TOP 10 filmy 2016 podle ELLE

Spojené státy lásky Tomasz Wasilewski byl prestižním časopisem Variety zařazen mezi deset režisérů, které je třeba sledovat. Za tuto nominaci může hlavně jeho třetí film o čtyřech ženách v Polsku 90. let a jejich neodbytné potřebě lásky. Na festivalu Berlinale přiřkla filmu porota v čele s Meryl Streep Stříbrného medvěda za nejlepší scénář. A dobře udělala.

 {YouTube}hJ8soinBOVk{/YouTube}


 

American Honey Na co režisérka Andrea Arnold sáhne, to se ve zlato promění. Zamilovali jsme se už do jejího Fish Tank, sociálního dramatu o tak trochu nepovedeném Billym Elliotovi, a naše láska neuvadá, naopak. Její letošní jízda Amerikou je divná, zběsilá, nepředvídatelná, ale zároveň dává naprostý smysl. Navíc má Andrea úžasný objev – Sashu Lane v hlavní roli. 

{YouTube}y1SpWZm1PLc{/YouTube}


 

Je to jen konec světa Namluvili jsme o něm a napsali už víc než dost, takže vás asi nepřekvapí, že to šestý film Xaviera Dolana nakonec do TOP 10 2016 zvládl. Z téhle rodiny vám bude hodně úzko. Ale jaká je vlastně ta vaše? 

{YouTube}33dGlBb7Rrg{/YouTube}


 

Kocour Vídeň, filharmonie, dva buržoazní homosexuálové, kteří řeší jen sebe samotné, a kocour, který v v jejich vztahu sehraje naprosto zásadní roli. Zvládnou to ti dva, nebo se rozejdou? 

{YouTube}VfsFWWO86NY{/YouTube}


 

Rodinný film Nejlepší český film roku! A to o hodně vepředu před ostatními. Rodinné drama o tom, jak nesmyslné je lepit rodinu dohromady za každou cenu. Olmo Omerzu Rodinným filmem jednoznačně potvrdil to, že je jedním z nejlepších režisérů točících v současnosti v Česku. A Roden, Hybnerová, Pechlát, Boková a Křenková to, že zastupují českou hereckou elitu. 

{YouTube}Mb3yP9PKfgw{/YouTube}


 

Já, Daniel Blake Matador Ken Loach s tímto filmem vyhrál letošní Cannes, i když to od čekal už málokdo. Má spoustu odpůrců, jejichž argumentům vlastně rozumíme, ale nás jeho sociální pohádky prostě baví. Tohle je jedna z nich. 

{YouTube}ahWgxw9E_h4{/YouTube}


 

Elle Někdy je dobré si připomenout, že peklo jsou ti druzí. A naprosté peklo je hlavní hrdinka tohoto filmu Michelle v geniálním podání Isabelle Huppert. Dokonalou studii zla francouzsky zrežíroval Holanďan Pal Verhoeven, režisér Základního instinktu, Total Recall či propadáku Showgirls. 

{YouTube}gM96ne-XiH0{/YouTube}


 

Komorná Park Chan-wook patří mezi asijské režiséry, kteří dokáží srozumitelně mluvit i k Evropě. A ještě se mu to snad nikdy nepodařilo líp než v případě této originální adaptace viktoriánského románu. A až uvidíte a uslyšíte ty Venušiny kuličky! 

{YouTube}UGJZEmTB6K0{/YouTube}


 

Zkouška dospělosti Cristian Mungiu je rumunský režisér, který přijel se svým potratovým dramatem 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny jako nováček bez zkušeností do Cannes a rovnou tam v roce 2007 zvítězil. Velmi dobře se tam dařilo i letos jeho novému filmu o tom, že nikdo nejsme bez viny. Proč nejsou Čechy v Rumunsku? Myslíme filmově.  

{YouTube}VimmuogOOks{/YouTube}


 

Rodinné štěstí Vítěz letošních Varů. A zasloužený. Myslíte si, že nejde natočit skvělý film v obývacím pokoji se šesti herci? Tak se podívejte na opus Szabolcse Hajdu a odvolejte to. 

{YouTube}esyEFnA8R9A{/YouTube}

 

 

EBC promo