Běhání: nejlepší lék proti jarní únavě

Konečně je tu jaro a s ním přichází ideální doba na sportování pod širým nebem. Pokud jste přes zimu sport daly k ledu, nemá cenu nic přehánět, a začněte hezky postupně. „První týden vám postačí klidně dva tréninky v méně intenzivním tempu,“ radí RunCzech trenér Martin Levý. „Ať už jde o běhání, kruhový trénink, nebo třeba plavání a máte na sport omezené množství času, nezanedbávejte správnou rozcvičku ani závěrečné protažení. Vaše tělo vám později poděkuje,“ dodává Martin. 

Trpíte-li chronickým nedostatkem času nebo si vždycky najdete nějakou vymluvu, zaneste si pravidelné sportování do diáře. Jak se říká, co je psáno, to je dáno. A když úkol uvidíte černý na bílém, o to hůře se vám budou hledat výmluvy, aniž by netrpělo vaše svědomí. 

Pokud se rozhodnete pro běhání, dejte si závazek, který vás bude motivovat. Jinými slovy, přihlašte se na závod. Buď polevíte nebo vás to naopak nakopne a začnete na sobě makat. Právě teď se můžete přihlásit na jeden ze závodů RunCzech, které se konají po celé republice, anebo se domluvte s partou kamarádů a přihlašte se na libovolný závod, klidně i amatérský, ve vašem městě.

Kdo uteče, vyhraje

Spolu s příchodem jara je vhodné se zaměřit i na zdravou stravu. Tu totiž „nepřecvičíte“. I když budete trénovat pravidelně, pokud se budete nadměrně stravovat ve fast foodech a vyžívat se v junk foodu, veškerá snaha může být zbytečná. Dostatek bílkovin a zdravých sacharidů z ovoce může podpořit i vaši regeneraci.  „Stejně jako zdravá strava vás na další trénink připraví i dostatek spánku. Abyste se necítili unaveně a vaše tělo si odpočinulo, bude pro vás 7 až 8 hodin nezbytné minimum,“ vysvětluje Martin Levý.

Pokud všechno budete dělat poctivě, čeká vás po pár týdnech lepší fyzička i nálada. Při fyzické aktivitě, jak známo, dochází k vyplavování endorfinů, hormonů štěstí, díky kterým se budete cítit skvěle. A to za to rozhodně stojí! Bonusem navíc pak může být snížení váhy, které na sebe při pravidelném tréninku a vyvážené životosprávě nenechá dlouho čekat. Takže: 3, 2, 1, start, běžíme!
 

 

 

EBC promo