Co by vám nemělo uniknout z víkendových přehlídek londýnského fashion weeku?

Acne
Jonny Johansson poslal z apartmánu princezny Margaret v Kensingtonském paláci světu jasné poselství: „Žádné retro, žádné další odkazy do minulosti.“
Místo toho předvedl až ostýchavě dívčí kolekci, která je podle jeho slov absolutně švédská. „Švédský pro mě znamená spirituální, naturální… a hippie.“
Nechme tedy polemizace o tom, co je retro, stranou a pojďme nahlédnout přímo do kolekce.

I Johansson vidí – stejně jako jeho kolegové z New Yorku – jarní sezonu velmi pozitivně, nebo alespoň v pozitivních čistých barvách. Zůstává však věrný jakési stylové nahodilosti a postpunkové vágnosti. Hlavním znakem jeho nejnovější kolekce jsou buď naprosto minimalistické střihy šatů, které podtrhují nevšední materiály, nebo vrstvení, jež Johansson neváhá použít ani u extradlouhých siluet.

Pokud jste fanynkami této značky, musíte být absolutně nadšeny.

Julien Macdonald
Tento britský návrhář se v neděli postaral o malé pozdvižení – jeho kolekce je jednoduše úchvatná, nabitá sex-appealem a neztrácí nic z Macdonaldova rukopisu.
„Jsem muž a mám rád ženy, které jsou sexy,“ řekl návrhář v zákulisí ještě před přehlídkou.
Tento návrhář popisuje svou práci jako tradiční britskou tvorbu s jemnou transformací, jenže tentokrát jeho kořeny zasazené tvrdě v půdě britské monarchie začaly pátrat v nových vodách. Jako kdyby se návrhář přesunul ze zkostnatělého království na roztančený večírek v srdci Los Angeles. Hedvábné róby lehké jako dech v Macdonaldově pojetí působí, jako by právě opustily budoáry hollywoodských hvězd. Kolekce je sice krásná, ale řekněme si to na rovinu – je také nositelná?

Na video z přehlídky se podívejte zde

Matthew Williamson
„Scénář k mé kolekci vypráví o dívce, která ztroskotala na opuštěném ostrově a postupem času splyne s přírodou,“ řekl miláček britského módního publika Williamson.
Jenže to vypadá, že místo na pustém ostrově jeho hrdinka ztroskotala na Ibize a splynula s nočním životem tamějších klubů.
Použil sice tlumenější hnědou a béžovou paletu barev, ale nebyl by to Williamson, kdyby se v jeho kolekci občas neobjevil výkřik ostrých neonových barev. K tomu ještě připočtěme uvolněné siluety a exotické třásně v maximální délce a vznikne koktejl, z kterého ráda ochutná každá žena.

Na video z přehlídky se podívejte zde

EBC promo