První nadílka z pařížského fashion weeku

Dries Van Noten

„Budiž světlo!“ jako by křičela Van Notenova kolekce pro příští jaro, která se včera představila pařížskému publiku. Belgický návrhář, jenž na sebe v módním vesmíru upozornil excentrickými kreacemi a intelektuálním přístupem, se tentokrát inspiroval čínskou keramikou a malířstvím. Vzor našel ve svém krajanovi Jefu Verheyenovi, od něhož odkoukal schopnost zachycovat světlo. Předváděné modely jako by byly plátnem pro návrhářovo umělecké stínování, plynulé přechody barev a hru s orientálními květinovými motivy. Z barev vládla jasná bílá a stříbrná, tu a tam proložené pastelově fialovou, žlutou, růžovou a modrou, v materiálech hrály prim hedvábí a satén. Kombinace delikátních látek a uměleckých dezénů vtiskla volným kimonům, předimenzovaným sakům, širokým kalhotám, a dokonce i volným oblekům v pánském stylu nádech ženské křehkosti.

Video z přehlídky sledujte zde.

Anne Valérie Hash

„Znáte ten svěží ruměnec, který vaše tvář získá, když se zamilujete?“ zeptala se francouzská módní tvůrkyně v zákulisí své přehlídky. „Přesně to jsem chtěla, aby vyzařovala moje kolekce,“ prozradila Anne Valérie, která v průběhu minulých sezon hojně experimentovala se strukturou svých modelů, pokaždé je však podepsala svým jemnocitem pro užívání barev. Návrhářčina paleta pro příští jaro je obzvlášť přitažlivá: tělové odstíny se mísí se stříbřitou šedí, kterou tu a tam prosvítí ostrá šafránová.

Kolekce spředená z žoržetu, mušelínu, změkčené kůže a bavlny zahrnuje velmi ženská sáčka s tříčtvrtečním rukávem a viditelnými švy, jemně se zužující kalhoty s vyrolovanými nohavicemi, načechrané sukně i asymetricky střižené šaty.

Video z přehlídky sledujte zde.

Rochas

Minulou sezonu se kreativní ředitel francouzského módního domu Marco Zanini zasnil nad šedesátými lety, na příští jaro se však chystá s daleko výstřednější vizí. „Moje nová kolekce je čistě osobní – takový tavicí kotel všeho, co mám rád,“ prozradil návrhář před přehlídkou, k jejíž podobě ho inspiroval nedávný výlet do švédského městečka Fjakelmyra, místa původu Zaniniho matky. Tamějšího umělce Slottse Barbra pověřil, aby pro něj vytvořil exkluzivní potisky s místními náměty. Kromě fantastických folklorních vzorů osázel šaty, široké sukně a k nim pasující živůtky bukolickými motivy pivoněk.

Video z přehlídky sledujte zde.

EBC promo