Dieta, nebo zdraví?

Jedním ze znaků, že na to jdete moc zostra, je příliš rychlé ubývání váhy. Ať už potřebujete zhubnout deset kilo, nebo pět, za zdravou míru se považuje týdenní úbytek maximálně 2 kg. Na své tělo nesmíte spěchat, protože pak by se vám odvděčilo jen zmatkem v podobě rychlého jojo efektu nebo v horším případě zdravotními obtížemi. Drastické a radikální diety vám mohou víc ublížit než prospět. Při rychlém hubnutí se totiž v těle hromadí volné radikály, které organismus nestačí zpracovat – nazývá se to oxidační stres. Koneckonců, nabrat ta kila navíc taky nějakou chvíli trvalo, tak jim dejte čas i v opačném směru…

Naslouchejte okolí
Komentují lidé vaše hubnutí? Říkají, že se ztrácíte před očima nebo že prostě hubnete až moc? Můžete mít pocit, že vám závidějí, nebo to můžete brát dokonce jako kompliment. Ale nepodceňujte to a naslouchejte jim. Může se totiž stát, že už svoje tělo tak dobře nevnímáte, a naopak pohled zvenčí reflektuje váš stav lépe než vy sama. Dejte na to, co vám říkají lidé, kterým opravdu věříte – dlouholeté kamarádky a přátelé, kteří vás mají rádi a myslí to s vámi dobře –, vám nebudou lhát. Pokud opakovaně říkají, že hubnete moc, nebo si o vás dělají starosti, vážně se nad tím zamyslete.

Nezapomínejte jíst
Pokud snídáte suchý chleba, k obědu si dáte jogurt a k večeři meloun, je čas říct si STOP. To už dávno není dieta, ale hladovění a krok k anorexii. Tři normální, byť nízkokalorická jídla denně a jedna nebo dvě lehké svačiny jsou norma, které byste se měla držet.

Na velikosti (ne)záleží
Zoufale se toužíte dostat na velikost 36, a i když jste už pár kilo zhubla, pořád tam nejste? Zapomeňte na konfekční velikosti, stejně si je každý výrobce uzpůsobuje jinak. U postavy je důležitá souměrnost, ne konfekční číslo. Chcete-li měřit a počítat, zaměřte se na obvod boků a pasu.

Signály těla
Cítíte-li se pro nic za nic stále unavená, bez energie, nebo se vám dokonce zastavila perioda, na nic nečekejte, zastavte dietu a utíkejte k doktorovi. Očividně hubnete moc nebo příliš rychle, případně jde o jiné vážné zdravotní potíže, které se nevyplatí podceňovat.