Jeremy Scott pro Adidas Original: Sport je v módě vždycky o krok napřed

V rámci Designbloku představil v Praze Jeremy Scott svou módní kolekci Adidas Originals by Jeremy Scott. Při té příležitosti ho pro ELLE.cz vyzpovídala Barbora Šťastná.

Váš oblíbený kousek z kolekce Adidas Originals by Jeremy Scott?
Nejspíš ta leopardní bunda s kočičími škrábanci na zádech, přes logo Adidas. Bavilo mě hrát si s tématem loga, různě ho měnit, dodat mu tímto způsobem třídimenzionální rozměr.

Jak se vůbec zrodila vaše dlouhodobá spolupráce se značkou Adidas?
Poprvé jsme spolupracovali asi před deseti let, šlo o boty, kterých bylo vyrobeno jen pár set kusů. A výsledek dopadl tak dobře, Adidas natolik respektoval mou vizi, že jsme se dohodli na další projektu, nazvaném Adicolor, využívajícím motivy děl výtvarníka Keitha Haringa. Opět jsme měli vynikající ohlas, a proto jsme se domluvili, že budeme spolupracovat dlouhodobě. Pro mě jako pro návráhře je velmi lákavé, že nemusím dělat žádné kompromisy ohledně svého stylu, a přitom mohu nabídnout zboží dostupné většímu množství zákazníků, aniž by tím utrpěla kvalita. Vysoká móda je něco, co obvykle obdivujeme jenom na přehlídkových molech. Chtěl jsem lidem nabídnout šaty, které s nimi budou skutečně žít.

Proč je pro vás inspirující sportovní móda?
Sport byl pro vysokou módu vždycky velkou inspirací. Stačí si vzpomenout na Coco Chanel, která mezi běžné oblečení přenesla například jezdecké kalhoty nebo tehdejší plavecký úbor. Sport byl vždy v módě o krok napřed. Pro mě je to spojení velmi přirozené.

Jak vypadá žena nebo muž, pro které navrhujete?
Navrhuji pro své přátele, pro lidi, se kterými chodím na večírky. Myslím přitom na Rihannu, ale třeba i na svou sestru, na všechny možné lidi, kteří mě obklopují. A také na sebe.

Kde nacházíte inspiraci?
Všude! V novinách, ve zprávách, v rozhovorech, jako je tento, a někdy ani nevím, odkud se to bere. Může to přijít odkudkoli!

Jak jste přišel například na motiv křidélek, které zdobí oblečení i boty ve vaší kolekci pro Adidas Originals?
Chtěl jsem navrhnout nějaký úplně nový tvar bot. Přemýšlel jsem, jak přitáhnout pozornost dolů k nohám, a přitom nezměnit základ bot, aby se v nich dalo normálně chodit i běhat. Právě proto mě napadl detail křidélek, která působí odlehčeně, optimisticky a zároveň upomínají na řecké sochy.

Řídíte se při své tvorbě nějakými pravidly stylu?
Ne! Žádná pravidla neuznávám! Protože, abych byl upřímný, já osobně se pořád vyvíjím a něco, co se mi včera nelíbilo, se mi možná už zítra může ohromně líbit.

Kdo je vaše módní ikona?
Vlastně asi žádnou nemám. Stále se snažím vytvářet si svůj vlastní jazyk, svou vlastní image.

Vaše oblečení je velmi výrazné, zdá se, že není potřeba dotvářet ho doplňky. Máte přesto nějaký oblíbený doplněk?

Navrhuji také hodinky pro Swatch, dělal jsem tašky pro Longchamp… to jsou moje oblíbené doplňky.

Jeremy ScottPlánujete nějaké další zajímavé tvůrčí spolupráce?
Ano, ale zatím o tom nemohu mluvit! Můžu prozradit jen to, že to bude opravdu vzrušující.

Myslíte, že vás ovlivňují módní trendy?
Vůbec ne. O trendech vůbec nepřemýšlím. Uvažuji spíše sám za sebe, co by se mně líbilo, co by pro mě bylo tak silné a působivé, abych to chtěl nosit ještě za rok.

Kdo z vašich kolegů je vaším oblíbeným návrhářem?
Kolem mě je tolik lidí, které obdivuji! Jean Paul Gaultier, pan Moschino, pan Lagerfeld – to je můj hrdina, ikona a přítel… Ale i Martin Margiela nebo tým z Comme des Garçons. Velkou inspirací je mi také Rudi Gernreich, návrhář, který za druhé světové války emigroval z Rakouska do Spojených států. Respektuji každého, kdo si dokázal vytvořit vlastní svět.

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA