Jaká mužská vlastnost je pro vztah nejdůležitější?

Po dobu šesti let sledoval 130 čerstvě sezdaných párů a na základě toho vypracoval podrobnou studii, jejímž cílem bylo zjistit, za jakých podmínek vztahy harmonicky fungují a jak to souvisí s vlastnostmi partnerů. 

Muž musí být empatický

Výsledek studie? Většina vztahů se rozpadá proto, že muži nevěnují partnerce dostatečnou pozornost a nejsou dostatečně vnímaví k jejím emocionálním potřebám. “Některým mužům prostě chybí emocionální inteligence, empatie,” říká odborník. A co je podle něj obzvlášť znepokojující, je skutečnost, že až 65% mužů tuto vlastnost postrádá. Zbývajících 35% mužů reaguje spontánně na emocionální potřeby svých partnerek, mají pochopení pro jejich pocity, žijí ve šťastnějších vztazích a rozvod se u těchto párů děje jen zřídka. Podle Gottmanovy studie se vztah s velkou pravděpodobností rozpadne až v 80% případů, kdy muž není schopen se dostat do takového rozpoložení, aby se emocionálně přiblížil partnerce. 

Emocionální inteligence je obzvlášť důležitá při hádkách

“Je velmi důležité, aby se člověk uměl vcítit do myšlení druhého člověka především při hádkách a sporech,” říká Gottman. Zároveň podotýká, že většina mužů toho není schopna a při ostřejší hádce situaci často ještě více gradují, místo aby ji zklidňovali. “U mnoha mužů se při partnerských konfliktech objevují zlostné emoce - to ale ale zcela špatná cesta.” Ženy, které žijí po boku empatických partnerů, uvedly, že se ve vztahu cítí jistě, bezpečně, šťastně a sebevědomě a mají tak podle odborníka velkou šanci na dlouhý, harmonický společný život.