Viděly jsme Fashion Shooting Stars — jak dopadly?
Středeční večer v galerii DOX – čtveřice mladých módních nadějí se představila odborné veřejnosti, VIP hostům a médiím.

Sestava návrhářů byla následující – Zuzana Kubíčková, Zuzana Sedmidubská, dvojice Veronika Průšová a Jan Zeman a Mirka Talavašková. Jako speciální host předvedl svou práci i Pavel Ivančic.

První obsadila přehlídkové molo absolventka VŠUP Zuzana Kubíčková. Velký objev poslední doby. Na začátku roku postoupila do nejužší nominace na cenu Czech Grand Design. Zuzana si už dokázala vypracovat velmi osobitý rukopis. Miluje nekonvenční práci s materiálem a ráda zkouší neobvyklé tvarové posuny. Jméno kolekce – Cestovní obleky – je lehce matoucí. Pod takovým názvem bychom si představovali nejrůznější variace na pánská saka nebo kabáty. Zuzana ovšem předvedla precizní práci s krajkou, kterou pokryla takřka celé tělo. Hlavními pilíři kolekce se staly noční košilky a spodní prádlo, velmi extravagantní, ale s kouskem odvahy i nositelné. Zuzanina kolekce byla rozhodně tím nejprogresivnějším a nejzajímavějším z celého večera.

Druhou autorkou byla Zuzana Sedmidubská s kolekcí Stripes. Ta se ve své práci zaměřila hlavně na práci se střihem. Své modely vytvořila z biolátek. Rozstříhala je na pruhy a vytvořila z nich sérii skvěle padnoucích šatů, topů a kalhot. Právě technika využití materiálu bez jakýchkoli zbytků byla na kolekci tím nejzajímavějším. Škoda jen, že se Zuzana držela nezajímavých barev – offwhitově bílé, cihlově oranžové a zastřeně zelené.

Porci minimalistického designu představil tandem Veronika Průšová a Jan Zeman, kteří tvoří pod značkou Dvojitá. Silně geometrická kolekce byla především o sledování formy, kterou dvojice upřednostnila nad nositelností. To, co ovšem kolekci maximálně uškodilo, byly velmi lacině působící materiály. Ukázalo se tak, že krejčovsky náročný minimalismus je pro návrhářskou dvojici zatím příliš velké sousto.

Mirka Talavašková se pro tentokrát inspirovala čínskou provincií Yunnan. Z etnické inspirace vytvořila atraktivní nositelné modely z luxusní vlny a hedvábí. Střihově návrhářka citlivě navázala na minulou kolekci Metro Quadrato, s níž vyhrála ocenění Top Styl Designer.
Svou novou kolekcí předvedla Mirka Talavašková mistrovskou práci s řemeslem a barvou. Bezpochyby tak všechny přítomné přesvědčila, že je vyspělou módní návrhářkou s vytříbeným vkusem a smyslem pro tvar.