Lucie Vakoljová: o sebelásce a pozitivitě na sociálních sítích

Co podle vás o dnešní společnosti prozrazuje trend bodypositivity? 

Podle mě je to důkaz toho, že se jako společnost posouváme kupředu ve vnímání našeho těla. Ale také důkaz toho, jak moc je to citlivé téma pro spoustu žen (i mužů). Není však bodypositivity jako bodypositivity. Spoustu žen se pod tímto trendem schovává. A obhajují si tak například své špatné stravovací návyky, obezitu nebo cokoliv co už hraničí se zdravím. 

Jakou část vlastního těla máte nejraději a jakou jste se naopak naučila přijmout? 

Nejradši mám své oči. Mění barvu podle světla, a ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by měl podobnou barvu jako já. Jsou to mé okna do duše. Dlouho jsem se nemohla smířit s tím, že nemám tak velká prsa jako ženy kolem mě. Poprsí mě trápilo několik let, dokonce jsem zvažovala plastickou operaci. Jednoduše jsem si díky tomu nepřipadala dost jako žena. Jako by mi něco chybělo a to mi na ženství ubíralo. Myslela jsem si, že díky plastice budu konečně krásná a chtěná. Dnes už vím, že tomu tak není.  

Mohlo by se vám líbit

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

Pojďme si promluvit o pozitivním vnímání nejen svého těla. Body positivity, body shaming - co to znamená a jak se v tom zorientovat?
elle.cz

❤❤❤ Cílem změnit to, jak se ženy cítí ve svých plavkách, je i cíl aktuální plavkové kolekce značky H&M. Jednotlivé modely kolekce dodávají pocit bezpečí a klidu v dnešním příliš hlučném a neklidném světě. Kolekce zachycuje neobyčejnou ženskou sílu, nabízí odvážné siluety zvýrazňující smyslné křivky, které jsou oslavou všech typů ženského těla. Kousky z kolekce jsou vyrobeny z recyklovaného polyesteru z textilního odpadu a z recyklovaných lahví. Velikosti se pohybují od 34 do 46 na prodejnách, online je to dokonce do velikosti 50. Kolekce, která kromě plavek nabízí i další letní kousky – šaty, sukně, topy či saka, je k dispozici od konce května. ❤❤❤

Podívejte se na H&M Body Positivity kolekci!

Jak vnímáte trend acne positivity? 

Velmi pozitivně. Lidé s akné se přeci nemusí schovávat. Nejsou něco méně než ti, kteří mají pleť zdravou. Zaslouží si úplně stejný respekt a přístup. A není fér, že se jim dostává tolik posměšků a narážek. Oni si to nevybrali. Pro ně samotné je to mnohdy velmi citlivé téma. Já sama jsem si tím prošla. V pubertě jsem měla velmi škaredé akné na velké části těla. Tím myslím záda, dekolt i obličej. A kdyby se mi okolí a bohužel i rodina nevysmívala, brala bych to celé jinak. Člověka v tu chvíli trápí nejenom to, že má akné, ale i všechny ty posměšky. Lidská psychika je velmi křehká a v někom to může zanechat doživotní následky. 

Jakou positivity byste ještě ráda na sítích přijala? 

Tahle otázka mi udělala velkou radost. Velmi ráda bych na sociálních sítích uvítala positivitu na téma „nechci děti“. Mateřství, těhotenství a vše s tím spojené je pro ženy taktéž citlivé téma. Spoustu žen dítě nechce z různých důvodů, ale stále jsou společností odsuzovány a jsou nepochopeny. Je třeba si uvědomit, že každý z nás si žije život po svém a není nutností žádné ženy, aby porodila dítě. Dnes máme úplně jiné možnosti, něž měly ženy v minulosti a tahle doba mnohem více spěje seberealizaci, kariéře nebo celkově volnosti. Pokud se žena rozhodne, že dítě nechce, je to úplně v pořádku. 

Jak se vám daří odfiltrovat toxický vliv sociálních médiích, když na nich díky svému účtu trávíte určitě dost času? 

