ELLE travel: Prodloužený víkend ve Stockholmu

Jestli jste se někdy chtěli vydat do Stockholmu, právě teď je ta správná chvíle. Počasí už je přívětivější, světla je dost a uvolněnost Švédů vás dokonale naladí na zbytek sezony. Otestováno! Koneckonců, vydejte se tam a přesvědčte se sami.

Až tam budete, nezapomeňte s sebou mít po ruce tento článek. Víme přesně, která místa neminout, a jak si severský prodloužený víkend užít na maximum...


 

1. Jeďte metrem

 elletravel sthlm1 0f198

Asi nikdy jindy a nikde jinde bychom vás hned v prvním kroku jít do metra nenaváděli, ale ve Stockholmu je to povinnost. Zdejší metro je totiž cool. Asi jako všechno švédské. Co zastávka, to originál. Celé metro působí jako perfektní underground výstava. Ne nadarmo se mu říká "nejdelší galerie na světě" a nejspíš nebudete vědět, co dříve fotit. Nejhezčí stanice jsou: Solna Centrum, T-Centralen, Kungstradgarden, Skarpnack, Takalla, Tekniska Hogskolan a Radhuset

 

 


 

2. Běžte na výstavu

elletravel sthml9 32664 

Pokud vás metro naladí na umění, vyražte také na opravdovou výstavu. Možností je spousta. Pro fanoušky fotografie bude ráj galerie Fotografiska, nadšenci do moderního umění by neměli vynechat Moderna Museet a Magasin III Museum a pokud budete mít chuť dát si celodenní výlet za inspirací, jeďte do úžasného muzea Artipelag.

 


 

3. Projděte se starým městem a užijte si nejlepší výhled na město

 elletravel sthlm3 d4523

Turistických míst a dominant, které by si člověk musel "odškrtat" ve Stockholmu moc není, což mnohé překvapí. Jestli něco ale opravdu nesmíte vynechat, pak je to procházka skrze staré město: Gamla Stan. Ideálně přes den i večer. Tady to totiž vše vzniklo, už v roce 1252. Jedná se o jednu z nejlépe zachovaných starých částí města v Evropě. Úzké uličky (ta nejužší má jen 90cm!) a staré budovy s freskami dostanou nejen všechny romantiky. Určitě neminete Stortorget, nejstarší náměstí ve Stockholmu, královský palác či národní katedrálu.

Chcete se na všechno podívat pohromadě a svrchu? Pěšky ze starého města se ze severní části Stockholmu dostanete do čtvrti Sodermalm. Na jejím začátku určitě vyšlápněte schody nebo vyjeďte na vyhlídku Katarina Elevator, odkud budete mít celé město a všechny jeho "ostrovy" jako na dlani.

 


 

4. (Nejen) new nordic cuisine

elletravel sthml4 ec7b1

Po procházce vyhládne každému. To je dobře. Ve Stockholmu je totiž tolik skvělých restaurací, že nebudete vědět, co dříve. Začneme těmi michelinskými. Těch je tu rovnou 9. Oaxen Krog, Imouto, Esperanto, Mathias Dahlgren Matbaren, Sushi Sho, Volt, Operakallaren, Ekstedt a Gastrologik.

Hodně z nich podává stále populárnější "new nordic cuisine", plnou ryb a mořských plodů. Pokud se vám ale nepodaří získat rezervaci, nezoufejte. Některé z nich mají k sobě ještě menší "přídomek", tedy podobně cool bistro, s podobným konceptem a rozhodně o neméně dobrým jídlem. Za nás můžeme doporučit Oaxen Slip (který má ocenění Bib Gourmand) či Speceriet.

Skvěle si pochutnáte také v restauracích Lilla Ego, Indio, Mother či Woodstockholm.

Pokud máte pocit, že ze Švédska nesmíte odjet bez masových kuliček, rozhodně jeden z večerů nevynechte restauraci s příznačným názvem: Meatballs for everyone.

  


 

5. Nákupy v Ostermalmu

elletravel sthml5 b72ed

Funkčnost je snad přímo v DNA Švédů, takže pokud si chcete nakoupit nadčasové, jednoduché, ale stoprocentně sofistikované a cool kousky, budete ve Stockholmu na správném místě.

