Prodloužený víkend ve Splitu

Nevíte kam vyrazit letošní léto protože chcete všechno naráz – skvělé jídlo a víno, historické městečko, průzračné moře, prázdnou pláž jen pro sebe, ale také místo, kde to pořádně žije a večer tam neumřete nudou? Máte štěstí, jedno takové, které splňuje tohle vše, je: Split!

Za hodinku a půl letadlem z Prahy se ocitnete v Dalmácii, regionu, díky kterému se do Chorvatska zamilujete zas a znovu. Co dělat, až tam budete?

1. Za historií i skvělou kávou

split1 cf814

Splitu se prý mezi místními říká klenot Jadranu. Romantické centrum města, které si určil a nechal postavit císař Dioklecián jako své odpočinkové místo, totiž plné takových klenotů je. Největším lákadlem (nejen) pro turisty je zaručeně právě Diokleciánův palác, který je na seznamu světového dědictví UNESCO a "zahrál si" také v Game of Thrones. Turisté obdivují nejen hradby a úchvatný palác, ale i rozsáhlé a dochované římské sklepení. Už víte, kde Daenerys chovala své draky?

Procházku si určitě udělejte i ke Zlaté bráně a populární soše biskupa Řehoře Ninského od sochaře Ivana Meštroviće, která vám přinese štěstí, pokud si pohladíte biskupa palec u nohy. Není radno vynechat také Katedrálu Svetog Guje, národní divadlo či antické město Salona, které je jen deset minut od Splitu.

Až si pořádně nakoukáte celé město, nevynechte kávu. Objednejte si pravé "makijato", tak jako to dělají místní. Skvělých kaváren po městě najdete spoustu, třeba hlavní promenáda Riva je jich zcela plná. My doporučujeme kavárnu To je to  či příjemné Caffé Vidlica s tím nejkrásnějším výhledem.


 

2. Vzhůru na palubu

split3 45ba3

Na nezalidněnou pláž nebo za další historií do některé z malých vesniček snadno a rychle? Samozřejmě lodí. Pohybovat se po Chorvatsku a jeho 2 000 malých ostrůvcích se ani jinak nedá. A nyní je to ještě snažší!

Stačí, když vytáhnete z kapsy mobil a zapnete Uber. Kromě aut si od konce letošního června právě ve Splitu (a současně Dubrovniku) můžete objednat službu UberBOAT, tedy loď, která vás vyzvedne u nejbližšího přístavu a doveze na jakoukoliv pláž (třeba luxusní Kašjuni), kterou si jen vyberete. Nebo si rovnou objednejte celodenní výlet a nechte se provézt po několika místních ostrovech naráz. Můžete se vykoupat, kde je libo, užijete si to nejlepší z místních lagun a průzračné vody v nich a když se vám zachce, můžete se podívat do nějakého z dalších historických míst, třeba na nedaleký Trogir.


 

3. Kam na oběd a víno?

split2 059aa

Až budete v Dalmácii, nesmíte vynechat ochutnávku ryb a mořských plodů. Ty nejlepší najdete v restauracích Zinfandel, Bokeria, Konoba Matejuška nebo restaurant Paradigma s příjemnou střešní teráskou. Pokud preferujete vegetariánské jídlo, rozhodně nevynechte bistro Makrovega.

K dobrému jídlu patří dobré víno, po obědě či večeři tedy navštivte vinárnu Paradox. Pokud chcete z vína Dalmácie objevit víc, udělejte si půl den volna a nechte se dovézt na některou z vinic v okolí Splitu, třeba na vinici Babe, kde se s vámi zastaví čas.


 

4. Sportu zdar

foto: A girl who travels

Kromě plavání nabízí Split a okolí spoustu možností, jak si zasportovat. Kdo chce na chvilku uniknout ruchu města a vysokým teplotám, měl by se vydat na poloostrov s obřím lesoparkem Marjan. Z kopce je překrásný pohled na rozsáhlé pobřeží i okolní ostrůvky a po cestě mezi vyhlídkami narazíte na malé kapličky, které vás rázem uvrhnou do jiného století.

 


5. Co si zabalit s sebou 

 

 

EBC promo