Top 10 - česká alba podle ELLE

dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere Ondřej Holý aka dné tvoří hudbu, která je velmi křehká, subtilní, atmosférická a naprosto svá. Jeho debut nám letos udělal ze všech českých desek tu největší radost, protože se v našich uších drží nejdéle a ještě hodně dlouho bude. Dámy a pánové, toto je (možná nejen) domácí deska roku!

dne c86ed


 

Lazer Viking & Sabrehart – Flesh Cadillac Víte, kdo v současném Česku píše ty nejdivnější, ovšem zároveň nejzábavnější love songy? No přece Kuba neboli Lazer Viking! Ještě loni se umělecky jmenoval jinak, pak nám napsal, že se kvůli ELLE přejmenovává, udělal to, ale schopnost dělat skvělou hudbu mu naštěstí zůstala. A co teprve ty jeho živé koncerty v černých slipech!

flesh cadillac cover 37dc1


 

Marta Kubišová – Soul Ona se vrátila, navíc v pro ni ne zrovna obvyklém žánru! Čekali jsme další tklivé šansony, dočkali jsme se písní mnohem syrovějších. Soulovým baladám zakouřený hlas Marty Kubišové sluší podobně jako svého času Evě Olmerové. Vítejte zpět v první pěvecké lize, Marto!

soul 91396


 

Emma Smetana – What I’ve Done Toto je jedno z nejpříjemnějších překvapení roku 2016. Čekali jste jen další z trapně zpívajících moderátorek? Tak to jste se dost spletli, co? Za své debutové album ani živá vystoupení se Emma rozhodně stydět nemusí, naopak. Jsme rádi, že mezi českými zpěvačkami díky ní zazněl nový a hlavně naprosto rovnocenný hlas.

 pros cc7c9


 

Priessnitz – Beztíže Labutí píseň jesenické legendy dopadla jak jen nejlíp mohla. Zasněná i drásavá hudební atmosféra a kolekce písní, z níž každá je zároveň nádhernou básní. A to díky Jaromírovi 99, který jim textově vdechne ten nejkrásnější život. Nám se bude tak stýskat!

priessnitz beztize laborator 0 e8a3a


 

Role – Rána Nejlepší setkání jsou ta nečekaná. Ano, přiznáme se, že před pár měsíci jsme o Roli neměli ani ponětí. Ale pak jsme objevili její album Rána a okamžitě nám v hlubokém údivu a obdivu spadla čelist. I v Česku mohou existovat a tvořit tak svébytní, originální a především talentovaní hudebníci? Ano!

role 8f478


 

Floex – Samorost 3 Ten, který na české elektronické scéně dlouho udával trendy, nám dal o sobě letos vědět soundtrackem k oblíbené počítačové hře. A dobře udělal! Čekali byste snad, že budete ozvučení hry tak rádi poslouchat i samostatně? I když vzhledem k tomu, že se o něj postaral právě Floex, tak možná čekali.

floex bd75e


 

Sister / Body – Spells Toto je v našem výběru suverénně posluchačsky nejnekompromisnější nahrávka. Techno, dub, psychedelie, hra s vaším povědomím. Tady se s vámi prostě nikdo mazlit nebude. Pokud však na hru Sister / Body přistoupíte, budete posluchačsky odměněni měrou vrchovatou.

sister body 8f89a


 

Thom Artway - Hedgehog Sice je pro nás ještě pořád víc roztomilým chlapcem než vynikajícím hudebníkem, jeho debutové album nás ale docela baví. Chytlavé písně střídají ty rádoby méně komerční, úsměv občas přejde v uvěřitelné dojetí. Tedy jeho, ne naše. A co bude dál, Thome?

Hedgehog COVER 2000x2000 327d9


 

Republic of Two – Back to the Trees Sami sebe tolik dojímat naštěstí přestali Jiří s Mikolášem a na svém posledním albu nás překvapili, že hudebně nám dokážou říct i nové a nečekané věci. A nebojí se u toho i zrychlit. Tohle je podle nás zatím nejlepší deska společného projektu Buriana a Růžičky.

republic 3a1f7 

EBC promo