Novoroční předsevzetí: S našimi tipy je dodržíte!

1. Určete si cíl


Abyste dosáhli vytouženého cíle, je nejdůležitější a prvořadé, abyste si konkrétně řekli, oč vám skutečně jde: Co přesně chcete změnit a co byste pro to měli udělat? Právě toto často pomůže snadno rozpoznat, jestli je vaše předsevzetí vůbec realizovatelné. Cíl by měl být takový, za jakým si absolutně stojíte a nemělo by to být něco, co by “se mělo udělat”, případně co by se dalo nahradit něčím podobným.

ELLE doporučuje: Seznam předsevzetí by neměl být moc dlouhý, stačí mít před sebou třeba jen dva, tři cíle, s nimiž to ale myslíte opravdu vážně.


 

2. Napište si, co chcete


Vaše motivace k plnění novoročních předsevzetí bude silnější, pokud si vše, co chcete nově nastavit a realizovat, zapíšete. Přičemž se snažte plán specifikovat. Lepší je napsat: “Sport v pondělí, ve středu a v pátek od 18 hodin.”, než abyste si pověsili na lednici lísteček s výkřikem: “Budu více sportovat!” Konkrétně napsaný plán sází na princip vizualizace a ta pracuje ve vašem podvědomí.

ELLE doporučuje: Zaznamenávejte si písemně i vaše dílčí úspěchy, abyste je měli před očima i ve dnech, kdy vám třeba vše půjde trochu hůře.


 

3. Nebojte se neznámých věcí a situací


Teď, nebo nikdy! Nebojte se změnit pár návyků a stereotypů ve vašem životě - jinak se do cíle nedostanete. Jedním z důvodů, proč někteří lidé nedokáží plnit svá předsevzetí je skutečnost, že nejsou ochotni se zbavit svých špatných návyků.

ELLE doporučuje: Pokud obecně chcete ve vašem životě udělat změny k lepšímu, musíte pro to něco taky něco udělat. Zariskovat, obětovat své pohodlí, zajeté stereotypy atd.


 

4. Krok za krokem


Nepřehánějte to! Všeho s mrou. Není třeba trávit každý den ve fitness nebo vyhodit lednici z okna. Naplňujte vaše předsevzetí ve “skromnější” verzi. Nesnažte se zvládnout vše naráz. Mnoho malých krůčků posouvajících vás k vašemu cíli je více motivující, než když zdoláte pamslnou horu během jednoho dne.

ELLE doporučuje: Postupujte krok za krokem a klaďte si krátkodobé cíle.


 

5. Najděte si parťáky


Zkuste najít pár lidí, které zapojíte do vašich plánů. Už pouhá skutečnost, že s někým nachlas mluvíte o vašich cílech, může být motivující. V některých okamžicích může vaše rodina nebo přátelé působit jako váš osobní cheerleader-team.

ELLE doporučuje: Přihlašte se třeba na běžecký závod a navrhněte pár přátelům, ať s vámi začnou trénovat. Společné tréninky mohou být velmi motivující.


 

6. Nobody is perfect


Nebuďte na sebe moc přísní! Když vše nejde zrovna tak, jak byste si přáli, nemělo by vás to dostat pod nepříjemný tlak. Případné neúspěchy budete mnohem lépe zvládat, pokud si od začátku připustíte, že k nějakým může dojít.

ELLE doporučuje: Jestliže dnes absolutně nemáte chuť jít sportovat, nechte to v klidu na další den. Nikdo není dokonalý.