Blondýnky

Dvě třetiny všech žen chtějí být blond, ale jen pětina se s přirozeně světlými vlasy narodí. Nejvíc jich je v germánských zemích, proto jsme zašli za německým kadeřníkem. Gerhard Traub odpovídá na často kladené otázky.

Mohla by být každá žena blondýna? Sluší blond všem?
Všem určitě ne. Záleží na přirozené barvě vlasů, barvě očí i pleti. Ze všeho nejdůležitější je vybrat správný odstín. Každé ženě sluší něco jiného. U hnědé barvy na odstínu tak nezáleží, ale u blond je to důležité. Někomu sluší popelavý odstín, jiné ženě zase zlatavé tóny.

K jakému typu se podle vás světlé vlasy vůbec nehodí?
Nedoporučoval bych je ženám se snědou pletí – jižanským typům. Vypadaly by na nich příliš uměle. Ženy, které mají hodně světlou pleť, by se blond tónů také měly vyvarovat, protože by je ještě víc zesvětlily.

A jak máme poznat, který odstín blond nám bude nejvíc slušet?
Tmavší odstíny, jako zlatavý nebo sluneční, se perfektně hodí k těm, které mají zelené nebo hnědé oči, pihy a světlejší pleť. Studené barvy, jako je platinový nebo popelavý tón, padnou modroočkám s tmavší pletí. V létě ale studený odstín sluší i ženám zelenookým, protože jsou opálenější.

O kolik odstínů si můžeme vlasy zesvětlit?
Aby to ještě vypadalo přirozeně, zesvětloval bych tak maximálně o tři stupně. Důležitá je ale kvalita vlasů. Na tu je třeba brát ohled při každém odbarvování. Pokud jsou hodně poničené a vypadají až moc ‚chemicky‘, už bych je nebarvil.

V poslední době se dělá melír z více odstínů...
Ano, používají se minimálně dva až tři podobné odstíny. Vlasy tak vypadají daleko přirozeněji, hezky vynikne jejich plastičnost. Oživí je to.

Dají se černé vlasy odbarvit na platinovou blond?
Platinová barva je o devět tónů světlejší než černá. Sedm tónů je limit, kdy zesvětlování ještě nemá až takový vliv na kvalitu vlasů. Ale s pěknou čistou blond moc nepočítejte. Já tyhle pokusy dělám nerad. Když si klientka přeje radikální změnu, spíš ji od ní odrazuji. Když už zesvětlit, tak do středně světlé se zlatým nádechem.

Na co si máme dát pozor?
Jakmile vlasy vypadají nažloutle, působí lacině. Také není hezké, když jsou špičky vlasů zesvětlené až příliš. Špatné je, když jsou vidět odrosty. Pokud už se jednou necháte nabarvit, měla byste počítat s tím, že ke kadeřníkovi musíte chodit pravidelně.

Jaké odstíny jsou teď trendy?
V zimě to jsou spíš tóny do béžovo-pískova, ale také zlaté, střídavě s pramínky zlatohnědé.