Studentské hrátky s Nirvanou

Kolekce bude naživo k vidění až na podzimním Designbloku, návrhy si ale můžete prohlédnout alespoň na fotkách už nyní. Zajímavého projektu se účastnilo dvanáct studentů, kteří v rámci semestrální práce hledali svůj výklad slova Nirvana a vytvořili originální oděvní variace na stejnojmenný prsten.
Každá práce má svůj příběh. Někdo hledá vyjádření myšlenky v oděvní formě, jiný v barvě a technologii,“ komentuje Liběna Rochová studentské práce.

Šperkařský základ
Prsten Nirvana se navrhoval dva roky a jeho první uvedení na trh proběhlo v roce 1998 v rámci kolekce Daniel Swarovski Couture Collection. Je tvořen jedním kusem fasetovaného křišťálu, jehož centrem je delikátní srdíčko. Umělecká ředitelka značky Swarovski Nathalie Colin je spoluprací se studenty nadšená: „Vnímání prstenu studenty a jejich interpretace tohoto kultovního kousku pro nás všechny bude skvělou zkušeností a inspirací.“

Nekonečná inspirace
Každý ze studentů ateliéru oděvů a obuvi Liběny Rochové si zvolil vlastní přístup ke ztvárnění slavného prstenu. Vybrali jsme šest modelů, které nás nejvíce zaujaly.

1. Magdaléna Urgelová
Její šaty symbolizují kruh prstenu Nirvana. Jsou vyrobeny z jednoho kusu látky a jsou bezešvé. Vycházejí z nekonečného tvaru prstenu. Autorka se snaží zapracovat kruh do šatů. Při výrobě šatů se nechala inspirovat povídkou Starožitné zrcadlo, která vypráví příběh dávné lásky. Tato láska je nekonečná, stejně jako tvar prstenu.

Urgelova_Designblok_7mensi

2. Barbora Procházková
Autorka výchází z buddhistického příběhu o cestě ke spasení. Když Buddha dosáhl osvícení, jevili se mu lidé jako stvoly, květy a poupata lotosu a on se rozhodl, že každého dovede k rozkvětu. Autorka se rozhodla vytvořit troje šaty, z nichž první představují poupě lotosu a jsou z fialového šifonu. Další dvoje šaty budou vytvořeny během prázdnin.

Prochazkova_Designblok_4_mensi

3. Pavlína Miklasová
Autorka vychází z chápání prstenu jako kruhu, který nás objímá, jako organismu, který nikde nezačíná a nikde nekončí. Prsten Nirvana je tvořený z mnoha precizně vybroušených křišťálových ploch, které se opakují kolem dokola, a přestože se jedná o plochy stejného tvaru, je překvapivé, jak jiná se nám při pohledu na prsten každá zdá. Oděv tvoří dvoje šaty položené na sebe : mají identický střih a barevnost, ale kombinace pruhů je obrácená. Autorka hledá rozdílnost ve stejnosti.

Miklasova_Designblok_3

4.  Ondřej Kinský, Richard Janeček
Autoři se nechali inspirovat tím, jak prsten Nirvana odráží a pohlcuje světlo. Vytvořili šaty technikou, která se využívá při výrobě fotografií: šaty natřeli fotografickou barvou a negativ nepřevedli na pozitiv, ale nechali jej tak. Materiálem na šaty zvolili papír.

kinski

5. Eliška Kuchtová
Prsteny Nirvana a značka Swarovski obecně připomínají autorce pohádku a poklady. Proto vytvořila obuv s názvem Poklad. Každý poklad je ukrytý v krabičce, kterou autorka měla jako malá, takže vytvořila boty složené z několika částí spojených dohromady a ukrytých v jedné schránce – krabičce na poklady.

kuchtova

6. Sofie Samareva
Vytvořila šaty, které odrážejí světlo za pomoci křišťálového prstenu Nirvana. Při osvícení šatů baterkou přes křišťál šaty odrážejí světlo, takže se na šatech dají vytvářet různé světelné obrazce.

Samareva_Designblok_21mensi

EBC promo