7 nejšílenějších diet v dějinách

Čokoládová

Rada: Pokud krabička od prášků na hubnutí vypadá jako čokoládová bonboniéra, něco není v pořádku.

To byl přesně případ výrobku Ayds, jenž v sedmdesátých letech sliboval zázračné hubnutí bez hladovění a cvičení. Za ztrátou přebytečných kil ovšem nebyla žádná superúčinná látka, ale způsob doporučeného podávání. Čokoládová pochoutka se servírovala před jídlem a zapíjela se teplým nápojem. Zaplnila žaludek, a strávník toho pak už nesnědl tolik.

Úspěch tohoto produktu paradoxně poznamenal až virus HIV. Nápadná podobnost názvu přípravku a nemoci AIDS, která začátkem 80. let paralyzovala svět, zapříčinila prudký propad prodejů. Naštěstí! Později se totiž zjistilo, že fenylpropanolamin obsažený ve výrobku Ayds výrazně zvyšuje riziko mrtvice u mladých žen.

Grepová

Podstatou grepové diety, která je známá také pod názvem Hollywoodská dieta nebo 18denní dieta, je konzumace grepů spolu s libovým masem a zeleninou. Ovocný stravovací plán, který slavil velký úspěch ve dvacátých letech minulého století, vzkřísila v roce 2004 studie Scripps Clinic v San Diegu.

Ta zjistila, že enzymy obsažené v grepech pomáhají snižovat hladinu inzulinu, a příznivě tak ovlivňují redukci hmotnosti. Nikoho asi nepřekvapí, že výzkum sponzorovali floridští pěstitelé citrusů. Jakkoli jsou vitaminy v hořkém plodu tělu prospěšné, tato dieta povolující příjem pouhých 800 kalorií mu rozhodně neprospívá.

Pórková

Chic Francouzky nevděčí za své štíhlé postavy genům, jejich dokonalé postavy jsou vykoupeny přísným odříkáním. Mireille Guiliano, autorce bestselleru Francouzky netloustnou, se osvědčila detoxikace organismu usrkáváním pórkového bujonu a pojídáním vařeného pórku.

Pórkové ‚hody‘ je nejlepší praktikovat během víkendu a zakončit je malým kouskem masa nebo ryby. Cibulová zelenina pomáhá odstranit přebytečné množství vody z organismu. Komu by se ale chtělo pozřít takové množství pórku kvůli mizivému efektu?

Sušenková

To, že byla sušenková dieta vynalezena lékařem, ještě neznamená, že je zdravá. Cookies doktora Sanforda Siegela jsou doma upečené, navíc plné proteinů z ovsa, rýže, celozrnné mouky a otrub. Stejně ale nezaručují optimální přísun živin.

Dieta založená na neomezeném příjmu sušenek si našla své příznivce i mezi celebritami. Madonnin exmanžel Guy Ritchie se sice projedl k požadované váze, ale ne bez následků. „Byla to hrozná otrava. Během diety úplně ztratil zájem o sex,“ svěřila se popová královna.

Dětská

Reese Witherspoon, Jennifer Aniston i Lily Allen jsou vyznavačkami dětského stravování. Žádný trik za tím nehledejte, jde o nahrazení jednohonebo dvou jídel malou dětskou přesnídávkou.

V zásadě by na tom nebylo nic špatného, svačit výživné pyré je rozhodně lepší než si objednat hamburger. Fakt je ale ten, že přesnídávky se vyrábí pro kojence, a ne pro dospělé! Větší a nutričně bohatší porce nemůžou nahradit.

Tasemnicová

Ve dvou se to lépe táhne. A co teprve, když máte v břiše parazita, kterého vykrmujete. Je neuvěřitelné, že je někdo schopen v touze po dokonalých křivkách dobrovolně se ‚nakazit‘ tasemnicí. Operní diva Maria Callas prý byla – a díky věrné společnici ubytované v jejích střevech se jí podařilo shodit téměř třicet kilo.

Podle tehdejšího bulvárního tisku měla Maria zcela vědomě spolknout vajíčko parazita. Pravděpodobnější ale je, že se jí steakyvymstila její slabost pro syrové steaky a játra.

Polévková

Tukožroutskou polévku netřeba představovat, svůj boom zažila i u nás. Při pohledu na dnešní našince je zřejmé, že se neosvědčila. Pozřít několikrát denně hustou zelnou hmotu chce velkou dávku sebezapření a také ochoty riskovat.

Pravda, čtvrtý den se můžete rozšoupnout a dát si banán, šestý dokonce i kousek masa, ale tím výčet pozitiv končí. Negativ je daleko víc: nadýmání, nezvladatelné chutě na sladké, náladovost a vyčerpanost. A žádný alkohol! Herečka Sarah Michelle Gellar musí ráda trpět, jinak si její zálibu v této dietě nelze vysvětlit.