Královny devadesátek: Jak se změnily od doby své slávy?

Claudia Schiffer

V roce 1987 zadal časopis Elle fotografce Ellen von Unwerth reklamní zakázku na džíny. Vybrala si do ní do té doby neznámou sedmnáctiletou Němku Claudii Schiffer. A spustil se poprask. Výsledek vystřelil von Unwerth mezi top módní fotografy a Claudii mezi nejžádanější modelky. Reklamní fotka vzešlá z této spolupráce se stala jednou z nejslavnějších módních fotografií 80. let.

Následovala kampaň pro Guess, Chanel, YSL, Dolce & Gabanna, obálky všech známých fashion magazínů a dokonce i menší filmové role. Co ale Claudii proslavilo skoro stejně, jako její kariéra na poli módy, byl vztah s kouzelníkem Davidem Copperfieldem. Byli sice podezíráni z toho, že je jejich vztah jen skvělým marketingovým tahem, ale oba to popírali. A i když je jejich rozjeté kariéry nakonec dovedly k rozchodu, svět na jejich magickou lovestory dosud nezapomněl. 

Dnes se Claudia v módním a filmovém průmyslu objevuje mnohem méně než dříve, protože se rozhodla více věnovat rodině a dětem. Přesto ji stále můžeme vídat v reklamách – například jako nejdéle působící ambasadorku značky L'Oréal Paris.

Cindy Crawford

Její kariéra začala jako špatný vtip jejích kamarádů. Zavolali jí jménem obchodu s oblečením, který měl údajně hledat modelky. Naštěstí na toto odvětví nezanevřela a už za měsíc skutečně předváděla kolekci pro jiný butik ve svém rodném městě DeKalb. Následovala titulní strana místního věstníku, přihláška do malé modelingové agentury a účast v soutěži Elite's Look of the Year. A nakonec stěhování do New Yorku, kde se naplno vrhla do světa velkých značek, módních přehlídek a focení pro prestižní magazíny. Dvakrát se dokonce objevila nahá na titulní stránce Playboye.

Sebevědomí jí nikdy nedovolilo podlehnout nátlaku na odstranění pihy nad koutkem úst, která se nakonec stala jejím poznávacím znamením. Stejně dychtivě jako její kariéru svět hltal i informace i vztahu s hercem Richardem Gerem. Kdekoli se spolu objevili, publikum nikdy nevědělo, komu věnovat větší pozornost – jestli charismatické hollywoodské star Richardovi, nebo nádherné topmodelce Cindy.

Doslova do dějin vstoupil jejich příjezd na udílení Oscarů v roce 1991. Ona ve svých rudých šatech vypadala jako jeho skutečná Pretty Woman a svým vzhledem oslnila natolik, že její róba z dílny Versace má dodnes dokonce svou vlastní stránku na Wikipedii. Rozvod v roce 1995 byl pro fanoušky obrovským zklamáním, ale čas už dávno zahladil rány. Cindy nadále – i když v mnohem menší míře – působí ve světě modelingu a objevuje se stále na titulních stránkách - teď už ale spíše se svou dcerou Kaiou Gerber, která je také topmodelkou.

Linda Evangelista

Začít Linda Evangelista svou kariéru dnes, o napodobení jejích nádherných kočičích očí by u plastických chirurgů žadonily ženy po celém světě. V roce 1987, kdy Linda prorazila, ještě estetická chirurgie nebyla tak běžná, a tak byla modelka svým zjevem skutečně ojedinělá. Co od ní ženy ale kopírovat mohly, byl její krátký účes přiléhavě nazvaný „The Linda“, kterým se odlišovala od ostatních dlouhovlasých krásek.

