Přivoňte ke světu Yvese Saint Laurenta

Na počátku bylo neuvěřitelné nadání a touha. Když malý Yves Saint Laurent vyrůstal, nehrál si na vojáky jako jiní kluci. Šil kostýmy na panenky svých sester, které s nimi hrávaly různé scénky v domácím dětském divadle. Fascinace jevištěm ostatně francouzskému chlapci zůstala až do dospělosti, kdy mnohokrát navrhl modely pro pařížskou operu i balet. Ještě mu nebylo osmnáct, když se s matkou vydal na cestu do Paříže, kde potkal šéfredaktora francouzské Vogue Michela de Brunhoffa, jenž ihned rozpoznal jeho talent a doporučil mu, aby se stal návrhářem. Yves poslechl. S vyznamenáním dokončil studia a ještě tentýž rok porazil v soutěži svého přítele Fernanda Sancheze a mladého studenta z Německa Karla Lagerfelda. Když své skeče přinesl před Michela de Brunhoffa, šéfredaktor v nich spatřil podobné tahy jako ty, které mu to samé ráno ukázal slavný Christian Dior. Stačil jeden telefonát a mladý Yves se stal Diorovou pravou rukou. Yves ale nedostal pozici na zlatém podnose. I přes svůj nepopiratelný talent začínal v salonu od píky. Když oslavil jednadvacet let, bylo rozhodnuto. Christian Dior mladého hubeného kluka s velkými brýlemi jmenoval svým nástupcem. Ten samý rok se zakladateli Maison Dior zastavilo srdce a Yves se stal králem módního impéria.

Ač jeho první kolekce byly přijaty vlažně, postupně se stal průkopníkem nových trendů jako beatnický styl, safari sako či černý dámský kalhotový kostým Le Smoking, který se stal jedním z mezníků historie. Yves byl prvním

200px-Lesmoking

coutierem, který dal světu kolekci prêt-à-porter. Jeho múzou se stala hvězda stříbrného plátna Catherine Deneuve… Yves ale dal světu víc než jen potěšení z módy. Věděl, že dojem není úplný bez svůdné vůně.

Yves Saint Laurent zemřel na nádor na mozku v šestašedesáti letech. Jen pár dní před smrtí uzavřel svazek se svým celoživotním partnerem Pierrem Bergém. Návrhářův popel byl rozprášen na zahradě jeho marocké vily, kam často utíkal před světem za odpočinkem a inspirací.

Toužíte si vychutnat kouzlo značky YSL? Zahrajte si ve valentýnské soutěži o opojný jasmínový parfém Manifesto, který je inspirovaný právě exotikou Yvesova milovaného Maroka.

EBC promo