Jíte sladké? A víte, o kolik let kvůli cukru zestárnete?

Nejenže kvůli vaší oblibě všeho sladkého nikdy nebudete mít postavu snů. Ale cukr se navíc postará o to, že budete vypadat minimálně o 10 let starší! David Kirsch, trenér Kate Upton a řady dalších celebrit, se proslavil termínem “carb face”, když vysvětloval, jak se cukr podepisuje na kvalitě pleti i celkovém vzhledu (přemíra cukru způsobí, že obličej působí nepřirozeně otekle). I z toho důvodu doporučuje všem svým klientům přejít na “zero sugar diet”. Ale nejsou to jen trenéři celebrit, kteří upozorňují na “sugar face”. Vědci a dermatologové z celého světa poukazují na skutečnost, že cukr je pro pokožku téměř toxický. 

Cukr a kolagen

Dermatologové vždy věděli, že pacienti trpící cukrovkou mají řadu problémů s pletí - jejich pokožka bývá přesušená, má sklony k vyrážkám, ekzémům, otokům a bývá více vrásčitá. A teď už vědí, proč to tak je. Když sníte cokoli sladkého, cukr se následně skrze střevní stěnu vstřebá do krevního řečiště. V krvi pak cukr začne dělat pořádnou paseku. Pro všechny proteiny obsažené v krvi má totiž přímo magickou přitažlivost. Bílkoviny jako elastin a kolagen, které jsou pro mladistvý vzhled pokožky zásadní, uvíznou na molekulách cukru a nejsou pak schopny se dostat k pokožce a vytvořit na ní všechny ty úžasné efekty, kvůli kterým pleť kolagen a elastin tak miluje - právě díky nim může být pevnější, napjatější a mladší. Tento proces se nazývá glycation a jeho výsledkem jsou toxické molekuly Advanced Glycation End Products, ve zkratce AGEs, které cestují krevním řečištěm a škodí, kde mohou.

Cukr a tělo

Další komplikací cukru je, že brání produkci růstového hormonu. Ten je nezbytný pro regulaci růstu svalové hmoty, pro správně fungující metabolismus a také podporuje srdeční činnost. Úbytek růstového hormonu se nejdřív projeví zvýšenou únavou a pak přibýváním na váze. 

Třetí zásadní komplikací, kterou způsobuje cukr, je dobře známá nadměrná produkce inzulínu. Když máme v těle příliš inzulínu, přibýváme na váze a nabíráme tuk hlavně v oblasti pasu a břicha. Stále nově vznikající tukové buňky pak zhoršují oxidační stres, který má za následek šedou a vrásčitou pleť, skleslost a únavu. Zvýšený inzulín v krvi brání produkci bílkovin a aminokyselin, které jsou potřebné pro regeneraci kolagenu a elastinu. Dr. Lancer, dermatolog, ke kterému chodí Beyoncé a mnohé hollywoodské hvězdy, je dobře známý svými radikálními názory na extrémní škodlivost cukru, který výrazně potlačuje produkci kožních proteinů.

A to ještě o cukru zdaleka není vše. Zvyšuje tvorbu testosteronu (mužského hormonu), který může za to, že pleť je mastná a má velké póry. Cukr také zhoršuje imunitu, což se na pleti projeví třeba formou akné. Naskákaly vám z ničeho nic pupínky? Nejspíš za to může ten kousek dortu, který jste jedla před pár dny… V neposlední řadě cukr nadměrně dehydratuje. Máte pod očima tmavé kruhy? Včera odpoledne jste si měla odpustit ten koláč. 

Bohužel, časem se vše zhoršuje a všechny příznaky způsobené přílišnou konzumací cukru se stupňují. Asi si budete muset vybrat mezi brownies a hezkou pletí a zdravím. Pokud se rozloučíte s cukrem, vaše zrcadlo i celé tělo vám poděkují a pojem “sugar face” se vás přestane týkat jednou provždy. 

 

EBC promo