Konečně Oscar pro Leonarda? Udělejte si názor sami

Poslouchejte Davida Bowieho Tenhle týden byl pro nás smutný. Největší rána přišla hned v pondělí ráno, kdy bylo světu oznámeno, že David Bowie už není mezi námi. Tak už netruchleme, i když je jeho ztráta pro hudební svět absolutně nenahraditelná. Raději si užívejme to, co nám tu Bowie zanechal. A že toho je! My nejvíc jedeme dvě věci – nové a naprosto dokonalé nové Davidovo album BLACKSTAR, které začala dávat dokonalý smysl právě až s jeho smrtí, a záznam koncertu z A REALITY TOUR, s nímž tenkrát David Bowie přijel do Prahy, ale show kvůli zdravotní indispozici nedokončil. Přesto to byl obrovský zážitek. Tak díky, Davide. Za všechno. Ať jste teď, kde jste, tak si to hlavně hodně užijte!

Blackstar album cover 72cf1

{YouTube}eF551z9KlA8{/YouTube}

Přečtěte si skvělou knihu Vyšel na samém konci minulého roku, takže už nestačil zazářit. A to by nebylo fér, protože ve světě si skvělý román Richarda Flanagana ÚZKÁ CESTA NA DALEKÝ SEVER zaslouženě snadno pozornost dobyl. Včetně prestižní Man Booker Prize za rok 2014. Taky milujete legandární Most přes řeku Kwai? Tak tato kniha se k tragické stavbě železnice smrti vrací, ale zachycuje ji úplně jinak, když si všímá mnohem víc osudů lidí, které byly touto událostí zasaženy. Myslíte si, že to je moc pro kluky? Omyl! I lásky a jiných citů je v Úzké cestě na daleký sever dost. 

uzka e614b

Zahajte oscarovou sezonu Tento týden byly vyhlášeny nominace na Oscara a i v českých kinech jsou už někteří horcí kandidáti k vidění. Například psychologické a velmi sugestivní rodinné drama ROOM, zraněný a pomstychtivý Leonardo DiCaprio v brutálním nářezu REVENANT ZMRTVÝCHVSTÁNÍ, parta hvězd v čele s Pittem a Goslingem, co dost legračně vydělali na hospodářské krizi v hodně dobré komedii SÁZKA NA NEJISTOTU. Kromě toho si my znovu rádi zajdeme na Tarantinových OSM HROZNÝCH. Vůbec to není výjimečný film, to vám nalhávat nebudeme. Ty tři hodiny se v kině někdy nekonečně vlečou, ale pokaždé, když je na plátně Jennifer Jason Leigh, nestačíte koukat. Její Daisy chvíli milujete, chvíli nenávidíte. Chvíli je za dámu, chvíli za nejpodlejší zvířátko. A za to by se Oscaři přece dávat měly!  

{YouTube}c17UIyxOLvI{/YouTube}

Běžte na výstavy, než skončí Tentokrát pro vás máme hned tři tipy na výstavy, které by rozhodně neměly uniknout vaší umění žádající pozornosti. MILOTA v Domě U Kamenného zvonu končí už tuto neděli. Jedná se o retrospektivu fotografky Miloty Havránkové, pro kterou fotka jako taková nikdy nebyla konečným uměleckým vyjádřením, ale médiem, jež prostřednictvím jiných uměleckých nástrojů zpracovává, upravuje a přetváří do komplikovanějšího, přesto stále naprosto srozumitelného výsledku. Že tomu příliš nerozumíte? Musíte Milotu vidět na vlastní oči!

milota 58ffe

V Příčné ulici 1 na Praze 1 v prostoru Ex Post můžete ještě tuto sobotu a neděli do 19 hodin vidět unikátní výstavu IGNORANCE autorů Prokopa Bartoníčka a Benjamina Mause. Spatříte velký mechanismus, který dokáže sám utřídit říční kamínky podle jejich barev a struktur. Nevídané! Ptáte se, na co to celé je? Berte to jako reflexi a kritiku masové výroby, která víc než na kvalitu často hledí na rychlost, efektivitu a především na co nejnižší cenu. U Ignorance musíte určitě být, z Prahy se přesouvá do Berlína, takže se o ní bude mluvit i jinde.  

ignor 699bc

 PROLAPSE OF LOVE. Zní to romanticky, ale romantická tahle výstava není ani trochu. Aspoň dle konvenčních kritérií. Zato je velmi intenzivní. Její autor Jan Poope vás na ni zve do Ateliéru Stalingrad v prostorách bývalé továrny ČKD v pražských Vysočanech, kde na vás bude i osobně čekat každý den do 24. ledna od 14 do 20 hodin. A spolu s ním jeho objekty vyrobené z materiálů, které nejsou ve světě výtvarného umění zrovna doma... Někdy ale stojí za to překročit své pomyslné hranice a vydat se naproti umění, o němž jste si předtím mysleli, že absolutně není pro vás.

prolapse b3d58