Začněte v "business" čtvrti, Ostermalmu, ideálně hned v Acne Studios. Při nákupu se zaměřte i na interiér. Vlajkový obchod této ikonické švédské značky se totiž nachází v budově bývalé banky, kde se v roce 1973 odehrála loupež, která zavdala vzniku pojmu "stockholmský syndrom". Blízko u Acne Studios najdete také naše oblíbené Byredo (kromě svíček a mýdel mají v jejich butiku také kabelky) a nadčasové značky House of DagmarHope či Whyred.

Pokud vás zajímají spíše populární a high street značky, zamiřte do obchodů Weekday, BIK BOK a Monki – ty u nás totiž zatím neprodávají.

 


 

6. Nákupy v Sodermalmu

elletravel sthml6 2dfe0

Hipsterskou a ještě více easy-going část Stockholmu, Sodermalm, si zamilujete, pokud máte rádi nákupy v menších buticích, cool concept storech a rádi poznáváte lokální brandy. I když vás možná překvapí, kolik z nich jich vlastně už podvědomě znáte.

Jakmile v této čtvrti budete, konkrétně v části zvané SoFo, rozhodně nesmíte vynechat designerský butik BACK. Cool značka oblečení, která kombinuje trendy se švédským dědictvím, je mezi mladšími obyvateli Švédska hodně oblíbená a pravděpodobně ji i budete během výletu potkávat v ulicích. Podobně vyhlášený je concept store Grandpa. Nic staromilského v něm ale nehledejte. Celý obchod je plný těch nejaktuálnějších kousků oblečení a doplňků do bytu a právě tady potkáte všechny místní trendsettery. Stejné množství "domorodců" uvidíte také ve zdejších vintage obchodech nebo v butiku Nudie Jeans & Co. či populárních Swedish Hasbeens

Každý poslední čtvrtek v měsíci celá oblast SoFo a všechny zdejší butiky ožívají hudbou, servírují jídlo, drinky a navíc nabízejí slevy 10-50%.

 


 

7. A na závěr: fika!

elletravel sthml8 a1459

Máte po to všem chuť na kávu a něco pořádně sladkého? To znamená jediné: fika! Ať už půjdete do sodermalmského Il Caffé nebo do Louie Louie nebo spíše zajdete do námi oblíbeného Kaffeverket anebo Green Rabbit, musíte dodržet místní tradici a ke kávě si dát i nějakou pečenou sladkost. Klidně několikrát za den – tady se na vás nikdo špatně koukat nebude. 

 


 

Co si zabalit s sebou?

Buďte připraveni na rychlou změnu počasí i teplot. Jestli chcete zapadnout, zvolte minimalistickou kombinaci z co nejpříjemnějších materiálů, stylovou kabelku a nude make-up.

 


Adresář

Acne Studios – Norrmalmstorg 2
Artipelag – Artipelagstigen 1
BACK – Skånegatan 61
BIK BOK – Kungsgatan 54
Byredo – Mäster Samuelsgatan 10
Fotografiska – Stadsgårdshamnen 22
Grandpa – Södermannagatan 21
Green Rabbit – Tegnérgatan 17
Hope – Odengatan 70
House of Dagmar – Sturegallerian Stureplan 4
Il Caffé – Södermannagatan 23
Indio – Kocksgatan 52
Kaffeverket – Sankt Eriksgatan 88
Katarina Elevator  – Statsgården 1
Lilla Ego – Västmannagatan 69
Louie Louie – Bondegatan 13
Magasin III Museum – Frihamnsgatan 28
Meatballs for everyone – Nytorgsgatan 30
Moderna Museet – Exercisplan 4
Monki – Sergelgatan 16
Mother – Mäster Samuelsgatan 19
Nudie Jeans & co. – Skånegatan 75
Oaxen Slip – Beckholmsvägen 26
Speceriet – Artillerigatan 14
Swedish Hasbeens – Nytorgsgatan 36A
Weekday – Drottninggatan 63
Whyred – Mäster Samuelsgatan 3
Woodstockholm – Mosebacke torg 9

EBC promo