Olejová kúra: skvělý detox a bělejší zuby

Olejová kúra určená ke každodennímu detoxu má svůj původ ve starém ajurvédském učení. Účinnost této metody je postavena na skutečnosti, že jedy a toxiny, které máme obsaženy v těle, se v prostoru ústní dutiny naváží právě na olej a společně s ním jsou následně odvedeny z těla a to pomocí prostého odplivnutí. Metoda vychází z toho, že do úst jsou toxiny přiváděny nejen z vnějšího prostředí, ale primárně z prostředí vnitřního. Z tohoto plyne, že metodu můžeme využít i pro léčení od úst vzdálených orgánů jako například ledvin, jater, tlustého střeva apod.

Olejový výplach úst různými druhy rostlinných olejů je možné použít na jedné straně jako preventivní aktivitu, která nám pomůže zůstat zdraví a plní energie. Na straně druhé  je však primárně určena k řešení již existujících zdravotních obtíží. Dle lékařů a terapeutů z celého světa, kteří ji ve své praxi využívají, je možné pomocí této metody léčit např. bolesti hlavy a migrény, oční problémy, jaterní choroby a ledvinové choroby, trávicí potíže, kožní potíže, srdeční, cévní a oběhové potíže, oslabení imunity, gynekologické obtíže, virové a bakteriální infekce.

Kromě toho všeho má olejová kúra velmi pozitivní účinky na ústní hygienu. Na rozdíl od zubní pasty se olej dostane i do těch nejmenších mezizubních mezer a odstraní z nich bakterie. Olejový detox účinně redukuje zubní plak, bojuje proti kazům, krvácení dásní a zabraňuje nepříjemnému zápachu z úst. Zuby jsou navíc viditelně bělejší. Ajurvédská medicína si za léčivými účinky olejové kúry stojí, třebaže žádné vědecké důkazy neexistují.

Krok za krokem: Olejový detox

Olejová kúra se doporučuje dodržovat minimálně 1-2 týdny. Velmi vhodné jsou oleje lisované zastudena, např. slunečnicový, sezamový nebo kokosový, pokud možno v bio kvalitě. Každé ráno ještě před snídaní a než si vyčistíte zuby dejte do úst polévkovou lžíci oleje a nechte působit 15-20 minut. Snažte se olej v ústech “přelévat” tak, aby se dostal i do těch nejmenších mezer mezi zuby. Měli byste být uvolnění, v pohodě, ideální je, když si pohodlně sednete do křesla. Olej by ve vašich ústech neměl zůstat staticky, měl by být n neustálém pohybu. Dávejte pozor na to, abyste olej nepolykali - naváže na sebe totiž bakterie a toxiny a ty přece do sebe dostat nechcete! Po uplynutí doby olej vyplivněte, vypláchněte si několikrát pusu teplou vodou a pak si důkladně vyčistěte zuby.