Exkluzivně z Paříže: Velmi povedená kolekce na večírku u jezera

Speciální limitovaná kolekce oblečení a doplňků H&M Studio bude k dostání až od 8. září v 200 vybraných obchodech po celém světě a v e-shopu, vy se však již nyní můžete podívat na všechny modely.

Velkolepý večer, kterého se zúčastnila řada celebrit, mj. Kate Mara a Emma Roberts, se konal v historické budově Bourse de commerce. Přední světové topmodelky vycházely na molo v podobě zamrzlého jezera za doprovodu živě zpívané písně složené výhradně pro tento večer Nicolasem Godinem z dua Air. Amber Valetta, Anja Rubik i Freja Beha Erichsen předvedly modely plné ženskosti s velmi dramatickou siluetou a až nečekaně precizním krejčovským zpracováním.

Náš fashion consultant Jan Králíček se po přehlídce sešel s kreativní poradkyní Ann-Sophií Johansson, aby si popovídali o samotné kolekci a poodhalili tajemství jejího vzniku v exkluzivním rozhovoru pro ELLE.cz

runway details 19 low cc32d

Zajímalo by mně, jak kolekci popisujete vy osobně. Co přesně jsme na přehlídce viděli?
Kolekce H&M Studio patří do kategorie vyšší módy. Napomáhá tomu exkluzivní výběr materiálů a řada precizních detailů. Přitom je přístupná, pohodlná a lehce nositelná. Je to stále značka H&M, jak ji všichni dobře známe. Letošní hlavní inspirací se staly švédské tradice - folklórní výšivky a detaily, tradiční přírodní motivy i švédské ikony v čele s Ingrid Bergman, ale nechyběl ani Ingmar Bergman. Bylo tam trochu jeho temnoty, osudovosti a dramatičnosti. Kladli jsme si i otázku ženské role v dnešní době. Proto se v kolekci po mnoha sezónách opět objevuje výrazný pas a nechybí ani samet a krajka. Vše je více měkké a fluidní. V kolekci najdete i část inspirovanou čistě pánskou módou, která se zbytkem kontrastuje.

Je H&M Studio kolekcí, která hledá vaší vlastní identitu?
Ano, určitě. Abych byla upřímná, chtěli jsme hlavně upozornit na náš vlastní design. Ukázat, co naši designéři a celá společnost umí a dokáže.

Co bylo nejtěžší?
Stály před námi různé výzvy. Jednou z hlavních byla samozřejmě výšivka. Chtěli jsme, aby vypadala opravdu dobře a draze. A boty. Udělat dobrou a pohodlnou obuv je velmi těžké a tentokrát se nám to vážně povedlo. Nepracujeme totiž s botami tak dlouho jako s oblečením.

runway details 01 low 88d24

Který look se vám nejvíce líbí?
Mám jich hodně nejoblíbenějších! Určitě musím zmínit hned první model, který celou přehlídku otevíral. Ten bílý kabát je prostě nádherný. Nebo vyšívaná mikina s kapucí v kombinaci se sukní a také poslední look, v němž Freja přehlídku zakončila. Šaty pošité malými řetízky na ni vypadaly tak sexy!

Spolupracujete se stylistou?
Samozřejmě! Už řadu let děláme s velmi talentovaným Robertem Rydbergem a to nejen pro naši kolekci Studio, ale také na řadě kampaní. Dobře se navzájem známe, on už přesně ví, jak a kam chceme jít. Jeho role je velmi důležitá, protože dává kolekci poslední dotek. Něco navíc, co my uvnitř už kolikrát nevidíme. Dostává z naší práce to nejlepší. Osobně si myslím, že bez stylisty by to vůbec nešlo.

Jak vzniká taková kolekce?
Na začátku je vždy rozsáhlý průzkum. Potřebujeme hodně informací a inspirace. Na této kolekci pracuje speciální tým designérek, které se inspirují vším kolem - cestováním, uměleckými výstavami atd. Pak dáme dohromady tzv. mood board.

doclanku 03182

Používáte také trend booky?
Rozhodně! Jezdíme i na trendové semináře, kde se setkáváme s experty, kteří se dokáží zahledět do budoucnosti. Jsou v tom velmi dobří! Ale samozřejmě jen tohle nestačí. Musíte mít designéry, kteří rozumí světu kolem sebe, mají otevřenou mysl a umí se dívat. A když to vidí, musí to umět uchopit a využít.

Kdo dělá konečná rozhodnutí, co půjde na molo a co nakonec neukážete?
Možná tomu nebudete věřit ale celý tým. H&M je velmi demokratická firma a slovo každého spolupracovníka má stejnou váhu. Velmi důležitou roli hraje zákazník. Bude se mu to líbit? Ocení to? Všechny tyto otázky si klademe.

Znamená to, že se při rozhodování řídíte i výsledky předchozích prodejů? Díváte se hodně na čísla?
Ano, i to se musí brát v úvahu. Ale speciálně u kolekce Studio to tolik neplatí. Je to trochu složitější, tady to nefunguje tak jako u našich běžných kolekcí, kde se dělají velké výzkumy ohledně prodejů a sleduje se životní cyklus jednotlivých kusů. Jedná se o trend? Pokud ano, je na začátku, je uprostřed, dosáhl vrcholu nebo už začíná ustupovat? Při vzniku kolekce Studio máme mnohem více svobody. Ta nejnovější, kterou jsme představili, se velmi podařila. Nejsem naivní. Vím, že to říkáme po každé přehlídce, ale tentokrát si všechno nějak lépe sedlo. Mám z toho velmi dobrý pocit.

EBC promo