Čokoláda na kila
Za pravdu by nám určitě dali Švýcaři, kteří jí za rok spořádají téměř 9 kilo na hlavu. Průměrný Čech pak ročně sní asi 6 kilo čokolády. Z této statistiky mi vyplývá, že já osobně jsem nadprůměrný Švýcar. A za kolik lidí sníte čokolády vy? Čokolády se celosvětově spotřebuje neuvěřitelné množství, ale bohužel i takové, která s pravou čokoládou souvisí jen na první pohled. Není ale překvapivé, že bez výčitek můžeme jíst jen tu, která je skutečně kvalitní.
Není čokoláda jako čokoláda
A nejen, že ji můžeme jíst bez pocitu viny, ale naopak – může nás hřát vědomí, že její konzumací děláme něco pro své zdraví. Vážně, čokoláda může být považována za zdravou potravinu. Řeč pochopitelně není o cukrem a tukem nabitých napodobeninách čokolády, ale o kvalitní pravé čokoládě. Je důležité si uvědomit, že není čokoláda jako čokoláda. Na rozdíl od čokoládových napodobenin ta pravá obsahuje antioxidanty a zdravé tuky. A po té správné čokoládě není ani zapotřebí složitě pátrat. Naopak, čím jednodušší složení čokoláda má, tím lépe. Klíč k hledání zdravější verze čokolády je snadný – čím obsahuje více kakaa a méně cukru a dalších přidaných látek, tím je ke konzumaci vhodnější.
Bojuje s volnými radikály
Čokoláda, respektive kakao, které obsahuje, má v sobě antioxidanty. Látky, které odbourávají v těle volné radikály a díky tomu chrání jej před nemocemi a dalšími zdravotními potížemi. Kakao má dokonce vyšší obsah antioxidantů než víno a čaj. Mezi nejprospěšnější antioxidanty patří flavanoly. O těch je známo, že mají schopnost snižovat krevní tlak, zvyšovat průtok krve do mozku a také zabraňovat srážení krevních destiček, čímž snižují riziko cévní mozkové příhody.
Dobrý vliv na mozek
Tím, že konzumace čokolády zvyšuje průtok krve do mozku, pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce. Zlepšuje tím funkci mozku a podporuje soustředění. Tohoto účinku se dokonce může využívat při léčbě nemocí jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Tím ale výčet pozitiv nekončí. Čokoláda se také využívá při léčbě depresí. Má schopnost zlepšovat náladu, ale to ostatně víme, že?
Střeva a svaly jásají
Dalším významným benefitem čokolády je i pozitivní vliv na střevní mikroflóru. Babská rada dát si při střevních potížích čtvereček (nebo několik) čokolády, má své vědecké opodstatnění! Hořká čokoláda skutečně pomáhá zastavit střevní potíže a bolesti žaludku. No a konečně informace, na kterou možná čekáte od začátku – kakao obsahuje epikatechin, látku, která pomáhá budovat svalovou hmotu. Takže čokoláda je zcela legitimní potravinou, když se snažíte si vylepšit postavu. Nečekané, ale příjemné, viďte?
Kolik jí můžeme sníst?
Pokud vás potěšil fakt, že čokoláda je zdravá a hodláte vyplenit regály v Tescu, musíme vás přibrzdit. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa je sice skvělá potravina a nemusíme se jí úzkostlivě vyhýbat, ale jako každá jiná obsahuje kalorie. Můžete ji tedy klidně jíst každý den, ale pokud si chcete udržovat váhu nebo dokonce hubnout, musí se vám vejít do vašeho doporučeného denního příjmu kalorií. Tedy buď ubrat na jiných potravinách, nebo lehce navýšit energetický výdej, abyste své čokoládové potěšení vyrovnali. Také je dobré vědět, že čokoláda obsahuje kofein. V jedné tabulce najdete cca 12 miligramů kofeinu, což je výrazně menší množství, než se nachází třeba v šálku kávy nebo v energetickém nápoji, ale jestli přes den konzumujete také kávu, je dobré s tím počítat. A to zejména v případě, že jste na účinky kofeinu citliví. Předávkování kofeinem není nic příjemného a projevuje se bušením srdce, nespavostí nebo zvýšenou nervozitou. Jak se říká – neexistuje nezdravá potravina, ale jen její nezdravé množství. Takže i když čokoláda kromě skvělé chuti nabízí množství prospěšných látek, nemělo by se to s ní přehánět.
Zdroj: kulturistika.com, lechocolat.cz, kakaoprodusi.cz