8 věcí, které se stanou, když přestanete pít kávu

Možná si při troše ukázněnosti a důslednosti dokážete představit život bez sladkostí. Třeba jen na pár dní či na měsíc - to se dá. Ale vyškrtnout ze svého života kávu? Nepředstavitelné, že? Jako byste si ze života ukrojila kus radosti a připravila se o všechny chvilky relaxu a pohody spojené právě s šálkem horké kávy. Ale čas od času si naordinujte kávový detox-experiment. Pročistíte si organismus, budete méně podléhat stresu. Na co se musíte předem připravit? 

1. Nebudete v pohodě

Pokud jste na kávu zvyklá, budete se první den detoxu cítit špatně. Je možné, že se dostaví následující symptomy: Bolesti hlavy, únava, změny nálad. Ale tyhle negativní příznaky zmizí během prvních deseti dnů.

2. Možná trochu přiberete

I s touto možností musíte počítat. Káva totiž (pokud pijete jen černou a bez cukru) potlačuje chuť k jídlu a podporuje metabolismus. K takovému zrychlení látkové výměny abyste spálili 100 kalorií, je nutné vypít nejméně dvě espressa za den, která obsahují něco mezi 100 a 120 mg kofeinu. Tolik kofeinu, co jedno presso, v sobě mají 2 šálky filtrované kávy. Ale káva sama o sobě vám pochopitelně štíhlou postavu nezaručí. Základem je správná strava a pohyb. Ani před tréninkem nemůže škodit jeden šálek kávy - když ji dobře snášíte. Vědci z Uniresity of Illinois zjistili, že kofein uvolňuje svalové napětí a bolest.

3. Možná zhubnete

Ano, i to se může stát, když přestanete s kávou. A to obzvlášť v případě, že jste zvyklá pít kávu s cukrem a se smetanou. Nemluvě o tom, když máte rituál, že ke kávě patří něco sladkého a nebo když si libujete v různých kávových kreacích, jako je latté, capuccino, káva se šlehačkou, s různými likéry atd., které kaloricky vydají za jedno menší jídlo. Když si tohle všechno spolu s kávou odpustíte, poletí kila dolů sama. 

4. Začnete lépe spát

Další pozitivum, které s sebou nese kávový detox: Kdo trpí občasnou nespavostí, bude bez kofeinu v těle lépe usínat i spát. A mějte na paměti i to, že káva se sice krátkodobě postará o dobití baterek, ale dlouhodobě vám energii nedodá.

5. Budete méně podléhat stresu

Kofein vám doslova nastřelí adrenalin do žil. Cévy se v důsledku toho zúží a krevní tlak zvýší. Když vynecháte kávu, budete uvolněnější a klidnější. 

6. Při sportu nebudete tak výkonní

Svým způsobem negativně se kávový detox může projevit při sportu. Kdo rád běhá, boxuje, cvičí spinning nebo kruhový trénink, je možné, že bez kávy bude mít nižší výkonnost. Důvodem je, že kofein výkonnost zvyšuje.

7. Přestanete mít žaludeční potíže

Káva patří k takzvaným škodlivým, kyselinotvorným potravinám. Ty v žaludku podporují tvorbu kyselin (hlavně solné), které způsobují podrážděnost a následně gastritidu - zánět žaludku. 

8. Dostanete do sebe méně antioxidantů

Káva obsahuje velké množství antioxidantů, které bojují se škodlivými volnými radikály v těle a chrání tak organismus např. před rakovinou nebo před kardiovaskulárními onemocněními. Pokud tedy na čas vypustíte kávu, měli byste do sebe dostat antioxidanty skrze čerstvé ovoce a zeleninu.