Ikony s korunkou: Poznejte nejstylovější šlechtičny světa

Princezna z Walesu Kate

Bezpochyby nejznámější tváří mezi ženami s korunkou je manželka následníka britského trůnu prince Williama. Pár se seznámil během svých studií na Univerzitě v St. Andrews ve Skotsku. O lásku na první pohled nešlo. Nejprve se údajně měla vyhýbat Kate Williamovi a když se do něj bezhlavě zamilovala, pozbyl jistoty svých citů  zase William. Dvojice se několikrát rozešla a dala si od sebe pauzu, ale nakonec vše skončilo happyendem, když William Kate v roce 2010 během dovolené v Keni požádal o ruku. Od té doby je jejich vztah reklamou na vzorné manželství a dokonalou rodinu.

Kromě toho je Kate také obrovským módním vzorem pro ženy na celém světě. Cokoli si oblékne, je do několika dní vyprodáno nebo okopírováno. Má vynikající vkus, díky kterému jsou její modely veřejností skvěle přijímány, což ještě umocňuje módními odkazy na milovanou Lady Dianu. Veřejnost ji také chválí za šetrnost, protože některé šaty pocházejí z běžně dostupných obchodů a Kate se také nestydí své outfity recyklovat a vynést je na více příležitostí. Vždycky tomu tak ale nebylo. Kate, která pochází ze střední třídy, ještě v době svých studií na univerzitě ráda nosila hluboké výstřihy a vyzývavé minisukně.

Módní ikony se šlechtickými tituly

Princezna Marie Dánská

Tehdy ještě obyčejná Mary Elizabeth Donaldson si během konání olympijských her v Sydney zašla do baru a seznámila se tam s mužem, který se jí představil jako Fred. Začali si psát, volat a nakonec se také navštěvovat. Mary nejprve ani netušila, kdo její nová známost ve skutečnosti je. Aby mohla být se svou novou láskou, musela překonat mnohé překážky – v první řadě nevoli královské rodiny, pro kterou byla neurozená partnerka málo. Musela také podepsat předmanželskou smlouvu a zavázat se, že kdyby se s princem Frederikem rozvedli, jejich společné děti budou vyrůstat v Dánsku.

Marie se ale se vším dokázala se ctí popasovat a získala si sympatie jak královské rodiny, tak dánské veřejnosti. Kromě toho, že je princi dobrou partnerkou a aktivně se věnuje charitě, je také krásná a skvěle oblékaná. Často navštěvuje módní přehlídky a údajně disponuje ze všech evropských šlechtičen tím největším šatníkem. Pro svou eleganci bývá srovnávána s princeznou z Walesu, Kate.

Belgická princezna Elizabeth

Díky podobné změně jako v Norsku přešlo následnictví trůnu také na belgickou princeznu Elisabeth.Nejstarší dceři vládnoucího krále Filipa je pouhých dvacet let a svůj křest oficiálních povinností podstoupila teprve nedávno. Ačkoli zbytku světa není belgická princezna tolik známá, ve své zemi je ostře sledována. Veřejnost hltá především její módní momenty. Jako všechny mladé šlechtičny bývá porovnávána s britskou princeznou Kate, ale nutno říct, že se jí daří s ní držet krok. Ostře sledovaná byly například šaty, které Elisabeth oblékla na slavnostní vojenskou přehlídku pořádanou k příležitosti belgického národního svátku 21. července. Za zářivě červené šaty s čelenkou získalauznání veřejnosti i módních kritiků. Belgičané také velmi oceňují, že Elisabeth často nosí modely od belgických návrhářů a doplňuje je jemné šperky a vkusnými doplňky, ačkoli se její vrstevnice oblékají většinou dost odlišně.

