušených plodů borůvek (nebojte, nešpiní) nebo z černého čaje.

3. Kdo mi poradí, jaký mám typ pleti?
Vybíráte si krém podle toho, že jste někde slyšela, že je dobrý, nebo se vám líbí jeho krásná lahvička, která by se tááák hodila na poličku do koupelny? Špatně. Ještě než se bez rozmyslu praštíte přes kapsu, musíte vědět, jakou máte pleť. Analýzu vám provedou v kosmetických salonech, u dermatologa nebo i v některých lékárnách. „Málokdo má suchou pleť. Většinou je pleť smíšená nebo mastná. Když si někdo není jistý, jaký typ pleti má, a bude si kupovat prostředky na smíšenou pleť, neudělá chybu. Horší je, když někdo na mastnou pleť použije výrobek pro pleť suchou. Takové krémy bývají hodně těžké a hutné, zanášejí póry a podporují tvorbu pupínků. Ucpou totiž ústí mazových žlázek, takže se v nich potom maz hromadí. Z nahromaděného mazu se vytvoří pupínek, který se může infikovat, čímž může vzniknout mírné akné.

Když máte problémy a po jakékoliv kosmetice se ,osypete‘, sáhněte rovnou po krému pro velmi citlivou pleť. Když ani to nestačí, hledejte neparfémovanou kosmetiku. Výborná je kosmetika La Roche-Posay, kterou seženete v lékárně.

Koupila jste své kamarádce stejný krém, jaký sama používáte, protože víte, že má stejný typ pleti jako vy? Ani tohle ještě nezaručuje, že jste udělala dobře. Každý je totiž jinak citlivý. Vám může božská Helena Rubinstein prospívat, ale kamarádce bohužel sedět nemusí. Je dobré vyzkoušet vzorečky. Po jedné dvou aplikacích poznáte, zda vám bude kosmetika vyhovovat, či nikoli.

Kam na analýzu pleti: V butiku Lancôme v Praze mají přístroj Diagnôs Expert, s jehož pomocí můžete zjistit typ a stav své pleti – pevnost, hydrataci, pigmentaci nebo hloubku a četnost vrásek. Zaměstnanci vám dokonce vytisknou seznam s doporučenými produkty, takže si z butiku odnesete svůj vlastní recept na krásu. Při zakoupení jednoho výrobku je téměř půlhodinová konzultace zdarma. Objednejte se na tel. 224 217 189.
V partnerských lékárnách Vichy (více na infolince Vichy 222 193 777, od 9 do 14 hodin) nebo v dermokosmetických centrech (www.vichy.cz)

V Klinice GHC analyzují pleť pomocí přístroje, který se jmenuje Skin Scanner. Funguje takto: Dáte hlavu pod plachtu (připomnělo mi to fotografy z dávných časů), pod plachtou je speciální zrcadlo, v němž se vidíte, váš odraz sleduje i kosmetička. Podle flíčků, které se na tváři promítnou, se dovíte, kde máte pleť suchou a kde naopak mastnou. Analýza je součástí každého ošetření. Kosmetička tak hned ví, co momentálně vaše pleť potřebuje, jaké produkty má použít.

V Clinique mají analyzátor pleti, jehož součástí je dotazník s osmi otázkami. V podstatě to jsou stejné dotazy, jaké svým pacientům kladou dermatologové. Z výsledku takové analýzy pak mohou odborné konzultantky zhodnotit stav pleti – její sílu, momentální stav – sklon k maštění či suchosti, případně další problémy jako akné, vrásky, rozšířené póry.

4. Červené žilky
Pokud vás při ranním líčení zdržuje maskování červených žilek, nechte si je odstranit. Pomůže vám laser (www.moidlova.cz; www.asklepion.cz) nebo přístroj Skin Station, který mají na Klinice GHC (www.ghc.cz). Červené žilky jsou většinou genetického původu, také mohou být projevem růžovky. Tato nemoc se většinou vyskytuje u žen i mužů nad čtyřicet let. Zakrýt se dají nejlépe zeleným korektorem, protože zelená barva neutralizuje červenou. (Unifiance, odstín 2, La Roche-Posay, 350 Kč; korektor Estompe Eclat, odstín 30, Chanel, 760 Kč; korektor Tea Tree, Oriflame, 165 Kč)

5. Pigmentové skvrny
Nejčastěji je způsobují hormonální změny v těhotenství, hormonální antikoncepce, ale i kosmetické prostředky obsahující vazelínu. Některé typy lze odstranit laserem nebo chemickým peelingem (www.asklepion.cz), ale s některými se bohužel nedá dělat vůbec nic. Existují i různé zesvětlovací krémy nebo séra (sérum Performance Anti-Taches, Chanel 2390 Kč, Mela D, La Roche-Posay, 760 Kč; Cellular C Energy Serum, La Prairie, 5290 Kč). Tomu, kdo má sklony k tvorbě pigmentových skvrn, se však většinou udělají znovu. Nejdůležitější je pleť chránit krémy s ochranným faktorem. A to nejen u moře, na horách či v červenci, ale všude a po celý rok. Sluníčko totiž bývá zrádné i na nevinné jarní procházce.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA