Kofein: Dobrý sluha, ale zlý pán?

Jak kofein v těle působí?

Kofein je alkaloid, který pracuje jako stimulant centrálního nervového systému. Jakmile jej konzumujeme – ať už v podobě kávy, čaje či energy drinku – trvá jeho zpracování zhruba 45 minut. Následně se vyplaví adrenalin, dopamin a serotonin a objeví se nám důvěrně známé účinky. Adrenalin se serotoninem se postarají o nárůst energie a zvýšení koncentrace. Dopamin, hormon odměny, je odpovědný za závislost, kterou si naše tělo na kofein po jeho pravidelné konzumaci může vytvořit. Jakmile kofein pronikne do krevního oběhu, míří do mozku, kde blokuje molekulu nazývanou adenosin. Adenosin je látka, která se vyplavuje při fyzickém či mentálním výkonu a signalizuje mozkovým buňkám, aby způsobily ospalost. Receptory, které jsou přichystané navázat adenosin si jej však spletou s kofeinem, jelikož vypadají pro nervový receptor velmi podobně, a to vede k tomu, že se adenosin na receptor nedostane, jelikož je už zablokován kofeinem. Místo únavy se dostaví přísun energie. To je přeci to, co jsme chtěli ne? Jakmile se však kofein metabolizuje, přestane působit a uvolní receptory, na které si už molekuly adenosinu brousí zuby. Nastane známý propad energie.

Mohlo by se vám líbit

Vítejte v době stresové. Co se děje v našem těle, když jsme ve stresu?

Setkáváme se se stresem téměř všichni na denní bázi. Všude čteme, jak je škodlivý a jakým způsobem proti němu bojovat. Faktem však je, že se ho nikdy zcela nezbavíme. Proto je načase si přenastavit to, jak ho vlastně vnímáme. Může být stres pozitivní? A co se vlastně děje v našem těle, když jsme ve stresu?
elle.cz

Proč nefunguje kofein někdy tak, jak bychom chtěli?

Účinky kofeinu jsou pro každého z nás velmi individuální, hraje zde roli genetika a schopnost jej metabolizovat. Nicméně jedním společným faktorem, proč někdy kofein nepůsobí jako životabudič, je jednoduše vybudovaná tolerance. Mozek totiž po nějaké době zjistí, že se na zmíněné receptory neváže adenosin tak, jak má, a začne jich tvořit více. To ve výsledku znamená, že stejná dávka kofeinu obsadí totožné množství receptorů jako předtím, ale na nově vytvořené receptory dosedne adenosin, jehož efekt je opačný. Efekt kofeinu slábne a my jsme nuceni navýšit jeho dávku. Místo jednoho espressa si dáme dvě, receptory opět přibydou my se zamotáme do nekonečného cyklu. Jak z něj ven?

Co se stane, když kávu vysadíte?

Pokud vnímáte negativní účinky, které na vás kofein má – může to být zvýšená úzkost, neklid, nespavost, zhoršená soustředěnost – možná jste přemýšleli o tom, že ho zkusíte vysadit. Možná jste to i na pár dní zkoušeli, ale vaše tělo po životabudiči volalo tak úpěnlivě, že jste se mu podvolili. Důvod, proč je to ze začátku tak těžké souvisí opět s našimi oblíbenými receptory. Mozek si jich totiž už vybudoval pravděpodobně obrovské množství, aby se adenosin měl kde vázat. Nyní, když kofein už část z nich neblokuje, adenosin může obsadit receptory všechny. Pocit únavy se tedy může zdát neúnosný, bojovat můžeme i s migrénami. Toto vše však trvá podle odborníků pouhý týden. Pak si náš mozek všimne, že už tolik receptorů není potřeba a jejich počet se začne postupně snižovat, a spolu s tím vaše únava odcházet.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane, když přestanete pít kávu?

Nepít kávu? Šokující. Není života bez kávy! Ta je pro mnohé neoddělitelnou součástí dne. I malý šálek tohoto nápoje s výraznou vůní i chutí vám může vykouzlit lepší ráno, navodit lepší náladu a dodat energii. Můžeme ale fungovat bez ní?
elle.cz

Zdroj: cbsnews.com, health.harvard.edu, wellandgood.com, Youtube (Jiří Burýšek)