ELLE vzpomíná na Miloše Formana

Prvním Formanovým známým filmem je Černý Petr z roku 1964. Už v něm dal režisér velký prostor nehercům. Údajně je obsazoval proto, že profesionální herci často neměli kvůli jiným pracovním povinnostem dostatek času na natáčení. "Ahoooooj, hoj, hoj, hoj!"

cerny 9881e


Hana Brejchová a Vladimír Pucholt se díky Láskám jedné plavovlásky (1965) stali jedním z nejznámějších a zároveň nejbizarnějších mileneckých párů v českém filmu.  

lasky a97ce


Posledním českým Formanovým filmem je Hoří, má panenko z roku 1967. Film, který o české národní povaze vypráví tak trefně, přesně, výstižně jako žádný jiný. A pak už na Miloše Formana čekala Amerika...

2 9f9ce


Ve velkém filmovém světě Forman debutoval v roce 1971 ironickou sondou do upjaté americké střední třídy Taking-Off. Američané film absolutně nepochopili, údajně byl na ně moc artový, moc evropský, moc nemilosrdný. My Formanův americký debut milujeme, protože je vlastně pořád hodně český. Zahulíme si trávu?

{YouTube}ML2sm2yKlj4{/YouTube}


Přelet nad kukaččím hnízdem je podle většiny anket mezi diváky nejoblíbenějším filmem Miloše Formana. A rovněž první obrovský oscarový úspěch. Zlatých sošek získal příběh blázna-neblázna v soukolí absurdních pravidel psychiatrické kliniky rovnou pět, a to v ostře sledovaných kategoriích, včetně režie a nejlepšího filmu za rok 1975. 

{YouTube}NWZXL_anruA{/YouTube}


Vlasy z roku 1979 jsou filmem, na nějž se nezapomíná do konce života. Protože je prostě dokonalý, jeho výpověď je neuvěřitelně silná, všechny složky v něm fungují naprosto dokonale a vy se na něj musíte dívat zas a znova. A vůbec nevadí, že už celý muzikál znáte záběr po záběru, repliku po replice, píseň po písni. Let the Sunshine In!

{YouTube}fhNrqc6yvTU{/YouTube}


Amadeus, jeden z nejlepších životopisných filmů na světě vznikl v roce 1984 a získal 8 Oscarů v nejdůležitějších kategoriích, včetně kostýmů Theodora Pištěka. Díky Amadeovi se Forman vrátil aspoň na čas do Prahy, kde se film mimo jiné natáčel. Nezapomeňte, dnes večer ho dávají na ČT1. Už se také těšíte, až zas uslyšíte geniálně zahraný smích Toma Hulce?   

am a9f88


Valmont. Mnozí si myslí, že ve stejné době podle stejné předlohy, románu v dopisech Choderlose de Laclose, natočené Nebezpečné známosti Stephena Frearse jsou lepší než Formanův film z roku 1984. Nejsou, jsou jen okázalejší. Forman Valmontem opět dokázal, jak dokonale dokáže pracovat s herci, které často obsadí zcela proti jejich přirozenému typu. Tak jako Colina Firtha do role jednoho z největších svůdců světa. Vyplatilo se, Colin hraje vedle Annette Bening skvěle a Valmont z něj učinil hvězdu první kategorie. 

3 43b3f


A pak si Forman vybral sedmiletou tvůrčí dovolenou a o režisérské slovo se znovu přihlásil v roce 1996, a to dost důrazně. Filmem o jednom z nejkontroverznějších podnikatelů historie, magnátovi porna Larrym Flyntovi. Film vyvolal spoustu celospolečenské kontroverze, která ovšem neubrala ani zbla z kvalit filmu Lid versus Larry Flynt. Prvotřídní herečku objevil v ničím a nikým nespoutané rockerce Courtney Love.

{YouTube}JqoH6dDyZmk{/YouTube}


Tematicky podobný, i když už zdaleka ne tak skandální je snímek Muž na Měsíci (1999) o nekonvenčním komikovi Andym Kaufmanovi, kterého naprosto nečekaně a naprosto geniálně zahrál Jim Carrey, čímž dal světu jasně najevo, že s ním musí počítat herecky i jinak než jako s představitelem hloupých postav v ještě hloupějších filmech. Now, Andy did you hear about this one?

{YouTube}pCcQB-iT7LY{/YouTube}


Posledním Formanovým filmem je Dobře placená procházka z roku 2009. Jedná se o záznam opery Šlitra a Suchého, kterou Miloš nastudoval ve spolupráci se svými syny, dvojčaty Petrem a Matějem, v pražském Národním divadle. Podařilo se vám tenkrát sehnat vstupenku, abyste tu nádheru viděli na vlastní oči? Byl to velký boj.

{YouTube}IH8iXTdlRJ8{/YouTube}


A víte, co udělejte pro zavzpomínání na Miloše Formana, navíc když je sobota a máte čas? Začněte číst vynikající autobiografii, kterou režisér napsal ve spolupráci s Janem Novákem a která se jmenuje lakonicky Co já vím? My víme jedno. Že Miloš Forman byl jedním z největších filmových režisérů světa a my jsme mu za to neskutečně vděčni. 

461 big aa01b

EBC promo