Nebudu lhát, někdy je to těžké. Ani ne tak z pohledu jiných účtů, které sleduji. Ale z pohledu tvůrce, kterému lidé komentují příspěvky, anebo píšou zprávy. Snažím se to ale neřešit, nebrat si to osobně. Pokud mi někdo napíše nějaký hejt nebo sprostý komentář, neberu si to osobně, jelikož tohle nikdy není o mě. Člověk, který je vyrovnaný nemá potřebu cokoliv zlého ventilovat mezi cizí lidi. Co se týče jiných účtů, tak nesleduji účty, které by ve mně vyvolávaly jakékoliv negativní emoce. Snažím se sledovat takové, se kterými souzním, které mě rozveselí nebo něco předají. 

Mohlo by se vám líbit

Chvála celulitidě. Hon za hladkou pokožkou štěstí nepřinese

Existuje mizivé procento lidí, kteří žádné pomerančové dolíčky nemají. Ale většina z nás je na tom jinak: pomerančovou kůži na zadku a stehnech máme skoro všichni. Co s tím?
elle.cz

Existuje způsob, jak proměnit mindrák v posilující element? 

Určitě. Na všem se dá pracovat. Vždy však záleží na tom, jestli to daný člověk opravdu chce a je ochotný pro to něco udělat. Nic nepřijde totiž samo. A pokud chceme mindrák proměnit v něco, co nás posílí, musíme pracovat na sebelásce. Pokud má někdo mindrák z určité části těla, tak prvním krokem je přestat ji nenávidět. Pokud má někdo mindrák například z povahové vlastnosti, tak se opět jedná o chybějící sebelásku. Jelikož sebeláska je o komplexním sebepřijetí. Včetně toho, jací jsme. 

Co vás inspirovala k založení účtu? 

Já mám dohromady čtyři, ale pokud se jedná o profil @zdrava_sebelaska, tak jsem měla už dost všech těch filtrů a rádoby „dokonalého“ života většiny lidí na sociálních sítích. Takže jsem chtěla jít s kůži na trh a ukázat jim, že takhle to ve skutečnosti není. Zároveň jsem neměla lehké dětství a dospívání a zažila jsem věci, které bych nepřála nikomu. Začala jsem s tím vším jít postupně ven a zjistila jsem, že to lidem pomáhá. Pomáhá jim vědět, že v tom nejsou sami. Ať už je to cokoliv. Profil @zdrave_s_lusy jsem zakládala už v době, kdy existovaly profily @zdrava_sebelaska a @zdrave_kalorie. Každý však samostatně zaměřen na něco jiného. A já neměla to místo, kde bych to byla na 100 % já. Jelikož část mě byla na každém z těch účtů. Ale nebylo místo, kde bych tvořila celek. Kde bych si mohla s radostí sdílet fotky a stories z mého života. A kde bych mohla s mými sledujícími řešit cokoliv, co by mě zrovna napadlo. A tak jsem založila @zdrave_s_lusy. Moje soukromé osobní místo, kde se stále snažím lidem pomáhat, motivovat je a ukazovat realitu. 

Jaký máte plán pro svůj projekt zdravě s Lusy? 

Chci pokračovat v tom co dělám. Tento účet beru jako svůj hlavní čili na něm mí sledující najdou tipy a informace ohledně zdravého životního stylu, ale také informace a stories z mého života. Postupně se jim také svěřuji s tím, co jsem si zažila a tím jim ukazuji, že v tom nejsou sami. Nebojím se otevírat různá tabu témata. Ukazuji jim pravdu bez příkras. Úplně normální holka z Beskyd, která má svoje trable, hádá se přítelem a s chutí si dá smažák s hranolkama. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Blue Beauty: Co potřebujete vědět o novém udržitelném hnutí za krásu?

Co se týče kosmetického průmyslu a ochrany životního prostředí, již jsme dokázali ujít dlouhou cestu. Zbavili jsme se mikroplastů, z jednorázových odličovacích ubrousků jsme přešli na látkové a všeobecně jsme snížili spotřebu bavlny... Ovšem zbývá toho ještě mnoho, co je třeba udělat, aby se naše beauty rutina stala dlouhodobě udržitelnou. Zde přichází na řadu Blue Beauty. O co jde?
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24