5 triků, jak zatočit s jet lagem

Časté lety a dlouhé lety. V redakci to dost dobře známe. I když je exotická dovolená nebo nějaké cool nové město hodně lákavý cíl, umí být cestování také pořádně náročné a po příletu vás může skolit únava. Jak si svoji dovolenou nebo služební cestu užít na maximum a nenechat se vykolejit z rytmu časovým posunem? S těmito triky jednoduše.

Dodržujte tato jednoduchá pravidla a uvidíte, že s jet lagem zatočíte raz dva!


 

1. Nepodceňte přípravu

Pokud víte, že cestujete přes několik časových pásem, připravte na to své tělo dopředu. Stačí si začít včas trochu upravovat svůj denní režim a bio rytmus. Brzké či pozdější jídlo (v závislosti na směru letu), hodně spánku i hydratace pleti vám může ušetřit velký šok po při příletu. Tedy vašemu tělu určitě.


 

2. Spěte, jen když letíte přes noc

Během letu se svůj normální rytmus snažte dodržet tak, jak jste zvyklí. Pokud tedy letíte přes den, nenuťte se do dlouhého spánku. Naopak se zkuste co nejvíce zabavit a "on board" aktivity střídejte. Knížka, hudba, film, jídlo, procházka po palubě. Repeat.


 

3. Snažte se omezit alkohol

Sklenička vína k jídlu je v pořádku, ale jinak se to snažte v letadle s alkoholem nepřehánět. Namísto toho zvolte co nejvíc vody. Vaše pleť vám milionkrát poděkuje. Předejdete tak dehydrataci a případně následné kocovině, která je kvůli suchému vzduchu v letadle o hodně horší, než ta normální a mohla by vás před příletem vyřídit. Podobně šetřete s kávou (která stejně v letadle většinou stojí za nic).


 

4. Tajný trik: Melatonin

Pokud letíte přes noc či víte, že ve vaší destinaci budete mít problém v noci usnout, vezměte si s sebou pilulky či - ještě účinnější - kapky s melatoninem. Celebrity na ně nedají dopustit a od minulého roku jsou již volně prodejné i u nás. 


 

5. Imunita, priorita č. 1

Stres, který k cestování neodmyslitelně patří, v kombinaci s koncentrací mnoha lidí na jednom místě a se suchým vzduchem z klimatizace, může být velkým testem pro vaši imunitu. Nezdráhejte se jí tedy pomoci a před letem i po něm zvýšit množství vitamínů či si s sebou na palubu vzít krájený zázvor nebo alespoň svůj oblíbený bylinkový čaj, který si můžete nechat zalít horkou vodou.

EBC promo