6 nejčastějších mýtů o svalech

Pokud patříte k těm, kteří si myslí, že cvičení bez bolesti nemá cenu a že se při kardiu spálí nejvíce tuků, pak je tento článek přesně pro vás. Shrnuje nejčastější omyly ohledně lidských svalů.

Kardiem spálíte nejvíce tuků
Ne tak docela. Pro běhání, jízdě na kole či chůzi spotřebuje tělo sice nejvíce kalorií, na tuky je ale zabijáčtější posilování. Svaly jsou jednoduše ‚žrouti‘ tuků.

Nepoužívané svaly se přemění na tuky
Funguje to jinak. Svaly a tuky jsou dvě naprosto odlišné věci. Pokud přestanete posilovat, svalová hmota začne ochabovat a ‚ztenčí se‘. Po čase tuk vyplní místo, ze kterého svaly ustoupily.

Strečink před sportem předchází úrazům
Neexistuje studie, která by něco takového dokazovala. Nejlepší cesta, jak se vyhnout zlomeninám, nataženým svalům, výronům a podobně, je zahřát se.

Když přestanu cvičit, o svaly přijdu
Při týdenní i dvoutýdenní pauze se nic neděje. Vynecháte-li cvičení na kratší dobu, začne se ztrácet objem svalových vláken, nikoli jejich počet. Ten pak ale poměrně rychle získáte zpátky.

Bílkovinami vybudujete svaly
Opět jde o pravdu pouze poloviční. Platí sice, že bílkoviny pomáhají v růstu svalů, ale bez dostatku energie, což znamená především bez sacharidů, vám žádný sval nenaroste.

Bez bolesti nejsou svaly
Bolest při sportu vždycky značí, že je něco špatně. I když určitá dávka ‚nepohodlí‘ je pro celkové posílení a kondici nutná, pocítíte-li velkou bolest, raději přestaňte. 

Zdroj: www.huffingtonpost.com