Díky své výjimečnosti to za svou aktivní modelingovou kariéru dotáhla na více než 700 coverů módních časopisů a hlavně si mohla dovolit prohlásit, že ráno nevstane za méně než 10 000 dolarů. Veřejností byla dokonce zvolena za „Největší supermodelku všech dob“. Oč zářivější byl její vzestup na vrchol, o to strmější byl její pád dolů. Zatímco její kolegyně z Velké šestky vypadají stále skvěle a mohou beze studu kdykoli opět vykročit na mola, Linda si mladistvý vzhled ani perfektní křivky neudržela. Dokonce se několik let skrývala před veřejností – s tvrzením, že za její aktuální podobu může zpackaná plastická operace. Nyní se zase pomalu dostává do formy a začíná přijímat nabídky na focení.

Naomi Cambpel

Jediná z Velké šestky se od ostatních odlišovala barvou pleti. Mohla být baletkou, kdyby jí jako patnáctiletou dívku neobjevila během nakupování v obchodním centru modelingová scoutka. Pak události nabraly rychlý spád, když se ještě před svými šestnáctými narozeninami objevila na obálce Elle. Následovaly další titulní stránky a na mnoha z nich se objevila jako vůbec první dívka tmavé pleti. Stejné bariéry zbořila i v módních kampaních luxusních značek a aktivně brojila proti rasizmu v módním světě. Dokázala se tak nejen sama prosadit, ale ušlapala cestičku i dalším černošským modelkám.

Ženy dokázala pobláznit i řadou svých úspěšných vůní značky „Naomi Campbell“. I přes to všechno ale dostala výpověď z modelingové agentury a vysloužila si nálepku člověka, se kterým je těžké spolupracovat. Mohly za to její nezvladatelné výbuchy hněvu korunované i několika fyzickými napadeními. Přestože to s její oblíbeností zamávalo, zůstává stále populární. Během pandemie koronaviru spustila vlastní YouTube kanál s názvem No Filter with Naomi, ve kterém zpovídala hosty z řad kolegyň supermodelek a módních návrhářů.

Christy Turlington

Rodilá „California Girl“ je ztelesněním amerického snu. Ve čtrnácti letech ji během jízdy na koni objevil módní fotograf, který poslal její fotografie do místní modelingové agentury. O čtyři roky později už bydlela v New Yorku a věnovala se modelingu na plný úvazek. Nejvíce ji proslavily kampaně pro značky Calvin Klein a Maybeline New York, se kterými spojila své jméno i tvář po dobu několika let. Svou popularitu ale nevyužívala pouze k vydělávání peněz, ale i pro charitu. V roce 2010 založila společnost Turly Pictures a organizaci Every Mother Counts, která se věnuje zlepšování úrovně zdravotní péče pro matky a snižování dětské úmrtnosti. Na toto téma dokonce režírovala dva snímky s názvy No Woman, No Cry a Every Mither, Every Mile.

Kate Moss

Tato ne zcela typická kráska si vydobyla své místo ve Velké šestce spíše svou nezkrotnou osobností než přímočarou krásou. Štíhlá dívka s chlapeckou postavou, očima posazenýma daleko a přidrzlým výrazem tváře se stala dokonalou představitelkou „heroin chic“ looku, který ovládl devadesátá léta. Nekonečné večírky, alkohol, drogy a „I don't give a fu*k“ přístup ke všemu a jí kariéru paradoxně nezničily, ale staly se její „značkou“, která ji odlišovala od všech ostatních spořádaných hvězd modelingu. Některé značky s ní sice spolupráci ukončily, u jiných ale naopak v oblibě stoupla. I negativní reklama je přece reklama.

V centru zájmu veřejnosti byl i její bouřlivý vztah s Johnny Deppem. Trval čtyři roky a po jeho konci měla Kate dlouho zlomené srdce. Slabost pro Johnnyho zřejmě trvá dodnes, protože v soudním sporu vedeném s jeho manželkou Amber Heard se Kate Johnnyho jednoznačně zastala. Kate se ve světě modelingu objevuje stále, i když její jméno a tvář v módě už nahrazuje její dcera Lila Grace Moss-Hack, která se vydala v matčiných stopách.

Zdroj: Wikipedia, Brittanica, 90sfashion.com, Insider.com

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA