5 + 2 otázky pro mladého designéra Zoltána Tótha a jeho múzu Anet Měšťanovou

S mladým designérem Zoltánem Tóthem a topmodelkou Anet Měšťanovou z agentury Elite Prague jsme nafotili exkluzivní lookbook k jeho nové kolekci a obou se zeptali, co je inspiruje v tvorbě i v životě.

5 otázek pro Zoltána

Kdybys nebyl umělcem, čím bys byl? To upřímně nevím. Co si pamatuji, mám neustálou potřebu něco vytvářet. Při kreativní tvorbě mám neskutečný pocit uvolnění, dostanu se do svého světa, kde si mohu dělat, co chci. Asi bych dokázal dělat jinou práci, ale rozhodně ne s takovým nadšením, jako dělám tuto.

Co pro Tebe znamená kreativita? Svobodu.

Kdo je pro Tebe největším vzorem? Asi největším vzorem pro mě je Vivienne Westwood. Je to silná a energická žena, která dokázala vybudovat obrovské impérium. Z učitelky, která nejprve ve svém volném čase vyráběla šperky, se postupně vypracovala až na naprostou módní ikonu a inspirovala mnohé návrháře – včetně mě. 
Dalším velkým módním vzorem pro mě je Raf Simons, který mi svou tvorbou připomíná přístup architektů. Tím, že jsem sám architekturu vystudoval, vím, že vytvořit budovu i oděv vyžaduje velmi precizní rešerši, z níž vytáhnete podklady pro vytvoření něčeho nového.
Takovým třetím největším vzorem je pro mě Zaha Hadid. Byla to skvělá matematička a umělkyně. Jejím hlavním zaměřením byla sice architektura, ale věnovala se i industriálnímu a fashion designu. V principu je i obyčejná stolička nebo kus oblečení taková miniarchitektura. Její oděvy byly strohé a její architekturou velmi ovlivněné, proto jsou pro mě velkou inspirací, protože se dokážu vcítit do toho, jak nad svou tvorbou přemýšlela.

Co byla hlavní inspirace při tvorbě nové kolekce? Mojí hlavní inspirací bylo štěstí, klid a volnost. Zdá se mi, že tyto věci mnohým lidem v současnosti chybí. Inspirovala mě 20. léta minulého století, která po skončení světové války byla plná radosti ze života a vznikala spousta nových směrů v hudbě a umění. Vytvořil jsem křehké spodní prádlo, které vystupuje zpod oblečení a prostupuje celou kolekcí, jíž současně spojuje. Je to symbol otevřenosti a svobody. Střihy jsou jednoduché a materiály lehounké. Chtěl jsem, aby věci byly co nejvíce nositelné a aby si každý kousek žena dokázala na sobě užít, bez pocitu svázanosti. Při tvorbě mě velmi zajímá život a osudy lidí, kteří mé věci oblékají, ale jsem otevřený jakémukoli zdroji inspirace a svobody.

Životní mantra? Asi nezůstat na jednom místě.

2 otázky pro Anet

Co tě nejvíc baví na Zoltánově kolekci?
Především ta hravost a lehkost. Oblečení je nositelné, sexy, ale zároveň elegantní. Zoltán má nádhernou a jedinečnou kolekci, a jsem ráda, že jsem mohla být součástí a poznat tak úžasného člověka jako je on. Budu moc ráda, když budu mít některé jeho modely ve svém šatníku.

Životní motto? Neplout s davem a řídit se srdcem, ale i hlavou.

Na celou kolekci se nyní můžete podívat v lookbooku, který nafotil Branislav Šimončík. 

Styling: Jan Králíček
Make-up: Kateřina Brans
Vlasy: Jan Balcařík

EBC promo