Belgická princezna Elisabeth

Norská princezna Ingrid Alexandra

Vnučka krále Haralda V. nedávno oslavily osmnáctiny a ujala se prvních následnických povinností. Na rozdíl od předchozích šlechtičen je narozena s modrou krví a je druhá v pořadí na norský trůn. Den před svou plnoletostí dostala vlastní kancelář a představila se oficiálně norské vládě jako další pracující člen norské královské rodiny. Nemuselo tomu ale tak být – díky tomu, že se Ingrid Alexandra narodila až po roce 1990, čeká královská koruna na ni, protože byly změněny pravidla následovnictví. Nebýt toho, stal by se budoucím norským králem její mladší bratr Sverre Magnus. Princezna, která se tak má stát první norskou panovnicí od 15. století, pravidelně oživuje elegantní šatník kombinacemi šatů a kabátů s jednoduchými, bílými sportovními teniskami.

Korunní princezna Viktorie Švédská

Viktorie Švédská se jednou stane čtvrtou švédskou královnou, a to přesto, že má bratra. Švédsko se totiž jako jedno z prvních stalo monarchií, kde trůn dědí bez ohledu na pohlaví prvorozené dítě. Na rozdíl od přivdaných princezen ji jednou čeká nejen módní, ale i státnická reprezentace své země a rodiny. Její minulost vždy reprezentativní nebyla. Princezna se otevřeně k boji s anorexií. Rodiče ji poslali ji do USA se léčit a odpočinout si od tlaku médií. Součástí terapie bylo i cvičení a právě během něj potkala v posilovně fitness trenéra Daniela Westlinga, kterého si zatoužila vzít. Jak už to bývá u urozených rodin téměř pravidlem, páru trvalo přesvědčit rodinu, než dala svolení s sňatku s neurozeným Danielem. S Danielem, nyní Švédským, má dvě děti. Budoucí švédská královna má královskou etiketu v malíku a miluje přepychové róby, které dokáže vynést s patřičnou grácií. Stejně tak ale nepohrdne ani obyčejným tričkem a teniskami.

Korunní princezna Viktorie Švédská

Kněžna monacká Charlene

Jihoafrické olympijská plavkyně Charlene Wittstock se stala členkou monacké šlechty, když si 1. července 2011 vzala nepolapitelného starého mládence, monackého prince Alberta II. Tato opuletní svatba se dostala na titulní stránky všech světových médií, protože se princ Albert ve svých 53 letech konečně usadil, což nikdo nečekal. A kromě toho byla jeho vyvolená Charlene velmi charizmatická a okouzlující žena. Snacha Grace Kelly byla od počátku manželství pod drobnohledem, ale svou novou příslušnost ke šlechtickým kruhům reprezentovala výtečně. Její módní kreace byly vždy bez jediné chyby a svou lásku k módě dala najevo i svou pravidelnou účastí na týdnech módy. Fashion weeku v Monte-Carlu se dokonce zúčastnila se svou dcerou Gabriellou a popsala její rostoucí lásku k módě. „Gabriella, stejně jako ostatní malé holčičky v jejím věku, miluje princeznovské šaty, upravuje si vlasy a zkouší si mé rtěnky,“ láskyplně vyjádřila dceřině vášni podporu.

Thajská princezna Sirivannavari Nariratana

Ačkoli je thajský král pro své milostné i osobní výstřelky u svého lidu spíše nepopulární, jeho jediná dcera Sirivannavari si dokázala srdce a sympatie Thajců získat. Pětatřicetiletá exotická kráska sice po rozvodu a útěku matky do Británie ztratila všechny šlechtické tituly i výsady, ale byly jí navráceny poté, co si její otec vyžádal u tehdejší britské královny Alžběty II. návrat dcery do vlasti. Nyní stále častěji zastupuje na veřejnosti vládnoucí dynastii. Princezna Sirivannavari v roce 2008 získala vyskoškolský titul v oboru móda a textil a odešla opět do Evropy, tentokrát aby v těch nejlepších módních domech zdokonalovala své znalosti a módní dovesnosti. Dcera thajského krále má totiž dnes svou vlastní módní značku. Dělá patronku mladým thajským talentům a hostí Bangkok Fashion Weeks. Při navrhování a tvrobě kolekcí se nechává inspirovat svou rodinou, zejména babičkou Sirikit, které se přezdívalo královna hedvábí a která v mládí také pracovala v Paříži v módním odvětví.

 

Zdroje: Wikipedia, iDnes.cz, Zeny.cz, Kafe.cz, People.com, Hellomagazine.com