4 skvělé věci, které dokáže olivový olej. Na zdraví!

Olivový olej je opěvován nejen kvůli svým typickým chuťovým vlastnostem, ale především pro obsah látek, které mají přímo kouzelný účinek. Proč jsou obyvatelé Středozemí oproti jiným národům plní života, zdraví a dobré nálady? Odborníci na výživu tvrdí, že zásluhu na tom má především jejich jídelníček, v němž má nezastupitelnou roli právě olivový olej. Přibližně dvě polévkové lžíce nebo jednoduše objem ve velikosti malého “panáka”, to by mělo být ideální denní množství této zázračné tekutiny, které se může velmi pozitivně odrazit na vašem zdraví. Jak konkrétně?

1. Olivový olej pomáhá proti rakovině prsu

Nedávno zveřejněná studie přinesla informaci, že ženy, které pravidelně konzumují extra panenský olivový olej (tedy takový olej, který je z oliv lisovaný za studena a neprochází žádnou tepelnou úpravou), mají výrazně snížené riziko onemocnění rakovinou prsu. 

2. Olivový olej snižuje rizika srdečních onemocnění

Už dvě lžíce olivového oleje denně zvládne podstatně zredukovat pravděpodobnost, že se budete potýkat se srdečními onemocněními, což vyplynulo ze studie FDA (Food and Drug Administration). Olivový olej kromě jiného obsahuje jednoduché nenasycené kyseliny. Lékaři pracující v centru zdravotních věd na texaské univerzitě v Dallasu, jež je předním střediskem pro terapii srdečních onemocnění, zjistili, že nenasycené tuky v olivovém oleji extrémně snižují nebezpečný LDL cholesterol. Pravidelně užívaný panenský olej navíc zrychluje metabolismus a díky snižování hladiny cholesterolu pomáhá chránit tělo před škodlivými volnými radikály.

3. Olivový olej pomáhá hubnout

Nenasycené mastné kyseliny chrání nejen srdce, ale pomáhají i při hubnutí. „Olivový olej je mimořádně prospěšný i při dietách,“ vysvětluje Andreas Fritsche, profesor nutriční medicíny na univerzitě v německém Tübingenu. Lékařské studie ukázaly, že ti, co zařazují do svého jídelníčku olivový olej, jedí méně jídla a snadněji si udržují váhu. Je to způsobeno tím, že se v těle zvyšuje hladina serotoninu, který může za pocit sytosti. Olivový olej se postará rovněž o to, aby vás nepřepadaly ataky vlčího hladu. Studie dokazují, že díky specifickému aromatu olivového oleje, člověk přijme až o 200 kalorií za den méně.

4. Olivový olej podporuje trávicí systém

Nikoli náhodou patří olivový olej k častým homeopatickým prostředkům pomáhajícím při trávicím problémům. Působí jako přírodní projímadlo, brání vzniku žaludečních vředů, lze jím vyvolat vyloučení drobných až středně velkých žlučníkových kamenů atd.

 

olivovy olej a rakovina 8ed9f

Kosmetický zázrak

Obyvatelé Středomoří využívají olivový olej jako součást mnoha léčebných postupů. Účinný je např. při otocích: doporučuje se česnek rozdrtit a přiložit (třeba na vatovém tamponku) na postižené místo potřené olivovým olejem. Jelikož obsahuje také přírodní antioxidanty a vitamíny A, D, E a K, je skvělý pro kosmetické využití. Právě tyto vitamíny totiž zlepšují vzhled a kvalitu pleti a vlasů. Vyzkoušejte doma zábal nebo masku i vy!

Zábal na vlasy

Nahřejte 100 ml panenského olivového oleje přibližně do teploty těla (rozhodně nesmí být horký!). Pak ho rovnoměrně vetřete do suchých vlasů. Zabalte vlasy do ručníku (minimálně na 30 minut). Poté vlasy umyjte šampónem.

Maska na suchou pleť

Smíchejte dvě polévkového lžíce olivového oleje se stejným množstvím medu a za stálého míchání mírně nahřejte, dokud nevznikne hladká směs. Naneste masku na obličej a nechte působit asi 20 minut. Poté smyjte vlažnou vodou.

Zábal na ruce

Do rukou vetřete potřebné množství vlažného olivového oleje (cca 2 polévkové lžíce) a navlékněte na ně mikrotenové sáčky. Přes ty ještě v ideálním případě přetáhněte teplé rukavice a nechte působit 30 minut. Poté ruce pečlivě umyjte mýdlem a natřete krémem.