Jaká je budoucnost luxusních módních domů v rukou ruských oligarchů?

 

Že ruští zákonodárci navrhli znárodnit společnosti, které opustí ruský trh, zavedením dočasné správy nebo náhradou konkurzního řízení, již víme. V tu chvíli by mohla ruská vláda začít používat jednotlivé ochranné známky společností podle jakýchkoli dříve uzavřených listin zasmluvňujících formu franchisingu, protože ochranné známky byly v některých zemích registrovány ruským společnostem. Mnohé formy duševního vlastnictví držená společnostmi v západních zemích mohou být brzy pro ruské subjekty volně k dispozici bez tradičních postihů, které z porušování plynuly doposud. V takových případech je možné, aby se ruská vláda stala právoplatným vlastníkem značky v Rusku. A může si s ní naložit, jak jen chce. Tak vypadá znárodňování v roce 2022, vítejme zpět v minulosti.

Mnohé značky zavčas zpozorněly a ukončily svou činnost na ruském území bezprostředně po útoku, zanechaly po sobě však prázdnotou zející butiky či celé řetězce restauračních zařízení. Federální služba pro duševní vlastnictví v Rusku, známá jako Rospatent, prý v reakci na to nyní ​​přijímá rostoucí počet žádostí o ochranné známky pro jména a loga slavných západních značek. Nechybí mezi nimi McDonald's, IKEA, Nespresso či Starbucks. Subjekty žádají o právo na použití některých statků či služeb, které tyto tradičně známé značky ve světě nabízejí.

 

 

Ruské subjekty začaly přihlašovat podobné, ale ne totožné ochranné známky pro známé západní značky, jako je například Instarus či Rosgram, náhrada za znepřístupněný Instagram. Ve známost vzešel i Uncle Vanya, s příznačným žlutým obloukem více než jen připomínajícím McDonald's, či McDuck's, v Rusku rozšířený slangový název pro McDonald's. Co se však stane ve chvíli, kdy ruští soudruzi převezmou otěže poboček luxusních módních domů? Budou vznikat podobné značky těm, které své pobočky nechaly Rusku napospas? Anebo něčemu jako je luxusní móda nadobro odzvonilo? Kdo ví... Ale ruská odezva na západní sankce pod vedením Rospatent postihla již i módní giganty jako jsou Nike či Adidas.

 

Dle serveru The Fashion Law je toto zjevné zneužití nevymahatelné a je velice nepravděpodobné, že by při napravování napáchané újmy na majetku nadnárodních společností ruské soudy poskytly zahraničním subjektům pomoc. Rusko bude jednoduše ignorovat jakékoli mezinárodní právní kroky. V širším a dlouhodobějším měřítku by takové akce týkající se ochranných známek mohly mít významný dopad na schopnost značek obnovit svou přítomnost v Rusku, pokud by se v budoucnu pokusily znovu vstoupit na tamní trh.

 

Zdroj: thefashionlaw.com, worldtrademarkreview.com

REKLAMA