Fashion week v Londýně: část I.

Oficiální program v pátek odstartovali svou ranní přehlídkou dámské i pánské módy Teatum Jones. Svou kolekcí se snažili prosadit, že tělo, tradičně vnímané jako perfektní celek, může být nekonvenčně dekonstruováno a přesto si uchovat svou krásu. Do hudby se ozývala slova o životě, po mole se prošel i beznohý model a snad všichni v publiku dojatě souhlasili se silným poselstvím této kolekce. Své typické siluety, jako jsou oversize kabáty a upnuté šaty, představili v tlumených tónech půlnoční modré i hřejivých podzimních odstínech sytě žluté a rudé, a rekonstruovali je použitím průsvitných materiálů, prodloužených rukávů a důmyslným vrstvením. To, že tato značka roste na popularitě a má nepochybně obrovský potenciál dokazuje i to, že se jejich partnery stal například Christian Louboutin nebo luxusní značka brýlí Cutler and Gross. Pokud máte ráda elegantní, netradičně zpracovanou jednoduchost se zajímavými prvky a myslíte si, že není jen jeden recept na dokonalost, určitě vás bude Teatum Jones bavit.

Chalayan, známý svým multidisciplinárním talentem a inovativním pojetím spojujícím módu, umění, moderní technologie a prvky ‚performance‘, zavedl své hosty do prostorů divadla. Atmosféra byla plná tichého očekávání, a když se pak modelky jedna po druhé procházely pomalým krokem po jednobarevné černé scéně za zvuku něžného klavíru, skoro se všem tajil dech. Chalayan se držel své tradiční minimalistické estetiky a předvedl inovativní design, bezchybné krejčovské umění a dokonalé zpracování. Nadčasovost a elegance jeho modelů spojená s neotřelostí a důmyslností je jednoduše geniální a rozhodně se v žádném šatníku neztratí ani po letech. A když posledních pět modelek najednou prudce roztrhlo přední část šatů a temný prostor divadla spolu s tlumenými barvami kolekce rozbily výrazné barvy a vzduchem se roznesla vůně konfet, věděli jste, že na tenhle zážitek zkrátka nezapomenete.

Vrhnout se do světa hravého designéra Ryan LO bylo po Chalayanově teatrální a sofistikované přehlídce jako vstoupit do jiného vesmíru. Tento designér s čínskými kořeny miluje růžovou, a inspiruje se současnou pop kulturou a dětskou nostalgií. Zatímco modelky s hravým barevným líčením ve výrazných outfitech a  parukách energicky kráčely po mole, spokojení hosté chroupali sladko-kyselé Hello Kitty bonbony, které na každého čekaly na sedadle. Ryanovy přehlídky jsou nabité pozitivní energií, která vás strhne a nezbývá nic jiného, než se si tu romantickou fantazii a záplavu dívčí růžové s úsměvem užít!

Jasper Conran je stálicí britské módní scény. Držitel prestižního titulu OBE udělovaného monarchií za zásluhy Británii, který oblékal i princeznu Dianu, představil minimalistickou kolekci plnou čistých linií, každodenní elegance a pánského stylu. Tlumené neutrální odstíny doplňovaly výraznou červenou, modrou, žlutou a khaki a nechyběly ani grafické vzory. Jasper nezapomněl ani na praktičnost – všechny jeho věci jsou totiž nositelné. Tak co, ve kterém outfitu byste ráda vyrazila do práce a ve kterém na večerní rande?

Původem francouzská návrhářka Faustine Steinmetz nezklamala, a i tentokrát si pohrává s myšlenkou módy jakožto umění. Zvolila proto opět formát prezentace a umístila ji do galerie Tate Modern. Po letní kolekci plné barev a nových textur se vrací zpět ke své charakteristické hře s denimem a alternativnímu pojetí džínoviny. Faustine se zaměřila na studii toho, jak se džíny nosily na různých místech v posledních třiceti letech, a dokázala i svým technickým zpracováním, že do umělkyně skutečně nemá daleko – často totiž své modely tká ručně a zároveň klade důraz na udržitelnost. Modelky i modelové - protože Faustine ví, že v lásce k riflím na pohlaví nezáleží – tak pózovali ve vitrínách bílých stěn s popisem pod každým outfitem a vy jste měli skutečně pocit, že jste na skvělé výstavě.

‚The shirt boys‘, jak se návrhářskému duu palmer//harding přezdívá, znovu potvrdili, že košile rozhodně nejsou nudné. V nové kolekci s gotickým nádechem představili důmyslně zpracované topy, šaty, sukně kalhoty i kabáty chytře střižené z jednoduchých tvarů, a přitom plné charakteristického objemu a asymetrie. Z designu prezentace evokující přírodu krátce po setmění nebo těsně před rozbřeskem, kde se modelky v lodičkách od sponzora Christiana Louboutina bořily do rašeliny s hravostí a grácií, na vás dýchá sladká nostalgie letních nocí a pomalu se vás zmocňuje pocit, že ty skvělé košile zkrátka musíte mít.

Fotky všech kolekcí najdete v naší galerii.

EBC promo