REKLAMA
REKLAMA

Elle na světové výstavě Expo 2015

Stovky a tisíce lidí z celého světa, fronty na jídlo, na záchody, na kafe, na všechno... Výstaviště zabírající plochu kolem 1 000 000 metrů čtverečních. Davy před vchody do národních pavilonů, kterých je celkem 145. Ten český s brouzdalištěm, s lehátky podél, s točenou plzní a s nepřehlédnutelnou skulpturou Lukáše Rittsteina - obří sochou ptáka kříženého s automobilem. Vítr, bouřky a oči navrch hlavy. To jsou mé nejsilnější dojmy z milánského Expa, které začalo v květnu a potrvá dalších šest měsíců.
Klíčovým tématem českého pavilonu, který italská média zařadila mezi pět nejzajímavějších pavilonů doporučených k návštěvě, je voda, energie a fantazie. I proto je součástí expozice venkovní brouzdaliště s vodou a z toho důvodu byly také specielně pro Expo navrženy dámské a pánské plavky. Byly představeny přímo v českém pavilonu a my jsme mluvili s jejich návrhářkou, Petrou Kurschovou.

Z čeho jsi vycházela, když jsi vymýšlela plavky "na míru" pro Expo?

"Věděla jsem, že mají korespondovat s celkovým pojetím českého pavilonu, jehož tématem je voda, energie, češství. Představila jsem si muže a ženu, jak je vnímám, jaké atributy k nim patří. Chlap je samec plný testosteronu, dynamiky, proto jsem vytvořila látku s šikmými pruhy, které mi evokovaly nakloněnou rovinu a nebezpečí. Svěží a letní barvy, které budou chlapy bavit. U ženského modelu jsem se rozhodla pro vzor a barvu připomínající secesi, takže ornamenty, kombinace zlaté a bordó. Alfons Mucha a jeho vnímání ženství. Žena bohyně, hříšnost, slovanství..."

 MG 8312 14d1f

Co tě na tom bavilo?

"Při navrhování jsem dostala velkou volnost. Mohla jsem plně zapojit fantazii. A byla to pro mě velká výzva: Jak do takové části oblečení, jako jsou plavky, vložit nějakou myšlenku, jak do toho promítnout češství?"

Co pro tebe znamená, že je tvoje jméno spojené s výstavou Expo 2015?

"Bude to znít možná trochu pateticky, ale netěšilo by mě, kdybych měla dělat věci jen sama pro sebe. Mám radost, když má něco přesah. Že třeba konkrétně v tomhle případě můžu svou kreativitou přispět k tomu, že prezentace naší země může být na Expu pestřejší. A těší mě samozřejmě, že jsem se tak stala součástí českého pavilonu."

Jak se plavky líbily?

"Modelky a modelové, kteří je předváděli, v českém pavilonu rozhodně budili pozornost. Lidi stáli fronty, aby se s nimi mohli vyfotit. Holky byly sexy, plavky jim zdůraznily prsa a zadek, na klukách zase barevné plavky doslova zářily."

Dají se plavky někde koupit?

"Na e-shopu plavkyexpo.cz."

 

 MG 8524 a4b1b

Co je pro tebe jako pro návrhářku typické?

"Ženskost. Miluju ženské tvary, které ale nejsou prvoplánově sexy. Nic vulgárního, laciného nebo přehnaného. A pak se také snažím, aby moje klientky byly samy svými návrhářkami. Aby mi řekly, co si představují, co by chtěly, v čem by se cítily dobře a já už bych jim případně jen pomáhala to domyslet a realizovat."

Myslíš, že ti Expo do budoucna nějak pracovně pomůže?

"Nevím. Asi nijak zvlášť. Ale úspěch je samozřejmě už jen to, že se moje jméno díky Expu objevilo v médiích. Nicméně za největší úspěch stejně považuji, když mi moje klientky napíšou, že se jim oblečení ode mně dobře nosí a že se v něm cítí skvěle."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA